Mətbuat şərhi 01 dekabr 2021
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev dekabrın 1-də Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Toivo Klaarı qəbul edib.
Toivo Klaar Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişelin salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı. Prezident İlham Əliyev Şarl Mişelin salamlarına görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Avropa İttifaqı Şurasının Prezidentinə çatdırmağı xahiş etdi.
Görüşdə Avropa İttifaqı-Azərbaycan əlaqələrinin müxtəlif aspektləri, Cənubi Qafqazda əməkdaşlıq perspektivləri, postmünaqişə vəziyyəti və Ermənistan-Azərbaycan sərhədində noyabr ayında baş vermiş gərginliklə bağlı məsələlər müzakirə edildi.
Söhbət zamanı, həmçinin bu ay Brüsseldə keçiriləcək Şərq Tərəfdaşlığı Sammitinin gündəliyinə dair fikir mübadiləsi aparıldı.
Toivo Klaar helikopter qəzası nəticəsində hərbi qulluqçuların həlak olması ilə bağlı dövlətimizin başçısına başsağlığı verdi. Prezident İlham Əliyev başsağlığına görə təşəkkür etdi.

Press release 01 December 2021
Toivo Klaar extended the European Council President Charles Michel's greetings to the head of state. President Ilham Aliyev thanked for Charles Michel's greetings, and asked Toivo Klaar to extend his greetings to the European Council President.
The sides discussed various aspects of EU-Azerbaijan relations, prospects for cooperation in the South Caucasus, the post-conflict situation and the tensions that arose on the Armenian-Azerbaijani border in November.
They also exchanged views on the agenda of the Eastern Partnership Summit to be held in Brussels this month.
Toivo Klaar expressed condolences to the head of state over the deaths of servicemen as a result of a helicopter crash. President Ilham Aliyev thanked the EU Special Representative for the condolences.