Mətbuat şərhi 18 dekabr 2022
İlham Əliyev Buxarestdə yaşıl enerji ilə bağlı strateji tərəfdaşlıq haqqında Sazişin imzalanmasına dair plenar iclasda iştirak edib
Dekabrın 17-də Buxarestdə “Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan Hökumətləri arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş”in imzalanması mərasimi ilə bağlı plenar iclas keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev plenar iclasda iştirak edib.
Rumıniya Prezidenti Klaus Yohannis Prezident İlham Əliyevi, Avropa Komissiyasının Prezidenti xanım Ursula Fon der Lyayeni, Gürcüstanın Baş naziri İrakli Qaribaşvilini və Macarıstanın Baş naziri Viktor Orbanı qarşıladı.
Plenar iclası açan Rumıniya Prezidenti Klaus Yohannis qonaqları salamladı və çıxış etdi. Dördtərəfli sazişin əhəmiyyətindən danışan Rumıniya Prezidenti bildirdi ki, bu sənəd qeyd olunan ölkələr arasında bir sıra mühüm sahələrdə uzunmüddətli əməkdaşlıq üçün təməl yaradır. Həmçinin perspektivdə hələ görülməli işlərin çox olduğunu qeyd edən Rumıniya Prezidenti dedi: “Növbəti mərhələdə sualtı elektrik enerjisi xətti boyunca rəqəmsal xətti çəkməyi hədəfə alarıq. Dəniz nəqliyyat əlaqələrinin bizim Konstantadakı limanımızdan Gürcüstan istiqamətində genişlənməsi nəzərdə tutulur. Bu səylər Azərbaycanla və sonra Mərkəzi Asiya ilə bağlılığı artıracaq. Potensialımızdan yararlanmaq və dayanıqlılığı artırmaq üçün qarşıda bizi çoxlu işlər gözləyir”.
Avropa Komissiyasının Prezidenti Ursula fon der Lyayen isə qeyd etdi ki, bu Saziş Avropa İttifaqını Cənubi Qafqazdakı tərəfdaşlarına daha da yaxınlaşdıracaq və regionlarımıza təmiz enerjiyə keçidə nail olmağa kömək edəcək. Ursula fon der Lyayen sözügedən sənəddə bərpaolunan enerjiyə geniş diqqət ayrılmasından məmnunluğunu ifadə edərək dedi: “Bərpaolunan enerji mənbələrinin artmaqda olan payını inteqrasiya etmək üçün bizə güclü elektrik enerjisi interkonnektorları lazımdır. Məhz buna görə Rumıniya, Gürcüstan və Azərbaycan arasında Qara dənizdən çəkiləcək elektrik xətti olduqca vacibdir. Mən, sadəcə, onu deyə bilərəm ki, bu, çox iddialı bir layihədir. Bu layihə bizi həm rəqəmsal kommunikasiya, həm də enerji üçün Qara dənizin hər iki tərəfindən, həmçinin Xəzər dənizi regionu ilə bağlayacaq. Bərpaolunan enerji mənbələrindən elektrik enerjisini Rumıniya və Macarıstan ərazisindən Avropa İttifaqına gətirməklə bu layihə bizə təchizatın təhlükəsizliyini gücləndirməyə kömək edəcək.
Sonra dövlətimizin başçısı iclasda çıxış etdi.
- Hörmətli həmkarlar.
Əvvəlcə, məni bu cür mühüm tədbirə dəvət etdiyinə və ev sahibliyinə görə Prezident Yohannisə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Bu gün imzalanacaq yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Sazişin icrası Avropanın enerji təhlükəsizliyinə verəcəyimiz ümumi töhfə olacaqdır. Bu Saziş yaşıl enerji dəhlizinin yaradılması istiqamətində atılan mühüm addımdır.
Mən Avropa Komissiyasının Prezidenti xanım Ursula Fon der Lyayenə enerji təhlükəsizliyi və şaxələndirilməsi layihələrində Azərbaycana verdiyi davamlı dəstəyinə görə xüsusi minnətdarlığımı vurğulamaq istərdim.
Bu ilin iyulunda xanım Fon der Lyayenin Azərbaycana səfəri zamanı biz Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında enerji sahəsində strateji tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunu imzaladıq və biz həmin sənədin icrasına artıq başlamışıq. Ötən il Azərbaycanın Avropa İttifaqı bazarına təbii qaz ixracı 8,2 milyard kubmetr təşkil etmişdir, bu il 11,3 milyard kubmetrdir. Növbəti il onun həcmi ən azı 11,6 milyard kubmetr olacaq. Gələn il Azərbaycandan ixrac ediləcək təbii qazın ümumi həcmi təxminən 24 milyard kubmetr olacaq. Müqayisə üçün, 2021-ci ildə o, 19 milyard kubmetr təşkil edirdi.
Dünən Dövlət Neft Şirkəti və Romqaz 2023-cü il yanvarın 1-dən Azərbaycandan Rumıniyaya qazın təchizatı barədə müqavilə imzaladılar. Beləliklə, Azərbaycan özünün qaz təchizatının coğrafiyasını Avropa bazarına qədər genişləndirir. Bu, hamı üçün uduşlu vəziyyətdir, çünki Avropaya öz enerji təhlükəsizliyinin qorunması üçün qaz lazımdır, Azərbaycanın isə özünün nəhəng enerji resursları üçün etibarlı bazara ehtiyacı var.
Bu gün biz Avropaya digər enerji körpüsünü salmağa başlayırıq. Ölkəmiz Avropanın mühüm elektrik enerjisi, əsasən, yaşıl enerji təchizatçısına çevrilməyi planlaşdırır. Azərbaycanın bərpaolunan enerji potensialına gəldikdə, quruda külək və günəş enerjisinin həcmi 27 qiqavatdan çoxdur, Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda isə külək enerjisi 157 qiqavat təşkil edir. Ölkəmizin strateji investorlarının biri ilə biz 2027-ci ilə qədər 3 qiqavat külək və 1 qiqavat günəş enerjisini istehsal etməyi planlaşdırırıq. Onların 80 faizi ixrac olunacaq. Biz 2037-ci ilə qədər ən azı 6 qiqavatlıq əlavə gücləri yaratmağı planlaşdırırıq.
Beləliklə, yalnız təkcə bir qlobal enerji şirkəti Azərbaycanda 10 qiqavat yaşıl enerjinin istehsalına yatırımlar etməyi planlaşdırır. İki gün əvvəl Azərbaycanın Energetika Nazirliyi digər qlobal enerji şirkəti ilə çərçivə sazişini imzalayıb. Həmin şirkət Azərbaycanda 12 qiqavata qədər külək və günəş enerjisinin istehsalına sərmayə qoymağı planlaşdırır. Beləliklə, Azərbaycan ixracının birinci mərhələsində ən azı 3 qiqavatlıq əlavə ötürmə gücü yaradılacaqdır.
Məqsədlərimizə nail olmaq üçün biz səmərəli surətdə çalışmalıyıq. Azərbaycan, Gürcüstan, Macarıstan, Rumıniya Avropa İttifaqı ilə sıx əməkdaşlıq və əlaqələndirmə şəraitində bir komanda kimi işləməlidirlər. Mən hamımıza uğurlar arzulayıram.
Rumıniya Prezidenti Klaus Yohannis dedi: “Çıxışınız üçün çox sağ olun, Prezident Əliyev. Eyni zamanda, yanaşmanız üçün də təşəkkür edirəm. Hesab edirəm ki, bu, düzgün yanaşmadır. Mən çox nikbinəm ki, bu dəfə iqtisadiyyatlarımızın yaşıl iqtisadiyyata keçid etməsini bizə söyləmək imkanını verən belə bir komandamız var”.
Sonra çıxış edən Macarıstanın Baş naziri Viktor Orban hazırkı şəraitdə liderlərin ölkələrinin iqtisadi və enerji təhlükəsizliyini təmin etməli olduqlarını vurğuladı. Hökumət başçısı bütün bunların həll yolunun bərpaolunan enerji mənbələrinin müəyyənləşdirilməsindən və onların Avropaya nəqlindən ibarət olduğunu vurğulayaraq dedi: “Avropa Komissiyasının müdrikliyinə görə biz Azərbaycana çox diqqət yetirdik, onunla əməkdaşlığımızı inkişaf etdirdik. Azərbaycanın və Prezident Əliyevin Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlığa həmişə açıq olması təqdirəlayiqdir. Mən özüm də bir il ərzində Avropa İttifaqının həmişə Azərbaycana etibarlı tərəfdaş kimi etibar edə biləcəyinin şahidi olmuşam.
Bu gün enerji sahəsində Macarıstan adından bu sazişi imzalaya bildiyimiz üçün biz Azərbaycandakı, Gürcüstandakı və Rumıniyadakı dostlarımıza, həmçinin Avropa Komissiyasının Prezidentinə minnətdarıq”.
Gürcüstanın Baş naziri İrakli Qaribaşvili hazırkı geosiyasi çağırışlar fonunda enerji təhlükəsizliyi sahəsindəki aktual məsələlərin həlli baxımından şaxələndirmənin vacibliyinə diqqət çəkdi. Baş nazir vurğuladı ki, Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Sazişi imzalamaqla ölkələrimiz yaşıl enerji sahəsində sıx əməkdaşlıq etməyə hazır olduqlarını təsdiqlədi.
Rumıniyanın Baş naziri Nikolae Çuke dünyada baş verən hazırkı böhran şəraitində həmrəylik nümayiş etdirməyin və ehtiyatları bir araya gətirməyin vacibliyini qeyd etdi. Baş nazir strateji tərəfdaşlıq haqqında Sazişi enerji sahəsində uzunmüddətli qarşılıqlı əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində mühüm addım kimi dəyərləndirərək dedi: “Mən 2023-cü ilin əvvəlindən başlayaraq Azərbaycan qazının Rumıniyaya çatdırılması ilə bağlı razılığa gəlinməsi istiqamətində irəliləyişi alqışlamaq istəyirəm. Bu, çox gözəl xəbərdir, çünki Rumıniyanın enerji təhlükəsizliyi baxımından əlavə bir müdafiəsi olacaqdır. Bir tərəfdən Azərbaycan Respublikası və Gürcüstan Respublikası arasında, digər tərəfdən isə Avropa arasında yaşıl enerji ticarətinin inkişafını nəzərə alaraq, bərpaolunan enerjinin generasiyası üzrə mövcud potensialdan faydalanmaq bu gün heç vaxt olmadığı qədər mühüm əhəmiyyət kəsb edir”.

Press release 18 December 2022
Ilham Aliyev addressed a plenary meeting on the signing of the Agreement on strategic partnership on green energy was held in Bucharest
A plenary meeting on the signing ceremony of the “Agreement on a strategic partnership in the field of green energy development and transmission between the Governments of the Republic of Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary” was held in Bucharest.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the plenary meeting.
President of Romania Klaus Iohannis welcomed President Ilham Aliyev, Prime Minister of Georgia Irakli Garibashvili, Prime Minister of Hungary Viktor Orban and President of the European Commission Ursula von der Leyen.
They posed together for photographs.
Opening the plenary meeting, the President of Romania, Klaus Iohannis, welcomed the guests and made a speech. Stressing the importance of the quadrilateral agreement, the Romanian President said: “Today’s agreement sets up a framework for long-term cooperation between our countries in a number of critical areas. We need to cooperate better and show more solidarity for mitigating common challenges. As the next step, our ambition is that the digital cable is laid alongside the submarine electricity power line. We envisage the expansion of the maritime transportation links towards Georgia from our harbor in Constanța. These endeavors will enhance connectivity with Azerbaijan and further onto Central Asia. A lot of work ahead of us to tap the potential and increase our resilience.”
President of the European Commission Ursula von der Leyen noted that “this agreement will bring the European Union closer to our partners in the south Caucasus region, and it will both help our regions achieve the clean energy transition.”
“To integrate a growing share of renewables, we need, indeed, stronger electricity interconnections, and this is why the Black Sea electric cable between Romania, Georgia, and Azerbaijan is so important, and I can only say what an ambitious project! It would connect us on both sides of the Black Sea and further towards the Caspian sea region. It will help reinforce our security of supply by bringing electricity from renewable sources to the European Union via Romania and through Hungary,” said Ursula von der Leyen.
The President of Azerbaijan then addressed the meeting.
- Dear colleagues,
First, I'd like to express gratitude to President Iohannis for the invitation and for hosting this important event. The implementation of the agreement on strategic partnership in the field of green energy development and transmission, which will be signed today, will be our common contribution to Europe's energy security. This agreement is an important step in the creation of a green energy corridor.
I would like to express a special gratitude to the President of the European Commission, Madame Ursula von der Leyen, for her continuous support to Azerbaijan in the projects of energy security and energy diversification.
This July, during the visit of Madame von der Leyen to Azerbaijan, we signed the memorandum of understanding on strategic partnership in the field of energy between Azerbaijan and the EU, and we have already started to implement this document. Last year Azerbaijan's export of natural gas to the European Union market was 8.2 billion cubic meters, and this year, 11.3. Next year it will be at least 11.6. The total natural gas export from Azerbaijan next year will be almost 24 billion cubic meters. In comparison, in the year 2021, it was 19.
Yesterday SOCAR and Romgaz signed a contract on gas supply from Azerbaijan to Romania starting from 1st January next year. So, Azerbaijan is expanding the geography of its gas supplies to the European market. This is a win-win situation. Europe needs to strengthen its energy security. Azerbaijan needs a reliable market for its huge energy resources.
Today, we start to build another energy bridge from Azerbaijan to Europe. Our country is planning to become an important supplier of electric energy to Europe, mainly green energy. Azerbaijan’s renewable energy potential is more than 27 gigawatts of wind and solar power onshore and 157 gigawatts of wind power in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea. Together with one of our country’s strategic investors, we plan to implement 3 gigawatts of wind and one gigawatts of solar power by 2027, 80 percent of which will be exported. By 2037, we plan to create an additional capacity of at least 6 gigawatts.
Thus, only one global energy company is planning to invest in the creation of 10 gigawatts of green energy in Azerbaijan. Two days ago, the Ministry of Energy of Azerbaijan signed a framework agreement with another global energy company. This company is planning to invest in the creation of up to 12 gigawatts of wind and solar energy in Azerbaijan. So, at least 3 gigawatts of additional transmission capacity should be created for the first phase of Azerbaijani export.
To achieve our goals, we must work efficiently. Azerbaijan, Georgia, Hungary, and Romania should work as one team and in close cooperation and coordination with the European Union. I wish all of us success.
Romanian President Klaus Iohannis said: “Thank you very much, President Aliyev, for your words. Thank you for your approach. I think this is the correct approach, and I am very optimistic that this time we manage to have a team, which really puts us in a position to say our economies are going green.”
Addressing the event, Hungarian Prime Minister Viktor Orban emphasized that leaders should ensure the economic and energy security of their countries under the current circumstances. Noting that the path to this lay through the identification of renewable energy sources and their transportation to Europe, the Hungarian Prime Minister said: “Thanks to the wisdom of the European Commission, we have paid a lot of attention to Azerbaijan and developed our cooperation with this country. It is commendable that Azerbaijan and President Ilham Aliyev are always open to cooperation with the European Union. For one year now, I have personally witnessed that the European Union can always rely on Azerbaijan as a reliable partner. We are grateful to our friends in Azerbaijan, Georgia and Romania, as well as to the President of the European Commission, for the opportunity to sign this agreement in the field of energy on behalf of Hungary today.”
Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili highlighted the importance of diversification in terms of addressing the urgent challenges of energy security against the background of present geopolitical challenges. “Today, by signing the agreement on strategic partnership in the field of green energy, development and transmission between Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary, we are confirming the readiness of our countries to cooperate closely in terms of green energy supply,” Prime Minister Irakli Garibashvili said.
Romanian Prime Minister Nicolae-Ionel Ciucă said: “In the time of crisis, we need to stay united and bring together our potential and resources. The agreement represents an important step forward toward strengthening long-term mutual cooperation in the field of energy. It has never been more important than nowadays to capitalize on the existing potential related to renewable energy generation capacity in view of developing green electricity trade between the Republic of Azerbaijan and Georgia on the one hand and Europe on the other hand. I would like only to welcome the progress in agreeing on the delivery of Azerbaijani gas to Romania as early as the beginning of 2023. This is great news, as Romania will have an additional safeguard in terms of energy security.”