Mətbuat şərhi 31 mart 2022
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev martın 31-də Polşanın xarici işlər naziri, ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri Zbiqnev Raunun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Qonaqları salamlayan Prezident İlham Əliyev dedi:
-Sizi görməyə şadam. Azərbaycana gəldiyiniz üçün təşəkkür edirəm. Bu, bizim gündəliyimizdə duran mühüm məsələləri müzakirə etmək üçün yaxşı fürsətdir. Əlbəttə ki, ATƏT-in sədri olaraq sizinlə regionda postmünaqişə vəziyyətindən danışacağıq. Eyni zamanda, Polşa və Azərbaycan arasında ikitərəfli gündəlik də çox genişdir. Bilirsiniz ki, bu yaxınlarda Prezident Andjey Duda ilə bizim telefon söhbətimiz də olub. Mənim Prezidentlə Varşavada, Bakıda, Davosda görüşlərimlə bağlı çox yaxşı xatirələrim var. Bilirsiniz ki, biz müntəzəm olaraq bir-birimizlə təmasdayıq və ölkələrimiz arasındakı münasibətlər bizim güclü tərəfdaşlığımızı yaxşı nümayiş etdirir.
Həmçinin Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlıq məsələlərində bizi daim dəstəklədiyinə görə Polşaya minnətdarıq. Bu proses indi sürətlə gedir və artıq Avropa İttifaqı tərəfindən elan edilmişdir ki, Prezident Şarl Mişelin təşkilatçılığı ilə Ermənistanın baş nazirinin mənimlə yeni görüşü olacaqdır. Ümid edirəm ki, bu görüş məhsuldar olacaq. Çünki artıq bir neçə görüş olub və biz Azərbaycanla Ermənistan arasında sülhə doğru irəliləməliyik, mümkün olduğu qədər qısa müddətdə sülh sazişini imzalamalıyıq. Azərbaycan bizim baxışımıza uyğun olaraq bu razılaşmanın əsas prinsiplərini təqdim edib.
Münaqişə artıq öz həllini tapıb. Azərbaycan bunu özü etdi və indi də Azərbaycanla Ermənistan arasında münasibətləri nizamlamaq vaxtıdır. Bizə Ermənistan rəsmiləri tərəfindən müəyyən mesajlar daxil olur. Bu yaxınlarda mənə verilən məlumata görə, bu mesajlardan biri də ondan ibarətdir ki, onlar bizim təklifimizi məqbul hesab edirlər. Bu, çox yaxşı xəbərdir və mən ümid edirəm ki, Brüsseldəki görüşdə bu məsələyə daha çox aydınlıq gətiriləcək.
Bizim təqdim etdiyimiz beş prinsip beynəlxalq hüququn normalarını, yaxşı beynəlxalq davranışı əks etdirir. Necə deyərlər, biz burada velosiped ixtira etmirik. Bütün bu prinsiplər istənilən ölkələr arasında dövlətlərarası münasibətlərin təməl prinsipləridir. Qarşılıqlı olaraq ərazi bütövlüyünün və beynəlxalq sərhədlərin toxunulmazlığının tanınması, daha sonra sərhədlərin delimitasiyası - hesab edirəm ki, bunun əsasında Qafqaza sülh gələcəkdir. Biz bunu istəyirik. Biz Cənubi Qafqazın üç ölkəsi arasında Cənubi Qafqazda fəal əməkdaşlıq üçün potensialın olduğunu görürük və hesab edirəm ki, bu, nəinki bu ölkələr üçün, daha geniş region üçün önəmli olacaq. Əlbəttə ki, bütün bu məsələləri çox ehtiyatla və vaxtında həll etmək lazımdır. Çox şadam ki, bu və digər mühüm məsələləri sizinlə müzakirə etmək imkanımız var.
Prezident İlham Əliyev 30 illik işğal dövründə ermənilərin torpaqlarımızda vəhşiliklər törətdiklərini, tarixi, dini, mədəni abidələri və digər tikililəri dağıtdıqlarını qeyd etdi. İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə hazırda ölkəmizin üzləşdiyi ən böyük problemin ermənilər tərəfindən basdırılan minalar olduğunu dedi.
Dövlətimizin başçısı 1-ci Ermənistan-Azərbaycan müharibəsindən indiyədək 4 min soydaşımızın itkin düşdüyünü ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri kimi Zbiqnev Raunun diqqətinə çatdırdı.
Polşanın xarici işlər naziri, ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri Zbiqnev Rau Bakı şəhərinin gözəlliyinin onu heyran etdiyini dedi.
Zbiqnev Rau Azərbaycanla Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşacağına ümidvar olduğunu bildirərək, qeyd etdi ki, nizamlanmaya aparan indiki mərhələ çox nikbin görünür. ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri bu proseslərin Qafqaz regionu, eyni zamanda, Mərkəzi və Şərqi Avropa üçün də çox sevindirici olduğunu dedi və bunun gələcək üçün yeni imkanlar yaratdığını bildirdi.
Qonaq Azərbaycanın hazırda regionun əsas nəqliyyat-logistika mərkəzlərindən birinə çevrildiyini vurğuladı.
Azərbaycanla Polşa arasında ikitərəfli münasibətlərin uğurla inkişaf etdiyini deyən Zbiqnev Rau iqtisadi-ticari əlaqələrin genişləndirilməsi məqsədilə qarşıdan gələn aylarda hökumətlərarası komissiyanın iclasının keçiriləcəyini vurğuladı.
Zbiqnev Rau Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində aparılan bərpa-quruculuq işlərində Polşa şirkətlərinin də maraqlı olduğunu bildirdi.

Press release 31 March 2022
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received a delegation led by Minister for Foreign Affairs of Poland, OSCE Chairman-in-Office Zbigniew Rau.
Welcoming the delegation, President Ilham Aliyev said:
- I am pleased to see you. Thank you for coming to Azerbaijan. This is a good opportunity to discuss the important issues on our agenda. Of course, as the OSCE Chairman-in-Office, you and I will discuss the post-conflict situation in the region. At the same time, the bilateral agenda between Poland and Azerbaijan is very extensive. As you may know, we recently had a telephone conversation with President Andrzej Duda. I have very good memories of my meetings with the President in Warsaw, Baku and Davos. You are aware that we are in regular contact and the relations between our countries are a good demonstration of a strong partnership between us.
We are also grateful to Poland for its continuous support in matters of cooperation with the European Union. This process is now in full swing, and the European Union has already announced that President Charles Michel will organize a new meeting between myself and the Armenian prime minister. I do hope that this meeting will be productive, because there have already been several meetings and we must move towards peace between Azerbaijan and Armenia and sign a peace agreement as soon as possible. In our view, Azerbaijan has laid out the main principles of this agreement.
The conflict has already been resolved. Azerbaijan resolved it itself, and now is the time to normalize relations between Azerbaijan and Armenia. We are receiving certain messages from Armenian officials. I was recently informed that one of these messages is that they consider our proposals acceptable. This is very good news, and I hope that this issue will be clarified at the meeting in Brussels.
The five principles we have initiated reflect the norms of international law and good international conduct. We are not inventing a bicycle here, so to speak. All these principles are the fundamental principles of interstate relations between any countries. Reciprocal recognition of territorial integrity and inviolability of international borders, and then the delimitation of borders – I think that peace will come to the Caucasus on this basis. We want it. We are seeing the potential for active cooperation amongst the three countries of the South Caucasus, and I think that this will be important not only for these countries but also for the wider region. Of course, all these issues need to be addressed very carefully and in a timely manner. I am very glad to have the opportunity to discuss these and other important issues with you.
President Ilham Aliyev noted that during the 30 years of occupation, the Armenians committed atrocities in the Azerbaijani lands, destroyed historical, religious, cultural sites and other buildings. The President said that the tremendous problem facing the country in the liberated territories was the mines planted by the Armenians.
The head of state also informed OSCE Chairman-in-Office Zbigniew Rau that 4,000 Azerbaijanis had been missing since the first Armenia-Azerbaijan war.
Polish Foreign Minister, OSCE Chairman-in-Office Zbigniew Rau said he was impressed by the magnificence of Baku.
Zbigniew Rau expressed his hope that the relations between Azerbaijan and Armenia would return to normal, noting that the current stage leading to a settlement seemed very optimistic. The OSCE Chairman-in-Office said that those processes were very gratifying for the Caucasus region, as well as for Central and Eastern Europe, as they created new opportunities for the future.
The guest stressed that Azerbaijan had now become one of the primary transportation and logistical centers in the region.
Noting the successful development of bilateral relations between Azerbaijan and Poland, Zbigniew Rau stressed that a meeting of the intergovernmental commission would be held in the coming months to expand economic and trade relations.
Zbigniew Rau said Polish companies were also interested in the reconstruction work in the liberated territories of Azerbaijan.