İlham Əliyev Estoniya Parlamenti sədrinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 25-də Estoniya Respublikası parlamentinin sədri Yuri Ratasın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycanla Estoniya arasında ikitərəfli münasibətlərin gələcəkdə də uğurla inkişaf edəcəyinə ümidvar olduğunu bildirərək qarşılıqlı təmasların önəmini qeyd etdi və bu baxımdan Azərbaycan parlamenti sədrinin Estoniyaya, Estoniya parlamenti sədrinin isə ölkəmizə səfərinin həm ikitərəfli münasibətlərin, o cümlədən parlamentlərarası əməkdaşlığın genişlənməsinə töhfə verdiyini bildirdi.
Prezident İlham Əliyev Yuri Ratasın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinin Şuşaya səfərinə toxunaraq bu səfərin ermənilərin həmin ərazilərdə işğal dövründə törətdikləri genişmiqyaslı dağıntıları öz gözləri ilə görmələri baxımından çox önəmli olduğunu vurğuladı.
Avropa İttifaqı-Azərbaycan əlaqələrinə toxunan dövlətimizin başçısı Brüsselə son səfərinin nəticələrini çox müsbət qiymətləndirdi və səfər zamanı Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişelin bəyanatını qeyd edərək, Avropa İttifaqının Ermənistan və Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşmasında vacib rol oynadığını bildirdi. Dövlətimizin başçısı Avropa İttifaqı ilə əlaqələrin ölkəmiz üçün önəmini qeyd edərək, bu əlaqələrin çoxşaxəli olduğunu və ənənəvi enerji sahəsindən əlavə digər istiqamətləri də əhatə etdiyini dedi və qeyd etdi ki, ölkəmizdə yaradılan müasir nəqliyyat infrastrukturu və Azərbaycanın Xəzəryanı dövlətlər, eləcə də Qərb istiqaməti üzrə bağlantıları Avropa ilə Asiya arasında qarşılıqlı əlaqədə çox mühüm rol oynayacaq.
Estoniya parlamentinin sədri Yuri Ratas ilk növbədə 28 May - Müstəqillik Günü münasibətilə Prezident İlham Əliyevi və xalqımızı təbrik etdi, iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunmasının önəmini vurğuladı. Yuri Ratas Bakıya səfəri zamanı səmərəli və məhsuldar görüşlər keçirdiyini diqqətə çatdırdı.

Ilham Aliyev received delegation led by President of Estonia’s Parliament
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received a delegation led by Juri Ratas, President of the Parliament (Riigikogu) of the Republic of Estonia.
Expressing his hope that the bilateral relations between Azerbaijan and Estonia will continue successfully developing, the President stressed the importance of mutual contacts and noted that the visits of the Speaker of the Azerbaijani Parliament to Estonia and of the Speaker of the Estonian Parliament to Azerbaijan contributed to expanding bilateral relations, including inter-parliamentary cooperation.
Touching upon the visit of the delegation led by Juri Ratas to Shusha, President Ilham Aliyev stressed that this visit was very important in terms of seeing firsthand the large-scale destruction committed by Armenians across those territories during the occupation.
Touching upon EU-Azerbaijan relations, the President welcomed the results of his most recent visit to Brussels, noting the statement by EU Council President Charles Michel. The President added that the European Union played an important role in normalizing the relations between Armenia and Azerbaijan. Noting the importance of relations with the European Union for the country, the President said that these relations were multifaceted and covered other areas besides traditional energy. The President said that the modern transportation infrastructure created in Azerbaijan and Azerbaijan's links with the neighboring Caspian littoral states and the West would play a significant role in the interaction between Europe and Asia.
President of the Estonian Parliament Juri Ratas congratulated President Ilham Aliyev and the people of Azerbaijan on 28 May, Independence Day, and stressed the importance of celebrating the 30th anniversary of establishing diplomatic relations between the two countries. Juri Ratas noted that he had fruitful and productive meetings during his visit to Baku.