İlham Əliyev Avropa İttifaqının ali nümayəndəsinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 5-də Avropa İttifaqının xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi, Avropa Komissiyasının vitse-prezidenti Kaya Kallasın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Söhbət zamanı Prezident İlham Əliyevin Kaya Kallasla görüşləri məmnunluqla xatırlandı, onun 2025-ci ildə ölkəmizə səfəri zamanı əməkdaşlığın genişləndirilməsi ilə bağlı səmərəli müzakirələrin aparıldığı qeyd edildi.
Kaya Kallas Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Antonio Koştanın salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı.
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Antonio Koştaya çatdırmağı xahiş etdi.
Kaya Kallas Antonio Koştanın ölkəmizə səfəri zamanı dövlətimizin başçısı və Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti tərəfindən birgə bəyanatın qəbul edilməsinin, həmin sənəddə Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında əlaqələrin strateji xarakterinin vurğulanmasının əhəmiyyətinə toxundu.
Qonaq Azərbaycanın Avropa İttifaqı üçün vacib tərəfdaş olduğunu dedi.
Prezident İlham Əliyev ölkəmizlə Avropa İttifaqı arasında enerji, bağlantılar, təhlükəsizlik, ticarət və digər sahələrdə əməkdaşlığın perspektivlərinə toxundu. Dövlətimizin başçısı Avropa İttifaqının Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşlarından biri, eyni zamanda, ölkəmizin isə enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması baxımından həmişə Avropa İttifaqının etibarlı tərəfdaşı olduğunu vurğuladı. Bu xüsusda dövlətimizin başçısı qeyd etdi ki, bu yaxınlarda Azərbaycan qazı Avropa İttifaqının daha iki üzv ölkəsinə - Almaniyaya və Avstriyaya çatıb.
Söhbət zamanı Azərbaycan-Ermənistan sülh prosesinə toxunuldu, ölkəmizin sülh gündəliyinin gücləndirilməsi istiqamətində atdığı addımlar vurğulandı. Azərbaycanla Ermənistan arasında artıq iqtisadi-ticari münasibətlərin yaradıldığı qeyd edilərək, bu xüsusda ölkəmizin Ermənistana gedən tranzit yüklərlə bağlı məhdudiyyəti birtərəfli qaydada aradan qaldırdığı bildirildi. Ötən gün İrəvanda keçirilmiş “Avropa Siyasi Birliyi”nin 8-ci Zirvə toplantısında Azərbaycan Prezidentinin videobağlantı formatında iştirakı tarixi hadisə kimi dəyərləndirildi.
Görüşdə vurğulandı ki, hazırda Azərbaycanla Avropa İttifaqının gündəliyində rəqəmsal transformasiya, süni intellekt, bərpaolunan enerji və digər sahələrdə əməkdaşlıqla bağlı məsələlər var.
Söhbət zamanı Avropa İttifaqının minatəmizləmə sahəsində Azərbaycana dəstəyi təqdir edildi, TRIPP layihəsinin fəaliyyətə başlaması ilə onun regionda bağlantılar baxımından yaxşı imkanlar yaradacağı qeyd olundu.
Dövlətimizin başçısı və Kaya Kallas Azərbaycan-Avropa İttifaqı əməkdaşlığının perspektivlərini və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələləri müzakirə etdilər.

Press release 05 May 2026
On May 5, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received an EU delegation led by Kaja Kallas, High Representative for Foreign Affairs and Security Policy and Vice-President of the European Commission.
During the conversation, the parties fondly recalled their previous meetings, noting that Kallas’ 2025 visit to Azerbaijan facilitated productive discussions on expanding bilateral cooperation.
Kaja Kallas conveyed the greetings of President of the European Council António Costa to the head of state. President Ilham Aliyev expressed his gratitude and asked the High Representative to convey his greetings in return.
Kallas emphasized the significance of the joint statement issued by President Ilham Aliyev and President of the European Council António Costa during the latter's visit to Azerbaijan. She noted that the document underscores the strategic nature of the partnership between Azerbaijan and the European Union, reaffirming that Azerbaijan is an important partner of the EU.
President Ilham Aliyev discussed the future of EU-Azerbaijan cooperation across several key sectors, including energy, connectivity, security, and trade. The head of state highlighted that the European Union is Azerbaijan's primary trading partner and underscored Azerbaijan's role as a reliable partner for the EU in terms of energy security. In this regard, he noted that Azerbaijani natural gas has recently begun reaching two additional EU member states: Germany and Austria.
The conversation also turned to the Azerbaijan-Armenia peace process. The head of state highlighted the steps undertaken by Azerbaijan to advance the peace agenda, noting the establishment of economic and trade ties between Azerbaijan and Armenia. Specifically, he mentioned that Azerbaijan has unilaterally lifted restrictions on transit cargo destined for Armenia. The President’s participation via video link in the 8th European Political Community Summit held the previous day in Yerevan was hailed as a historic milestone.
The meeting emphasized that the current agenda between Azerbaijan and the European Union includes cooperation in digital transformation, artificial intelligence, renewable energy, and other sectors. During the conversation, the European Union's support for Azerbaijan in demining efforts was commended, and it was noted that the commencement of the TRIPP project would create significant opportunities for regional connectivity.
The head of state and Kaja Kallas discussed the prospects of Azerbaijan-EU cooperation and other matters of mutual interest.