Fevralın 27-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrovu qəbul edib.
- Hörmətli Sergey Viktoroviç, sizi yenidən görməyə şadam. Azərbaycana xoş gəlmisiniz. Yaxşı bir ənənədir ki, artıq illər boyu biz sizi qəbul edirik. Bizim nazir də mütəmadi surətdə sizin ölkədə olur. Sizin səfəriniz ötən il fevralın 22-də Moskvada imzalanmış və ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafında çox əlamətdar və mühüm addım olan müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyəti haqqında Bəyannamənin birinci ildönümünə həsr edilib. Bu Bəyannamə mahiyyət etibarilə bizim münasibətlərimizin ruhunu və xarakterini, əlaqələrimizin formalaşmış müsbət resursunu əks etdirir, gələcək illərdə qarşılıqlı fəaliyyətin yollarını müəyyənləşdirir.
Deməliyəm ki, ötən il münasibətlərimizin çox dinamik xarakteri ilə əlamətdar olub. Prezidentlər səviyyəsində bir neçə görüş olub, həmçinin siz Azərbaycana, həmkarınız isə Rusiyaya səfər edib. Ölkələrimizin hökumətlərinin və parlamentlərinin sədrlərinin qarşılıqlı səfərləri olub, digər rəsmi şəxslərin səfərləri də. Bunlar onu göstərir ki, münasibətlərimiz tamdəyərli şəkildə inkişaf edir, çox mühüm məsələlər həll olunur və düşünürəm ki, biz bu ilə yaxşı təməl ilə qədəm qoyuruq. İlin əvvəlində bizə səfər etməyiniz də bu il qarşılıqlı fəaliyyətimizə xüsusi dinamika verəcək.
Bizi birləşdirən fəaliyyət sahələrini sadalamağa başlasaq, yəqin ki, çox vaxt tələb olunacaq. Bizdə hələlik işlərin o qədər də fəal getmədiyi sahələri saymaq olar. Lakin bu da diqqətimizdən kənarda qalmır. Buna görə ənənəvi qarşılıqlı fəaliyyət sahələrində - siyasi dialoq, energetika, nəqliyyat, ticarət, humanitar əməkdaşlıq və müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyət səviyyəsinə çatdırmalı olduğumuz sahələrdə də ciddi qarşılıqlı addımlara ümid bəsləyirik.
Onu da məmnuniyyətlə qeyd etmək istərdim ki, ölkələrimizin vətəndaşlarının qarşılıqlı səfərlərinin koronavirusdan əvvəlki dinamikası bərpa olunur. Buna parlaq sübut odur ki, mənə bu gün təqdim edilən informasiyaya görə, hər həftə Rusiya və Azərbaycan aviadaşıyıcıları 135 reys yerinə yetirir. Yəni, mənim fikrimcə, bu rekord göstərici ona dəlalət edir ki, ölkələrimizin vətəndaşları böyük məmnuniyyətlə bir-birini ziyarət edirlər.
Əlbəttə, bu gün biz regional təhlükəsizliklə bağlı məsələlər haqqında da danışacağıq. Ümidvaram ki, 2023-cü il Azərbaycan ilə Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşmasında irəliləyiş ili olacaq. Hər halda biz buna ümid edirik. Bu prosesdə fəal iştiraka görə Rusiya hökumətinə və şəxsən sizə təşəkkürümü bildirmək istərdim. Düşünürəm ki, Rusiya bizim dostumuz, müttəfiqimiz və qonşumuz kimi Azərbaycan ilə Ermənistan arasında dövlətlərarası münasibətlərin nizamlanmasına kömək işində xüsusi rola malikdir. Ötən il bu istiqamətdə mühüm səy göstərilib, gələcək sülh müqaviləsinin konseptual xarakterini, məhz iki ölkənin ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin qarşılıqlı tanınmasını müəyyən edən sənədlər qəbul olunub. Bu, ötən ilin oktyabrında Praqada və Soçidə qəbul edilmiş sənədlərlə təsdiqlənib. Bu sənədlər sülh müqaviləsinə nail olmaq üçün istifadə edilə bilən təməldir. Hər halda biz bu düşmənçilik səhifəsini tezliklə çevirmək və Cənubi Qafqaza sülhü qaytarmaq üçün Ermənistan tərəfi ilə, bizim dostumuz və qonşumuz Rusiya tərəfi ilə müsbət və konstruktiv iş aparmaq əzmindəyik.
Əlbəttə, bizim münasibətlərimizin və bugünkü danışıqlarımızın gündəliyi mənim haqqında danışdığım istiqamətlərlə məhdudlaşmır. Buna görə gündəliyi ətraflı nəzərdən keçirəcəyik. Əminəm ki, səfərin nəticələri həmişəki kimi müsbət olacaq. Bir daha xoş gəlmisiniz.
Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov dedi:
- Çox sağ olun, hörmətli İlham Heydər oğlu. İlk növbədə, Prezident Putinin səmimi salamlarını və dostcasına arzularını çatdırıram. O, bizim müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyətimizin inkişafına şəxsən xüsusi diqqət yetirir. Sizin dediyiniz kimi, bu günlərdə biz ötən il Sizin Rusiya Federasiyasına səfəriniz zamanı müvafiq Bəyannamənin imzalanmasının ildönümünü qeyd edirik. Şübhəsiz ki, bu Bəyannamə qarşılıqlı fəaliyyətin əldə olunmuş səviyyəsini təsbit etdi və onun dərinləşməsi, keyfiyyətcə yeni səviyyəyə çıxarılması yollarını müəyyən etdi. Sizin xatırlatdığınız kimi, praktiki əməkdaşlıq, həqiqətən bütün istiqamətlər üzrə çox səmərəli və intensiv inkişaf edir. Buraya həm Sizin Rusiya Federasiyasının Prezidenti ilə mütəmadi təmaslarınız, iki ölkənin hökumətlərinin sədrləri və nazirlər arasında görüşlər daxildir.
Biz, həmkarım - Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Əziz oğlu Bayramovla daim əyani və indi deyildiyi kimi, onlayn təmaslarda oluruq. Həm də şübhəsiz ki, bizim iqtisadi əməkdaşlığımızın göstəricisi olan əmtəə dövriyyəsi də rekord səviyyələrə çatır və bu, son hədd deyil. Çünki Siz Prezident Putinlə təkcə ikitərəfli deyil, həm də regional və hətta qlobal xarakter daşıyacaq bir neçə meqalayihənin hazırlanmasını müzakirə etmisiniz. Bu layihələrə sizin və bizim bir çox tərəfdaşlarımız maraq göstərir. Bu da Rusiya və Azərbaycanın liderlər kimi iştirakı ilə bu regionda qarşılıqlı fəaliyyətin necə perspektivli olduğunu göstərir.
Əlbəttə, biz mədəni əlaqələrin inkişafında maraqlıyıq. Bizim əlamətdar günlərimiz az deyil. Ötən il diplomatik münasibətlərin 30 illiyini, bu il müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyəti haqqında Bəyannamənin birinci ildönümünü qeyd etdik. Yazda biz Heydər Əlirza oğlu Əliyevin anadan olmasının 100 illiyini qeyd edəcəyik. Bizdə azərbaycanlı dostlarımızla birgə silsilə tədbirlər planlaşdırılır. Əminəm ki, həmin tədbirlər vətəndaşlarımızın bir-birinə, tarixə və bu ortaq tariximizin indiyə qədər davam edən, ölkələrimiz arasında dostluq, ailəvi və qohumluq əlaqələrini saxlamağa kömək edən səhifələrinə qarşılıqlı marağı nümayiş etdirəcək.
Sizinlə tamamilə razıyam ki, vətəndaşlarımızın səfərlərinin bərpa olunması göstəriciləri bu vəziyyəti, humanitar və təhsil sahələrində əlaqələri inkişaf etdirməyə çalışmağımızı bir daha vurğulayır. Biz rus dilinin dəstəklənməsinə, bunu arzu edən Azərbaycan vətəndaşlarının həm özlərinin rus dilində danışmaları və işdə bu dildən istifadə etmələri, həm də öz uşaqlarına bu imkanı vermələri üçün hər cür şəraitin yaradılmasına şəxsən Sizin və hökumətinizin diqqətini çox yüksək qiymətləndiririk.
Hörmətli İlham Heydər oğlu, Sizin vurğuladığınız kimi, heç şübhəsiz, regional təhlükəsizlik bizim həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli münasibətlərimizdə olduqca aktual mövzu kimi qalır. Bizim beynəlxalq həmkarlarımızın çoxu, o cümlədən bu regiondan uzaqda yerləşənlər Azərbaycan ilə Ermənistan arasında münasibətlərin nizamlanması yolunda irəliləyişə şərait yaratmağa böyük maraq göstərirlər. Prezident Putinin dəfələrlə dediyi kimi, biz vəziyyətin sabitləşməsi, bu regionda yerləşən bütün ölkələrin normal, qarşılıqlı hörmət və qarşılıqlı fayda əsasında öz ölkələrinin və xalqlarının mənafeləri naminə əməkdaşlıq etmək imkanları olması üçün şərait yaradılmasına yönəlmiş bütün səyləri alqışlayırıq.
Məni qəbul etdiyinizə görə Sizə səmimi-qəlbdən təşəkkür edirəm və əminəm ki, bu səfər Prezident Putin ilə Sizin müəyyənləşdirdiyiniz istiqamətlər üzrə irəliləməyə kömək edəcək.
Prezident İlham Əliyev: Çox sağ olun, Sergey Viktoroviç. Mən də Sizdən xahiş etmək istərdim ki, mənim salamlarımı və ən xoş arzularımı Vladimir Vladimiroviç Putinə çatdırasınız, həmçinin Heydər Əlirza oğlu Əliyevin xatirəsinə bu cür xoş münasibətə görə təşəkkürümü bildirəsiniz. Biz bunu çox yüksək qiymətləndiririk. Sağ olun.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation, Sergey Lavrov.
- Dear Sergey Viktorovich, I am pleased to see you again. Welcome to Azerbaijan! It is a good tradition that we have been hosting you for years now. Our minister also regularly visits your country. Your current visit is dedicated to the first anniversary of the Declaration on Allied Interaction signed in Moscow on February 22 last year. It is a significant step in the development of relations between our countries. This Declaration essentially reflects the spirit and nature of our relations and the positive resources generated by our ties. It lays out the path for mutual activity in the coming years.
I must say that last year was marked by the very dynamic nature of our engagement. There were several meetings at the presidential level. You visited Azerbaijan, and your counterpart visited Russia. There were reciprocal visits by the heads of governments and parliaments of our countries, as well as visits by other officials. This shows that our relations are fully developing, critical issues are being addressed, and we have gotten off to a good start this year. Your visit to Azerbaijan at the beginning of the year will also give a special impetus to our interaction this year.
If we begin to list the areas of activity that bring us together, it will probably take a lot of time. We can count the areas where our work is not so active yet. However, this does not remain unnoticed either. This is why we hope for serious mutual steps in the fields of traditional interaction – political dialogue, energy, transport, trade, humanitarian cooperation and alliance, which we need to bring to the level of interaction.
I would also like to note with pleasure that the pre-coronavirus dynamic of mutual visits between the citizens of our countries is being recovered now. Clear evidence of that is that, according to the information provided to me today, Russian and Azerbaijani air carriers perform 135 flights per week. In my opinion, this record figure indicates that citizens of our countries are visiting each other with great pleasure.
Of course, we will also talk about issues related to regional security today. I do hope that 2023 will be a year of progress in the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia. Or at least we hope so. I would like to thank the Russian government and you personally for your active involvement in this process. I think that Russia, as our friend, ally and neighbor, has a special role in helping regulate interstate relations between Azerbaijan and Armenia. Last year, a substantial effort was made in this direction, and documents defining the conceptual nature of the future peace agreement, namely the mutual recognition of the territorial integrity and sovereignty of the two countries, were adopted. This was confirmed by the documents adopted in Prague and Sochi last October. These documents have laid the foundation that can be used for reaching a peace agreement. In any case, we are determined to do positive and constructive work together with the Armenian side and our friend and neighbor, Russia, to quickly turn the page of this hostility and return peace to the South Caucasus.
Of course, the agenda of our relations and today's talks are not limited to the areas I have mentioned. Therefore, we will go over those items in detail. I am sure that the results of the visit will be positive as usual. Welcome again.
- Thank you very much, dear Ilham Heydar oglu. First, let me pass on President Putin's sincere greetings and warm wishes to you. He personally pays special attention to the development of our allied interaction. As you said, these days, we are celebrating the anniversary of the signing of the Declaration during your visit to the Russian Federation last year. It is beyond doubt that this Declaration established a new level of mutual activity and determined ways to deepen it and raise it to a qualitatively new level. As you noted, practical cooperation is developing very efficiently and extensively in all directions. This includes your regular contacts with the President of the Russian Federation and meetings between the heads of government and ministers of the two countries.
We are in regular and personal contact with my colleague, the Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and, as it has just been said, in an online format. Undoubtedly, the turnover of goods, an indicator of our economic cooperation, is also reaching record levels, and this is not the limit. You have discussed with President Putin the preparation of several mega-projects that will be not only bilateral but also regional and even global in substance. You and many of our partners are interested in these projects. This shows how promising the interaction with the participation of Russia and Azerbaijan as leaders of this region is.
Of course, we are interested in the development of cultural relations. We have quite a few significant days. Last year, we celebrated the 30th anniversary of diplomatic relations, and this year, we celebrated the first anniversary of the Declaration on Allied Interaction. In spring, we will celebrate the 100th anniversary of Heydar Alirza oglu Aliyev. We are planning a series of events together with our Azerbaijani friends. I am sure that these events will demonstrate the mutual interest of our citizens in each other, in our history, and in the pages of our shared history that have continued to this day and helped us maintain friendly, family and kinship ties between our countries.
I completely agree with you that the indicators of the recovery of visits by our citizens further demonstrate this situation and our efforts to develop relations in the humanitarian and educational sectors. We appreciate your personal and your government's attention to supporting the Russian language and creating all conditions for Azerbaijani citizens who wish to speak Russian and use it at work, as well as to give this opportunity to their children.
Dear Ilham Heydar oglu, as you have emphasized, regional security remains a very relevant topic in our bilateral and multilateral relations. Many of our international colleagues, including those located far from this region, are showing great interest in creating conditions for progress in the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia. As President Putin has repeatedly said, we welcome all efforts aimed at stabilizing the situation and creating conditions for all countries located in this region to have the opportunity to cooperate in the interests of their countries and peoples based on mutual respect and mutual benefit.
Let me sincerely thank you for receiving me, and I am sure that this visit will help us to move forward along the path laid out by President Putin and yourself.
President Ilham Aliyev: Thank you very much, Sergey Viktorovich. I would also like to ask you to convey my greetings and best wishes to Vladimir Vladimirovich Putin and express my gratitude for such a kind attitude to the memory of Heydar Alirza oglu Aliyev. We appreciate it very much. Thank you.