İlham Əliyev Bakıda keçirilən "Orta Dəhliz boyunca: geopolitika, təhlükəsizlik və iqtisadiyyat” mövzusunda beynəlxalq konfransda iştirak edib
Noyabrın 25-də Bakıda, ADA Universitetində “Orta Dəhliz boyunca: geopolitika, təhlükəsizlik və iqtisadiyyat” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Dövlətimizin başçısı konfransda çıxış edib və iştirakçıların suallarını cavablandırıb.
Bu mühüm tədbirin iştirakçıları arasında ABŞ, Belçika, Bolqarıstan, Böyük Britaniya, Fransa, İsrail, İsveçrə, İtaliya, Gürcüstan, Kanada, Misir, Pakistan, Polşa, Rumıniya, Rusiya və Türkiyənin aparıcı beyin mərkəzlərinin rəhbərləri və nümayəndələri də yer alıblar.
Konfransda Orta Dəhlizin təhlükəsizlik aspektləri, regionun iqtisadi imkanları müzakirə olunub. Xüsusilə bu baxımdan Zəngəzur dəhlizinin əhəmiyyəti, Şərq-Qərb dəhlizinin yaradacağı yeni nəqliyyat imkanları, beynəlxalq yükdaşımalarının genişləndirilməsi və şaxələndirilməsi məsələləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin yürütdüyü siyasət nəticəsində dünyada böyük nüfuz qazanan Azərbaycan artıq ən mühüm mövzuların müzakirə olunduğu mötəbər beynəlxalq tədbirlərin təşəbbüskarı və təşkilatçısı kimi tanınır. Xüsusilə Vətən müharibəsindən sonrakı dövrdə keçirilən beynəlxalq tədbirlərdə işğaldan azad olunan ərazilərimizin dirçəldilməsi və beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin mühüm komponentinə çevrilməsi istiqamətində görülən işlərin təbliğinə geniş yer verilir. Ən diqqətçəkən məqamlardan biri də odur ki, bu konfrans və forumların əhatə dairəsinin genişlənməsi və iştirakçılarının sayının artması həmin tədbirlərə beynəlxalq səviyyədə marağın artdığını göstərir. Bu, həm də Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın Vətən müharibəsində qazandığı Qələbədən dərhal sonra dövlətimizin başçısının Cənubi Qafqazın sülh və əməkdaşlıq regionuna çevrilməsi istiqamətində həyata keçirdiyi ardıcıl və mütərəqqi siyasətə beynəlxalq ictimaiyyətin yüksək diqqətinin və artan marağının əyani ifadəsidir.
Bu istiqamətdə görülən işlər dövlətlərlə yanaşı, aparıcı beyin mərkəzləri, tanınmış ekspert və analitiklər tərəfindən də diqqətlə izlənilir. Təkcə cari il ərzində Bakı ilə yanaşı, işğaldan azad olunan ərazilərdə keçirilmiş forum və konfranslarda yüksək iştirak səviyyəsi bunu deməyə əsas verir. Belə ki, aprelin 10-13-də ADA Universitetində “Cənubi Qafqaza yeni baxış: münaqişədən sonra inkişaf və əməkdaşlıq”, 29-da isə “Cənubi Qafqaz: İnkişaf və əməkdaşlıq” mövzusunda beynəlxalq konfranslar, oktyabrın 5-6-da Ağdamda Milli Şəhərsalma Forumu və digər tədbirlər böyük maraqla qarşılanıb.

Ilham Aliyev attends the opening of the conference under the motto “Along the Middle Corridor: Geopolitics, Security and Economy”
An international conference under the motto “Along the Middle Corridor: Geopolitics, Security and Economy” has got underway at ADA University, Baku.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attends the opening of the conference.
The participants of this important event include leaders and representatives of leading think tanks of USA, Belgium, Bulgaria, Great Britain, France, Israel, Switzerland, Italy, Georgia, Canada, Egypt, Pakistan, Poland, Romania, Russia and Turkiye.
The conference features discussions on security aspects of the Middle Corridor, and economic opportunities of the region. In this regard, particularly, the participants are exchanging views on the importance of the Zangazur corridor, the new transport opportunities that the East-West corridor will create, and the expansion and diversification of international cargo transportation.
As a result of the policy pursued by President Ilham Aliyev, Azerbaijan has gained great authority in the world and is already known as a country that has initiated and organized a number of prestigious international events discussing the most important topics. Special importance in the international events held since the Patriotic War is attached to the work done in the direction of revitalizing Azerbaijani territories liberated from occupation and their being transformed into an important component of international transport corridors. One of the most remarkable points is that the expansion of the scope of these conferences and forums, as well as the increase in the number of their participants, are evidence of the growing international interest in these events. This is also a clear indication of the international community's attention and growing interest in the consistent and progressive policy being implemented by the President of Azerbaijan in the direction of the transforming the South Caucasus into a region of peace and cooperation after Azerbaijan’s victory in the Patriotic War under the leadership of the President and Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev.
Along with other countries, the work done in this direction is carefully monitored by leading think tanks, well-known experts and analysts. This is evidenced by the high level of participation in the forums and conferences held, along with Baku, in the territories liberated from occupation in the current year alone. In particular, international conferences “New Vision for South Caucasus: Post-Conflict Development and Cooperation” on 10-13 April, and “South Caucasus: Development and Cooperation” on 29 October, both held at ADA University, as well as the National Urban Forum held in Aghdam on October 5-6 and other events aroused great interest.