Mətbuat şərhi 06 fevral 2023
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev fevralın 6-da Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana zəng edib.
Dövlətimizin başçısı Türkiyədə baş vermiş zəlzələ nəticəsində çoxsaylı insan tələfatı və dağıntılarla bağlı xəbərin Azərbaycanı çox sarsıtdığını və kədərləndirdiyini dedi.
Prezident İlham Əliyev zəlzələ zamanı həlak olanlarla bağlı Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana, onların ailələrinə və qardaş Türkiyə xalqına şəxsən öz adından və xalqımız adından başsağlığı çatdırdı, yaralananların tezliklə şəfa tapmasını dilədiyini bildirdi.
Azərbaycan Prezidenti qeyd etdi ki, bu, böyük fəlakətdir və ölkəmiz Türkiyənin bu dərdinə şərik çıxır. Dövlətimizin başçısı vurğuladı ki, Azərbaycan və Türkiyə hər zaman bir-birinin yanındadır.
Rəcəb Tayyib Ərdoğan zəngə və başsağlığına görə dərin təşəkkürünü bildirdi.
Dövlətimizin başçısı dedi ki, onun tapşırığına əsasən, 420 nəfərdən ibarət xilasedici heyət artıq qardaş ölkəyə göndərilib və hadisə yerinə çatan kimi Türkiyədən olan həmkarları ilə birlikdə dərhal fəaliyyətə başlayacaq.
Prezident İlham Əliyev vurğuladı ki, ehtiyac duyulan ləvazimatlarla bağlı yardım da yaxın vaxtlarda qardaş ölkəyə yola salınacaq.
Türkiyə Prezidenti bu qardaş dəstəyinə görə dövlətimizin başçısına və Azərbaycan xalqına minnətdarlığını ifadə etdi.

Press release 06 February 2023
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev made a phone call to the President of the Republic of Turkiye, Recep Tayyip Erdogan, on February 6.
The head of state said he was saddened and shocked by the news of massive casualties and destruction caused by the earthquake in Turkiye.
On his behalf and behalf of the people of Azerbaijan, President Ilham Aliyev extended his condolences to Turkish President Recep Tayyip Erdogan, the families of the deceased, and the people of Turkiye. Azerbaijan's President wished the injured a speedy recovery.
According to the President of Azerbaijan, it is a great disaster, and Azerbaijan shares Turkiye’s sorrow. The head of state underlined that Azerbaijan and Turkey had always stood side by side.
Recep Tayyip Erdogan expressed his deep gratitude for the call and condolences.
The Azerbaijani leader stated that a 420-person rescue team had been dispatched to a brotherly nation on his orders and that they would immediately begin operations with their Turkish counterparts shortly after arrival to Turkiye.
President Ilham Aliyev stressed that the relief goods would be sent to the brotherly country within a short period of time.
The Turkish President thanked his Azerbaijani counterpart and the people of Azerbaijan for their brotherly support.