İlham Əliyev minifutbol üzrə Avropa çempionatının qalibi olan milli komandamızın üzvlərini qəbul edib
İyunun 14-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Slovakiyada keçirilmiş minifutbol üzrə Avropa çempionatının qalibi olan milli komandamızın üzvlərini qəbul edib.
- Salam, ilk növbədə, sizi tarixi qələbə münasibətilə təbrik edirəm. Hesab edirəm ki, bu qələbə Azərbaycan idmanının tarixində qalacaq. Çünki ilk dəfədir ki, ölkəmiz komanda idman növündə Avropa çempionu olmuşdur və bu qələbəni siz qazanmısınız, minifutbol üzrə milli komandamız.
Azərbaycanda idmanın inkişafı ilə bağlı çox işlər görülüb, ancaq bu günə qədər komanda idman növündə biz böyük uğurlara nail ola bilməmişik. Düzdür, bizim şahmatçılarımız iki dəfə Avropa çempionu olmuşlar, amma şahmat fərdi idman növüdür, sadəcə olaraq, komanda şəklində çıxış etmiş şahmatçılarımız bu böyük nailiyyəti əldə etmişlər. Ancaq oyun idman növlərində belə bir qələbə olmamışdır. Ona görə bu qələbənin çox böyük mənası var və əminəm ki, digər idman növləri üçün bu, çox gözəl nümunədir.
Düzdür, bu tarixi uğuru təkrarlamaq heç kim üçün asan olmayacaq, amma hər halda biz çalışmalıyıq ki, təkcə fərdi idman növlərində deyil, eyni zamanda, komanda idman növlərində də Azərbaycan idmançıları beynəlxalq yarışlarda yüksək nəticələr göstərsinlər. Bildiyiniz kimi, fərdi idman növlərində isə bizim çox böyük uğurlarımız var, Olimpiya, dünya, Avropa çempionlarımızın sayı çoxdur və əminəm ki, artacaq. Beləliklə, komanda idman növlərinin inkişafı imkan verəcək ki, idmanın inkişafı hərtərəfli olsun.
Şadam ki, komandamızın tərkibi yerli idmançılardan ibarətdir - həm oyunçular, həm məşqçilər, mütəxəssislər. Bu, məni xüsusilə sevindirir. Onu da bilirəm ki, minifutbol üzrə bizim komandamız cəmi ikinci dəfə Avropa çempionatında iştirak edir və artıq çempion tituluna layiq görülüb. Mübarizə gərgin olub, istənilən idman növündə Avropa çempionatları çox gərgin keçir. Əlbəttə ki, Avropanın ən güclü komandaları orada təmsil olunur. Çempionat boyunca göstərdiyiniz həm peşəkarlıq, deyə bilərəm ki, həm də böyük fədakarlıq bu qələbəni mümkün edib. Siz xalqımızı sevindirmisiniz və təsadüfi deyil ki, Azərbaycan vətəndaşları sizi hava limanında böyük məhəbbətlə qarşılayıblar. Mən sizi ürəkdən təbrik edirəm. Bu, doğrudan da çox böyük qələbədir, tarixi qələbədir.
Hər dəfə beynəlxalq yarışlarda idmançılarımız qələbə qazananda əminəm ki, hər bir vətənpərvər insan qürur hissi keçirir, hər dəfə bayrağımız qaldırılanda hər birimiz sevinirik. Qələbələr xalqımıza yaraşır, həm döyüş meydanında, həm idman arenalarında. Əminəm ki, Azərbaycan idmançıları bundan sonra da beynəlxalq yarışlarda Vətənimizi ləyaqətlə təmsil edəcəklər.
Dövlət tərəfindən bütün şərait yaradılıb və idmanın inkişafı ilə bağlı heç bir maneə yoxdur, əksinə dövlət dəstəyi daim göstərilir. Ancaq minifutbol idman növünə gəldikdə, bizim üçün bu, nisbətən yeni idman növü olduğuna görə bu sahədəki nailiyyətləri siz özünüz qazanmısınız. Mən deyə bilmərəm ki, minifutbolçular üçün hansısa xüsusi şərait yaradılmışdır, yaxud da ki, xaricdən tanınmış mütəxəssislər, məşqçilər, legionerlər dəvət edilmişdir, yox, bunların heç biri olmayıb. Ona görə sizin qələbəniz çox böyük qiymətə layiqdir. Bu qələbəni siz özünüz qazanmısınız, əlbəttə ki, federasiya və idman mütəxəssisləri, məşqçilər və oyunçular, idmançılar, - komanda deyəndə mən bunu nəzərdə tuturam, - siz bu qələbəni halal zəhmətinizlə qazanmısınız.
Azərbaycanda idmana da, idmançılara da diqqət göstərilir. İdmançılar dövlət tərəfindən hər zaman qayğı ilə əhatə olunurlar və bu, təbiidir. Çünki idman, idmanda qələbələrimiz həm ölkəmizin beynəlxalq nüfuzunu qaldırır, eyni zamanda, sağlam həyat tərzini təbliğ edir və bu, hesab edirəm ki, daha vacibdir. Çünki hamımız istəyirik ki, Azərbaycan xalqı sağlam olsun, gənclər kütləvi surətdə idmanla məşğul olsunlar. İdmanın kütləviliyinin genişləndirilməsi və idmanda qələbələrin əldə edilməsi üçün dövlət idmançılara, klublara, federasiyalara həmişə böyük diqqət və qayğı göstərir. Əminəm ki, bundan sonra Minifutbol Federasiyamız da dövlət tərəfindən eyni qayğı ilə əhatə olunacaq.
Siz öz qələbənizlə göstərirsiniz ki, əgər iradə və peşəkarlıq varsa, Vətən sevgisi varsa hətta bəziləri üçün əlçatmaz olan nailiyyətləri əldə etmək olar. Mən əminəm ki, Azərbaycanda heç kim sizin qələbənizi gözləmirdi. Bilmirəm özünüz gözləyirdiniz, yoxsa yox, bəlkə də artıq çempionat gedə-gedə bunu hiss etməyə başlamısınız ki, bu, mümkündür. Amma əminəm ki, mən də daxil olmaqla, Azərbaycanda heç kim bu qələbəni gözləmirdi və bu qələbənin ikiqat sevinci məhz bununla bağlıdır. Yəni, bu, göstərir ki, mümkündür, ən güclü rəqibləri məğlub etmək mümkündür - əgər komanda ruhu varsa, yenə də deyirəm, peşəkarlıq, vətənpərvərlik varsa.
Bilirəm ki, bir çoxlarınız ayrı-ayrı işlərlə məşğulsunuz, sözün əsl mənasında, həvəskar idmançılarsınız və əgər belə demək mümkündürsə, minifutbol sizin üçün bir hobbidir. Sizin qarşınızda Avropanın ən güclü komandaları vardı. Əminəm ki, o komandaların maliyyə təminatı, dəstəyi və digər üstünlükləri sizinkindən qat-qat artıq idi. Amma buna baxmayaraq, qələbə qazanmısınız, hamımızı sevindirmisiniz və öz adlarınızı Azərbaycanın idman tarixinə yazdırmısınız.
Mən sizi bir daha təbrik edirəm və yeni uğurlar arzulayıram. Əlbəttə ki, bu uğuru təkrarlamaq çox çətin olacaq. Amma əminəm ki, komandamızın perspektivləri də çox gözəldir. Əminəm, bu qələbədən sonra gənc nəsil - uşaqlar, yeniyetmələr bu idman növünü seçəcəklər ki, sizin kimi Avropa çempionu olsunlar.
Bir daha təbrik edirəm, sizə yeni qələbələr arzulayıram və təşəkkürümü bildirirəm ki, Azərbaycan xalqını bu gözəl qələbə ilə sevindirmisiniz.
Azərbaycan Minifutbol Federasiyasının fəxri prezidenti Orxan Məmmədov çıxış edərək dedi:
- Möhtərəm cənab Prezident, icazə verin, federasiyamız, bütün futbolçularımız və məşqçi heyəti adından Sizə dərin təşəkkürümü bildirim. Bu gün bizim üçün çox şərəfli bir gündür. Çünki Siz də doğru qeyd etdiniz, futbolçularımız öz halal zəhməti ilə kuboku Sizin qarşınıza gətiriblər. Biz doğrudan da çox şadıq və Sizi əmin etmək istəyirik ki, bundan sonra da var gücümüzlə çalışacağıq bu qələbələr ardıcıl olsun.
Möhtərəm cənab Prezident, diqqətinizə çatdırım ki, minifutbol qeyri-peşəkar idman növü olsa da, əhali arasında çox geniş yayılıb. Biz 2017-ci ildə qərara gəldik ki, federasiyanı yaradaq və 2018-ci ildə artıq həm Dünya Minifutbol Federasiyasına, həm də Avropa Minifutbol Federasiyasına üzv seçildik. 2018-ci ildə Ukraynada keçirilən Avropa çempionatına qatıldıq və orada iştirak etmək bizim üçün çox böyük təcrübə oldu. Bildiyiniz kimi, pandemiya dövründə qapanmalar oldu, amma biz məşqləri dayandırmadıq, xüsusilə bu çempionata hazırlaşırdıq. Bu çempionat başlayanda biz artıq tam hazır idik. Əlbəttə ki, bizim üçün iştirak əsas idi. Siz düzgün vurğuladınız, bu, futbolçularımız üçün böyük bir təcrübə idi. Amma hər oyunda qazandığımız qələbə bizim həvəsimizi artırırdı. Birinci oyunumuzu Avropa çempionlarına - Rumıniyaya qarşı uduzduq. Amma sonra İspaniyaya qarşı möhtəşəm qələbə qazandıq və biz başqa ölkələrin komandalarını üstələdik. Xüsusilə finalda yenə də rumınlarla üzləşdik. Əlbəttə ki, burada məşqçinin super taktiki gedişlərinin bəhrəsini gördük. Orada bunu rəqiblərimiz də vurğuladılar. Biz demək olar ki, səhv etmədən qələbə qazandıq.
Əlbəttə, cənab Prezident, bu gün danılmaz faktdır ki, Siz xüsusilə idmana və idmançılara böyük qayğı göstərirsiniz və onları həmişə qəbul edirsiniz. Hər oyunda qələbə qazandıqca inanırdıq və düşünürdük ki, bəlkə də cənab Prezident bizi qəbul edəcək. Biz Sizə çox minnətdarıq. Doğrudan da bizim üçün çox fəxredici bir gündür. Sizə çox təşəkkür edirik, cənab Prezident.
Prezident İlham Əliyev: Sağ ol.
Minifutbol üzrə milli komandanın baş məşqçisi Elşad Quliyev dedi: Cənab Prezident, Sizə öz adımdan, komandanın adından dərin təşəkkür edirik ki, Siz bu dəyərli vaxtınızı bizə ayırmısınız. Biz də əlimizdən gələni əsirgəmədik ki, bizə baxan xalqımız sevinsin. Çox sağ olun, çox təşəkkür edirəm.
Komandanın kapitanı, qapıçı Ramil Həsənzadə dedi:
- Cənab Prezident, bu sıx iş qrafikinizdə bizə vaxt ayırdığınız üçün Sizə təşəkkürümüzü bildiririk. İdmançılara göstərdiyiniz diqqəti biz minifutbolçular da hiss edirik. Bu Avropa çempionatı ərzində kimə desəydilər ki, Azərbaycan çempion olacaq, heç kim inanmazdı. Amma biz döyüşdəki “Dəmir yumruğu” futbol meydançasında da göstərdik. İnşallah, gələcəkdə də iştirak edəcəyimiz bütün yarışlarda Vətənimizi layiqincə təmsil edəcəyik. Çox sağ olun.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received members of the Azerbaijan national minifootball team who won the European Championship in Slovakia.
The head of state made a speech at the meeting.
- Hello, first of all, I congratulate you on the historic victory. I think that this victory will go down in the history of Azerbaijani sports because our country has become a European champion in team sports for the first time, and this victory has been won by you, by our national team in minifootball.
A lot has been done for the development of sports in Azerbaijan, but we had not achieved great success in team sports prior to this. It is true that our chess players have twice been European champions, but chess is an individual sport, and our chess players who played as a team have made this great achievement. However, there has been no such victory in game sports. Therefore, this victory has a great meaning, and I am sure that it is a great example for other sports.
It is true that it will not be easy for anyone to emulate this historic success, but we must try to ensure anyway that Azerbaijani athletes show good results in international competitions not only in individual but also in team sports. As you may know, we have had great successes in individual sports, the number of Olympic, world and European champions is high, and I am sure it will further increase. Thus, the development of team sports will enable sport to develop comprehensively.
I am glad that our team consists of local athletes - players, coaches and specialists. This makes me particularly happy. I also know that our minifootball team has joined European Championships for the second time and has already become champion. The rivalry was quite close, and European Championships in any sport are very intense. Of course, the strongest teams in Europe are represented there. Your professionalism and I can say that your great self-sacrifice during the championship made this victory possible. You have made our people happy, and it is no coincidence that the citizens of Azerbaijan welcomed you at the airport with great admiration. I congratulate you with all my heart. This is indeed a great victory, a historic victory.
I am sure that every time our athletes succeed in international competitions, all patriotic people feel proud, and every time our flag is raised, we all rejoice. Victories are worthy of our people, both on the battlefield and in sports arenas. I am confident that Azerbaijani athletes will continue to represent our country in international competitions with dignity.
The state has created all the conditions and there are no obstacles to the development of sports. On the contrary, state support is always provided. But when it comes to mini-football, since it is a relatively new sport for us, so deserve credit for this success. I can't say that some special conditions have been created for mini-football players or that well-known specialists and coaches have been invited from abroad. None of this was the case. Therefore, your victory is worth a lot. You have won this victory yourself, of course, the federation and sports specialists, coaches and players – this is what I mean by a team. You have won this well-deserved victory with your hard work.
Azerbaijan pays attention to both sports and athletes. Athletes are always taken care of by the state, and this is natural. Because our victories in sports raise the international prestige of our country, but also promote a healthy lifestyle, and I think this is even more important. Because we all want the people of Azerbaijan to be healthy, and young people to go in for sports on a large scale. The state always pays great attention and takes care of the athletes, clubs and federations in order to expand the popularity of sports and achieve victories in it. I am sure that from now on our minifootball federation will be provided with the same care by the state.
With your victory, you have demonstrated that where there is a will and professionalism, where there is love of the Motherland, one can achieve what is inaccessible to others. I am sure that no one in Azerbaijan expected your victory. I don't know if you were expecting it or not, probably as the championship progressed you began to feel that it was possible. But I am sure that no-one in Azerbaijan, including myself, expected this victory, and this is the reason for the double joy of this victory. In other words, it shows that it is possible, it is possible to defeat the strongest opponents – if there is a team spirit and, I repeat, if there is professionalism and patriotism.
I am aware that many of you are engaged in various activities and that, in the true sense of the word, you are amateur athletes. If it is possible to say so, minifootball is a hobby for you. You faced the strongest teams in Europe. I am sure that the financial support and other advantages of those teams were many times higher than yours. Nevertheless, you have won, made us all happy and inscribed your names in the history of sports in Azerbaijan.
I congratulate you once again and wish you continued success. Of course, it will be very difficult to repeat this success but I am sure that the prospects of our team are also very good. I am sure that after this victory, the younger generation – children and teenagers – will choose this sport to become European champions like you.
Congratulations once again! I wish you more victories, and thank you for making the people of Azerbaijan happy with this wonderful victory.
Honorary President of the Azerbaijan MiniFootball Federation Orkhan Mammadov said:
- Dear Mr. President, let me express my deep gratitude to you on behalf of our federation, all our players and coaches. Today is a very glorious day for us. You are right, our footballers have brought the trophy to you with their hard work. We are really happy, and we want to assure you that we will continue to work hard for these victories to be consistent.
Dear Mr. President, I would like to draw your attention to the fact that minifootball, although a non-professional sport, is quite popular with people. We decided in 2017 to establish a federation. In 2018, we were elected a member of both the World MiniFootball Federation and the European MiniFootball Federation. We participated in the European Championship in Ukraine in 2018, and it was a great experience for us to participate in it. As you know, there were lockdowns during the pandemic, but we did not stop training, especially in preparation for this championship. When this championship started, we were ready. Of course, participation was key for us. You are right, it was a great experience for our players. But the victory we won in each game increased our enthusiasm more and more. We lost our first game against the European champions – the Romanian team. But then we won a great victory against Spain and beat the teams of other countries. In the final, we faced the Romanians again. Of course, here we saw the fruition of the coach's tactical moves. Our rivals also emphasized it there. We won almost without making a mistake.
Of course, Mr. President, it is an undeniable fact that you take great care of sports and athletes in particular, and always receive them. As we won every game, we hoped and thought that maybe Mr. President would receive us too. We are very grateful to you. It is indeed a very proud day for us. Thank you very much, Mr. President.
The head coach of the national mini-football team, Elshad Guliyev, said: Mr. President, on behalf of myself and the team, thank you for spending your valuable time with us. We did our best to make our people happy. Thank you, thank you very much.
The captain of the team, goalkeeper Ramil Hasanzade, said:
- Mr. President, thank you very much for allocating time to us despite your busy schedule. We, the minifootball players, also feel your attention. During this European Championship, no-one would believe that Azerbaijan would be the champions. But we also showed the Iron Fist on the football court during the competition. Hopefully, we will worthily represent our country in all future competitions. Thank you very much.
Mr. President, we have a few gifts for you, If you would allow, we would like to present them to you.