Mətbuat şərhi 24 iyun 2024
İyunun 21-də “Euronews” televiziyasında Bakı Ekspo Mərkəzində Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində keçirilən 29-cu Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz - “Caspian Oil&Gas” və 12-ci Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji - “Caspian Power” sərgilərindən reportaj yayımlanıb.
Həmin reportajda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Euronews”a müsahibəsi də yer alıb.
İndi həmin müsahibənin tam variantını təqdim edirik.
Müxbir: Cənab Prezident, hər zaman Sizi burada görmək olduqca xoşdur. Bu gün Siz “Masdar” və Zati-aliləri Sultan Əhməd Əl-Cabir ilə çox mühüm xəbər verdiniz. Xahiş edirik, planlarınız barədə daha çox məlumat verərdiniz.
Prezident İlham Əliyev: Bəli, həqiqətən əla tədbirdir və o, əslində, bizim yaşıl gündəliyimizi nümayiş etdirir və eləcə də göstərir ki, Azərbaycan nəinki ənənəvi enerji mənbələrinə, o cümlədən bərpaolunan enerjiyə sərmayə yatıranlar üçün cəlbedicidir. “Masdar” bizim bərpaolunan enerji sahəsində strateji tərəfdaşımızdır. Ötən ilin oktyabrında biz 230 meqavatlıq ilk Günəş enerjisi stansiyasının açılışını etdik. Bu gün isə ümumi gücü 1 qiqavat olan üç Günəş və külək enerjisi stansiyalarının təməlqoyma mərasimini keçirdik. Bu, yalnız başlanğıcdır, çünki biz orta perspektivdə 10 qiqavata və 2030-cu ilədək 5 qiqavata qədər gücü əhatə edən bütün müqavilələri və anlaşma memorandumlarını icra etməyi planlaşdırırıq. Hədəfimiz belədir. Potensial var. Siz Günəşi, istəyimizi və o cümlədən küləyi görə bilərsiniz. Yaxşı sərmayə mühiti var. Bu, həqiqətən göstərir ki, ölkə ənənəvi enerjidən əldə etdiyi gəlirləri hazırda bərpaolunan enerjiyə yönəldir. COP29-a ev sahibliyi edəcək ölkə kimi yaşıl enerjiyə keçid prosesində öndə gedənlərdən olmaq bizim üzərimizə düşən öhdəlikdir.
Müxbir: Ənənəvi enerji sektorunun olması ilə yanaşı, yeni yaşıl bərpaolunan enerjiyə keçidə gəldikdə, çətinliklər hansılardır?
Prezident İlham Əliyev: Bilirsiniz, əslində, hər yeni iş qeyri-müəyyənliklərlə dolu olur. Lakin bizim böyük tərəfdaşlarımız var. Artıq qeyd etdim, “Masdar” strateji tərəfdaşdır. Həmçinin “ACWA Power” var. Daha sonra, BP sərmayədarlarımız sırasındadır və bizimlə işləməyi planlaşdıran digər ölkələrin bir çox şirkətləri var. Bir sözlə, biz neft və qaz sahəsində hər şeyi başdan-ayağa bilirik. Burada isə biz təzə başlayırıq. Çətinliklərə gəldikdə, bu, milli enerji şəbəkəsi ilə bağlıdır, çünki biz onu gücləndirməliyik ki, sərmayədarların verdiyi mümkün qədər çox enerjini qəbul edə bilsin. Digər çətinlik ötürülmə xətləri ilə bağlıdır, çünki bu halda biz öz qonşularımızla fəal çalışmalıyıq. Azərbaycanın özünə planlaşdırdığımız qədər bərpaolunan enerji lazım deyil və bu səbəbdən hədəfimiz ixracdır. Bərpaolunan enerjidən istifadəyə olduqca düşünülmüş yanaşma tətbiq edilməlidir ki, elektrik enerjisi maksimum istehsal olunsun və təbii qaza qənaət edilsin ki, o, əsasən indi Avropaya lazım olan qaydada nəql olunsun. Yalnız daxili gündəliyimizdən asılı olan və həll edilməli bir çox məsələlər, şübhə etmirəm ki, tam reallaşacaq. Lakin beynəlxalq tərəfdaşlıq tələb edən məsələləri biz tərəfdaşlarımızla həll etməliyik.
Müxbir: Bakı Enerji Həftəsində 37-dən artıq ölkədən gəlmiş 300-dən çox iştirakçının olması digər şirkətlərin bu işə sadiqliyini və bu konfransın nəyə görə enerji sektorunda qlobal liderliyi əks etdirdiyini göstərir. Elə deyilmi?
Prezident İlham Əliyev: Mən də belə düşünürəm. Tədbir artıq 30 ildir keçirilir. Birincisi, o, hələ 1994-cü ildə təşkil olunmuşdur. İkincisi, ölkələrin coğrafiyasına və şirkətlərin sayına baxsanız görərsiniz ki, iştirakçıların sayı artır. Heç də hər enerji tədbiri ABŞ Prezidentinin müraciəti şərəfinə nail olmur. Bu tədbirin bütün illəri belə olub və bu, əslində, onun unikal mahiyyətini və gücünü nümayiş etdirir. Düşünürəm ki, bütün bu amillər həmin tədbiri müxtəlif məsələləri həll edən, inkişaf yolunu göstərən, çox inkişaf etmiş və inklüziv platformaya çevirir. Birincisi, Xəzər Neft və Qaz Sərgisi oldu. Sonra biz qaz hasilatına başladıq. Tədbir artıq Xəzər Neft və Qaz Sərgisi və Konfransı adını aldı. Sonra biz bərpaolunan enerji sahəsində işə başladıq və tədbir fərqli sektorları əhatə edən Bakı Enerji Həftəsinə çevrildi. Siz qısa müddət ərzində bir ölkədə hər istiqamətdə - neft, təbii qaz və indi isə yaşıl enerji sahələrində uğurları görə bilərsiniz.
Müxbir: Yeri gəlmişkən, Siz xüsusi Sərəncamla bu ili “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan etdiniz. Elə deyilmi?
Prezident İlham Əliyev: Bəli, ev sahibliyi edən ölkə kimi bizim əsas məqsədlərimizdən biri birliyi və həmrəyliyi yaratmaqdır. Biz COP zamanı və ondan sonra sədrliyimizin davam edəcəyi dövrdə elə müsbət mühit qurmaq istəyirik ki, ölkələr və şirkətlər bir-biri ilə istəklə işləsin və qarşılıqlı iddiaları kənara qoysunlar, planetin qorunması ilə əlaqədar əsas gündəliyə diqqət yetirsinlər.

Press release 24 June 2024
On June 21, Euronews TV channel aired a report on the 29th International Caspian Oil & Gas Exhibition - Caspian Oil & Gas and the 12th Caspian International Power and Green Energy Exhibition - Caspian Power held as part of the Baku Energy Week at the Baku Expo Center.
The report also included an interview with President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
Correspondent: Mr. President, fantastic to see you as always, and a very big announcement you made today with Masdar and His Excellency Sultan Al Jaber. Can you please tell us a little bit more information about what your plans are?
President Ilham Aliyev: Yes, it is really a remarkable event, which actually demonstrates our green agenda, and that Azerbaijan is attractive not only for those who invest in fossil fuels, but also for those who invest in renewables. Masdar is our strategic partner in the area of renewable energy. Last October, we already inaugurated the first solar power station of 230 megawatts, and held today a groundbreaking ceremony for three solar and wind stations with total capacity of one gigawatt. And this is only the beginning. Because we plan to implement all the contracts, MoU’s, and that means up to ten gigawatts in the mid-term and up to five gigawatts by 2030. That's our target. The potential is here: you can see the sun the ambition, and the wind. There is good investment climate. It really demonstrates how a country, which generated wealth from fossil fuel, is now channeling this wealth into renewable energy. As a host country of COP29, this is also our obligation to be among the frontrunners on green transition.
Correspondent: What are the challenges when you have a traditional energy sector and making that transition into the new green renewable energy?
President Ilham Aliyev: Well, actually, it is, as every new endeavor, full of uncertainties. But we have great partners, Masdar, as I said, is a strategic partner but we have also ACWA Power, bp among our investors and many more companies from different countries, which are planning to work with us. So, in oil and gas, we know the whole alphabet. Here we are just starting. Therefore, the challenges could be with national energy grid, because we need to reinforce it to be able to absorb as much as we can offer to investors. Another challenge is with respect to the transmission lines, because here we need to work actively with our neighbors, because Azerbaijan itself will not need as much renewable energy as we plan to produce. So, our target is export and also to have a very sophisticated approach on using renewables to a maximum degree to produce electricity and saving natural gas, sending it to those who need it now, primarily in Europe, So, there are many things which we need to tackle. Those which solely depend on our internal agenda, I have no doubt, will be fully implemented. Those which need international partnership, we, of course, need to work with our partners.
Correspondent: Over 300 representatives from over 37 countries here at Baku Energy Week. That just goes to show the commitment of other companies and why this conference is a global leader within the energy sector. Yes?
President Ilham Aliyev: I think so. Actually, the fact that it has been 30 years already, and the first was organized back in 1994. Secondly, if you look at geography of the countries or number of companies, you will see the growing number of participants. Not many energy events have an honor to be addressed by the President of United States. And it has been throughout all the years of this event, and this actually demonstrates its unique origin and capacity. So, all these actually make this event, to my mind, the most advanced and the most inclusive platform to address different issues and the way how it transformed. The first one was the Caspian oil exhibition. When we started to produce gas, it became the Caspian oil and gas exhibition and conference. Then, after we started to work on renewables, it became the Baku energy week, which embraces different segments. So, in one country, in a relatively short period of time, you can see success story on every track - natural gas, fuel oil, and now green energy.
Correspondent: And by your own special decree, you announced the Green World Solidarity Year, didn’t you?
President Ilham Aliyev: Yes, Exactly. And that's one of our main targets for us as the host country to create unity and solidarity and to create such a positive atmosphere at COP and later, after we will continue as a president so that countries and companies would love to work together and put down mutual claims, concentrate on main agenda and on how to save the planet.