Mətbuat şərhi 31 may 2022
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 31-də Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putinə zəng edib.
Telefon söhbəti zamanı Rusiya, Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin 2020-ci il 9 noyabr, 2021-ci il 11 yanvar və 26 noyabr tarixli razılaşmalarının regionda dinc həyatın nizamlanması və sabitliyin möhkəmlənməsi, iqtisadi əlaqələrin və nəqliyyat kommunikasiyalarının bərpası ilə bağlı konkret məsələlərin həlli xüsusi qeyd olunmaqla icrasının gedişi nəzərdən keçirilib.
Prezident İlham Əliyev mayın 22-də Brüsseldə Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel və Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan ilə görüşü barədə məlumat verib.
Söhbət zamanı iqtisadi-ticari sahədə ikitərəfli əməkdaşlığın bir sıra aktual aspektləri müzakirə edilib. Hər iki tərəfin Rusiya-Azərbaycan strateji tərəfdaşlığının, o cümlədən Azərbaycan Prezidentinin 2022-ci ilin fevralında Moskvaya rəsmi səfərinin yekunları nəzərə alınmaqla, bundan sonra da dərinləşməsi əzmində olması təsdiq edilib.

Press release 31 May 2022
On May 31, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev made a phone call to President of the Russian Federation Vladimir Putin.
During the phone conversation, they assessed the implementation of agreements reached by the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia on November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021, and prioritized the resolution of issues linked with resuming peaceful life in the region, strengthening stability and unblocking economic ties and transport communication.
President Ilham Aliyev informed President Vladimir Putin of his meeting with President of the European Council Charles Michel and Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan held in Brussels on May 22.
During the conversation, the sides discussed a number of topical aspects of the bilateral cooperation in economic and trade areas. They reaffirmed their mutual commitment to further deepening Russia-Azerbaijan strategic partnership, including in the context of the outcome of the President of Azerbaijan's official visit to Moscow in February 2022.