İlham Əliyev Türkiyənin Azərbaycandakı səfirliyində olub, çox sayda insanın həlak olması ilə əlaqədar başsağlığı verib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev fevralın 8-də Türkiyə Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyində olub, Türkiyədə baş vermiş zəlzələ nəticəsində çox sayda insanın həlak olması ilə əlaqədar başsağlığı verib.
Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Cahit Bağçı dövlətimizin başçısını qarşıladı.
Prezident İlham Əliyev matəm kitabına ürək sözlərini yazdı.
- Sizə bir daha başsağlığı verirəm. Çox böyük bəladır, böyük faciədir. Günahsız insanlar həlak olublar, yaralanıblar.
Bilirsiniz ki, Azərbaycan hər zaman olduğu kimi, ilk dəqiqələrdən, ilk saatlardan qardaş Türkiyənin yanında idi və öz dəstəyimizi, öz həmrəyliyimizi həmişə olduğu kimi nümayiş etdirmişik. Əgər bu acı faciənin fəsadlarının aradan qaldırılmasına bir balaca kömək edə bilmişiksə, bunu özümüz üçün şərəf bilirik. Hər zaman Türkiyə də bizim yanımızdadır, yaxşı günlərdə, çətin günlərdə.
Bu dəhşətli zəlzələ bizi çox sarsıtdı. Yəni, hər birimizə böyük mənəvi əzab verdi. Biz qardaşlarımızın dərdinə şərikik. Yaralılara tezliklə Allahdan şəfa diləyirik. Mən əziz qardaşım, cənab Prezidentə telefonla başsağlığı vermək üçün zəng edəndə dedim ki, bütün varlığımızla biz Sizinlə bir yerdəyik və bilirsiniz ki, durmadan heyətlər göndərilir. Eyni zamanda, həkimlər, xilasedicilər, könüllülər göndərilir və göndəriləcəkdir.
Bilirsiniz ki, Azərbaycan xalqı könüllü olaraq qardaşlara, öz doğma qardaşlarına dəstək olmaq üçün kimin əlində nə var onu gətirir. Yəni, kimi yorğan gətirir, kimi döşək gətirir, kimi gödəkcə gətirir. Kimin imkanı nəyə çatırsa, onu da əsirgəmir. Biz bütün dünyaya bir daha nümayiş etdiririk ki, təkcə dövlətlərarası səviyyədə deyil, dövlət başçıları səviyyəsində deyil, insanlar səviyyəsində də əsl qardaşlıq əlaqələri mövcuddur və bu da təbiidir.
Bizim ictimai təşkilatlarımız da öz dəstəyini göstərirlər. Heydər Əliyev Fondu artıq böyük təşəbbüsə start verdi. Fondun bütün imkanları, Fondun nəzdində çalışan bütün insanlar artıq bu yardım kampaniyasına qoşulmuşlar.
Mənə verilən məlumata görə, özəl şirkətlər artıq fəaliyyətə keçiblər və həm maddi yardım, eyni zamanda, texniki yardım göstərməyə başlamışlar. Mənim göstərişimlə bizim ən böyük şirkətimiz SOCAR öz dəstəyini verməyə başlayır. Bilirsiniz ki, SOCAR-ın Türkiyədə böyük fəaliyyəti, böyük imkanları var. Bu şirkət, eyni zamanda, Türkiyə şirkətidir və əlində olan bütün imkanlarla yardım etməyə çalışır və çalışacaq.
Bilirəm ki, bizim dövlət qurumlarının nümayəndələri də öz təşkilatları çərçivəsində humanitar yardımın təşkilində fəaldırlar və bunu biz ancaq alqışlaya bilərik. Yəni, bütün Azərbaycan xalqı bu gün qardaş türk xalqının yanındadır.
Mənim göstərişimlə bütün yardım məsələləri bir mərkəzdən idarə olunacaq, Prezident Administrasiyasının rəhbərinə göstəriş verildi. O cümlədən bizim xəstəxanalarda yaralı qardaş-bacılarımızın müalicəsi uçun bütün şərait var. Həm Bakıda, digər şəhərlərdə, o cümlədən Naxçıvan Muxtar Respublikasında artıq çarpayılar ayrılıb və əgər ehtiyac olarsa, biz xəstələri gətirməyə də hazırıq.
Paralel olaraq, böyük bir qrup könüllü artıq yola düşür. Bizim böyük könüllü qruplarımız var - həm Heydər Əliyev Fondunun nəzdində fəaliyyət göstərən könüllülər, həm ASAN könüllüləri, yəni, onlar hər zaman Azərbaycanda bədbəxt hadisə baş verdikdə, - məsələn, bizdə də Şamaxı, Ağsu, İsmayıllıda zəlzələ baş verdikdə, - ilk yardıma yetişən də onlar olmuşlar. Onlar indi hərəkətdədir, yoldadırlar.
Əminəm ki, Türkiyə bu acı sınaqdan da şərəflə çıxacaq, bunu da aşacaq. Ancaq bu, inanılmaz dərəcədə böyük faciədir. Hər bir qurtarılan can elə bil ki, bizə bir dünyanı bağışlayır. Yenə də deyirəm, həm Türkiyədən, həm Azərbaycandan, həm digər ölkələrdən gələn xilasedicilər çox böyük iş görürlər. Əlbəttə ki, burada əsas yük və mənəvi yük Türkiyə hökumətinin üzərinə düşür. Mənim qardaşım hörmətli Prezident dərhal bütün göstərişləri verdi, bütün nazirləri fəlakət zonalarına göndərmişdir və tam əminəm ki, güclü və qüdrətli Türkiyə dövləti bu çətinliyi də aşacaq və tezliklə qurtarma, arama işlərinin aparılmasında öz səylərini davam etdirəcək. Ondan sonra təbii ki, bərpa işlərinə də biz qoşulmağa hazırıq. Yəni, Türkiyə-Azərbaycan artıq bir yumruqdur, bir ürəkdir, bir candır. Biz belə görürük, Türkiyə və Azərbaycan vətəndaşları da belə görürlər. Bu ağır günlərdə Türkiyənin yanında olmaq bizim üçün böyük şərəfdir.
Bir daha deyirəm, keçmiş olsun, bütün həlak olanlara Allah rəhmət eləsin, yaxınlarına Allah səbir versin və təbii fəlakətlər olur, heç kim bundan sığortalı deyil. Amma Türkiyə dövlətinin operativ və çevik addımları bir daha göstərdi ki, insan amili Türkiyə hökuməti üçün əsas məsələdir və bu ağır sınaq, eyni zamanda, Türkiyənin gücünü bir daha bütün dünyaya göstərəcək. Bu, qardaş xalqımızı sarsıtmayacaq, Türkiyə dövlətinin iradəsinə təsir etməyəcək. Türkiyə dövləti güclü dövlətdir və bu fəlakətlə də mübarizədə öz gücünü göstərir.
Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Cahit Bağçı dedi:
- Hörmətli cənab Prezident, ziyarətiniz üçün çox təşəkkür edirəm, böyüklük göstərdiniz. Sağ olun, var olun.
Biz bilirik ki, qardaş Azərbaycan ilk dəqiqədən etibarən Sizin tapşırığınızla səfərbər olmuşdur. Təkcə Fövqəladə Hallar Nazirliyi ilə deyil, bütün qurumları, cəmiyyətləri, xalqı ilə səfərbər olmuşdur. Ürəkləri bizim acımızı yüngülləşdirmək üçün döyünmüşdür. Biz bunun şahidi olduq, görürük. Çox təşəkkür edirik, sağ olun.
Həqiqətən çox böyük zəlzələ oldu. Türkiyə tarixində ilk dəfə lokal olmayan zəlzələ bizə böyük acı verdi. Ondan çox şəhərə, on milyondan çox insanımıza təsir etdi, itkilərimiz hər gün artır. Allah millətimizə səbir versin və bir daha bizə belə böyük acı yaşatmasın, İnşallah.
Hörmətli cənab Prezident, çox təşəkkür edirəm. Həqiqətən Azərbaycan bir ürək olmuşdur. Xalqımız gücü nəyə çatırsa yardım edir. Yardım üçün çalışan insanların zəhməti sayəsində hazırda yük maşınları yola çıxıb. Həqiqətən minnətdarıq. Bu gün Milli Məclisin sədri hörmətli Sahibə xanım, hörmətli Baş nazir Əli Əsədov və iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov zəng etdilər. Sizin tapşırığınızla qurumlar istər daşıma, istərsə də generator, transformator, xəstəxana ləvazimatlarına ehtiyacla bağlı maraqlanırlar. Biz də onlarla koordinasiya şəraitində işləyirik.
Yaralarımızı sağaltmaq üçün dəstəyinizə görə çox sağ olun. Biz bilirik ki, qardaşıq və bunu ürəkdən yaşayırıq, hiss edirik. Türkiyə də bütün qəlbi ilə Azərbaycana təşəkkürlərini çatdırır, hörmətli cənab Prezident.

Ilham Aliyev paid a visit to the Embassy of Turkiye in Azerbaijan and conveyed his condolences over the significant loss of life
Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, paid a visit to the Embassy of the Republic of Turkiye and extended his sympathies for the significant loss of life caused by an earthquake in Turkiye.
Cahit Bagci, the Turkish Ambassador to Azerbaijan, greeted the head of state.
President Ilham Aliyev signed a book of condolences.
The head of state then spoke with the Ambassador.
- I extend my sympathies once more. It is a major catastrophe, an enormous tragedy, and innocent deaths and injuries have occurred.
You are aware that Azerbaijan has always stood by the side of Turkiye since the first minutes and hours. As usual, we have demonstrated our support and unity. If we can alleviate even a small portion of the consequences of this tragedy, we will consider it an honor. Turkiye is always with us during both good and bad times.
This devastating earthquake has left us in great despair. In other words, it has caused us immense moral agony. We feel the suffering of our brethren, and we pray for the swift recovery of the injured. When I contacted my dear brother, Mr. President, to convey my condolences, I told him that you had our full support. You are aware that Turkiye is continually receiving new forces - doctors, rescuers, and volunteers are currently and will continue to be dispatched.
You are aware that the people of Azerbaijan donate whatever they can to help their brothers. Someone brings a blanket, someone brings a mattress, and someone another brings a coat. People are willing to share whatever they own. We are again demonstrating to the entire world that genuine bonds exist not just between states and heads of state but also between individuals, which is natural.
Our public institutions also provide assistance. The Heydar Aliyev Foundation has already initiated a significant endeavor, and all of the Foundation's resources and employees have already joined this assistance campaign.
According to my information, private companies have already begun providing financial and technical support. Our largest corporation, SOCAR, has begun assisting with my orders. As you may know, SOCAR's operations and resources in Turkiye are considerable. This company is also a Turkish company, attempting to assist in any way possible and will continue to do so.
I am aware that officials of our state institutions are also involved in coordinating humanitarian relief within their institutions, which is something we can only applaud. In other words, the entire Azerbaijani people are together with the Turkish population today.
On my orders, all aid-related matters will be managed from a single center, and the head of the Presidential Administration has been notified. In addition, our hospitals have all the necessary resources to treat our wounded brothers and sisters. Beds have been allocated in Baku, other cities, and the Nakhchivan Autonomous Republic, and we are prepared to admit patients if necessary.
A significant number of volunteers are already on their way. We have significant groups of volunteers - working under the Heydar Aliyev Foundation and ASAN volunteers, who are always the first to deliver relief in the case of a disaster in Azerbaijan, such as when an earthquake struck Shamakhi, Aghsu, and Ismayilli. They are currently en route.
I am confident that Turkiye will emerge from this ordeal with dignity intact. However, this is an enormous disaster. Each life spared appears to save the entire world for us. Again, rescuers from Turkiye, Azerbaijan, and other nations are performing admirably. The Turkish government bears the heaviest moral duty in this situation. My brother, the President, quickly issued all directives and dispatched all ministers to the catastrophe zones. I am confident that the great and powerful Turkish state will overcome this obstacle and continue its efforts to undertake rescue operations. After that, we are, of course, prepared to begin restoration work. Therefore, Turkiye and Azerbaijan are already a single fist, heart, and soul. This is how the people of Turkiye and Azerbaijan regard this situation, and so do we. It is a great honor to stand behind Turkiye in these challenging times.
Allow me to reiterate that we hope this never happens again. May Allah rest the souls of all the deceased in peace and grant their families patience. There are natural calamities, and no one is immune to them. But the swift and nimble actions made by the Turkish government once again demonstrated that the human dimension is the government’s primary concern. At the same time, this ordeal will again demonstrate Turkiye's strength to the globe. This will not shake our brotherly people or affect the will of the Turkish state. Turkiye is a mighty nation, and it is demonstrating its might in the fight against this disaster.
Turkish Ambassador to Azerbaijan Cahit Bagci said:
- Thank you very much for your visit, Mr. President. You've demonstrated your kindness. Please continue to be there for us.
We know that brotherly Azerbaijan has mobilized all of its resources on your commands from the first minutes. In addition to the Ministry of Emergency Situations, all institutions, associations, and individuals have been mobilized. Your people's hearts are beating to alleviate our suffering; we are witnessing and observing this. Thank you so much, indeed.
There was a powerful earthquake. For the first time in Turkiye’s history, a non-local earthquake has inflicted such devastation. It has affected over ten cities and over ten million people, and our losses are growing daily. Inshallah, may Allah grant patience to our nation and save us from enduring such adversity again.
Mr. President, thank you very much for your assistance. Indeed, Azerbaijan has been like a heart. Our employees are providing any assistance they can. The trucks are now on their way due to the hard effort of the people assisting. We are incredibly appreciative. Today, we were contacted by the Speaker of the Milli Majlis, Sahiba Gafarova, the Prime Minister, Ali Asadov, and the Minister of the Economy, Mikayil Jabbarov. On your instruction, institutions have inquired regarding transportation, generators, transformers, and medical supplies. Additionally, we are coordinating with them.
We much appreciate your assistance in mending our wounds. We are aware of our relationship as brothers and live and experience it from the heart. Turkiye extends its heartfelt appreciation to Azerbaijan as well, Mr. President.