Sual: 13 dekabr tarixində Fransa Respublikasının Avropa və Xarici İşlər Nazirliyinin, ABŞ Dövlət Departamentinin və Avropa İttifaqının xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə mətbuat katibləri bəyanat verərək Azərbaycan tərəfini Laçın yolunu açmağa çağırıb, yolun bağlanmasının erməni əhali üçün humanitar nəticələrə gətirib çıxara biləcəyini qeyd ediblər. Üçtərəfli bəyanata əsasən Azərbaycan Respublikasının Laçın yolunda hər iki istiqamətə insanların, avtomobillərin və yüklərin təhlükəsiz hərəkətinə təhlükəsizlik zəmanəti verdiyi diqqətə çatdırılıb. Bu çağırışlara münasibətinizi öyrənmək istərdik.
Cavab: Xarici İşlər Nazirliyinin 13 dekabr tarixli bəyanatında qeyd edildiyi kimi, Şuşa-Laçın yolunun guya Azərbaycan tərəfindən bağlandığı və bununla guya humanitar böhran yaşana biləcəyi barədə iddiaların heç bir əsası yoxdur.
Bölgədə bütün nəqliyyat-kommunikasiya yollarının açılmasına daim maneçilik törədən Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycan tərəfi öhdəliklərinə uyğun olaraq son iki il ərzində Laçın yolunu yenidən qurub və yolun məhz humanitar məqsədlər üçün istifadəsinə geniş şərait yaradıb.
Ümumiyyətlə, sözügedən ərazilərdə son 30 il ərzində həyata keçirilən qeyri-qanuni iqtisadi fəaliyyətə, təbii sərvətlərin talanmasına və ekologiyaya dəyən zərərə diqqət yetirilməməsi, habelə Üçtərəfli bəyanatın 6-cı bəndinə zidd olaraq Laçın yolundan həm hərbi təxribatlar, həm də qeyri-qanuni iqtisadi fəaliyyət üçün istifadə olunmasına bu ölkələr tərəfindən laqeydlik məsələlərə qərəzli yanaşmanın göstəricisidir. Eyni zamanda, Laçın yolundan istifadə etməklə Azərbaycan ərazilərində mülki əhaliyə qarşı törədilən mina terroruna əhəmiyyət verilməməsi ciddi narahatlıq mənbəyidir.
Azərbaycan vətəndaş cəmiyyətinin nümayəndələrinin və ekologiya fəallarının Şuşa-Laçın yolunda son bir neçə gün ərzində həyata keçirdiyi etiraz aksiyası qeyd olunan qeyri-qanuni fəaliyyətlərə qarşı Azərbaycan ictimaiyyətinin haqlı narazılığının nəticəsidir və vətəndaş cəmiyyətinin bu mövqeyinə hörmətlə yanaşılmalıdır. Bu etiraz aksiyasının məqsədi hər hansı bir yolun bağlanması deyil və yoldan mülki təyinatlı nəqliyyat vasitələri sərbəst şəkildə hər iki istiqamətdə hərəkət edə bilərlər.
Bölgədə humanitar vəziyyətə gəldikdə bir daha bəyan edirik ki, Azərbaycan tərəfi ərazilərimizdə yaşayan erməni sakinlərin humanitar ehtiyaclarını qarşılamağa hazırdır.

Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Aykhan Hajizada, answers the questions of local media representatives
Question: On December 13, spokespersons of the French Ministry for Europe and Foreign Affairs, U.S. Department of State and the EU, Foreign Affairs and Security Policy made statements calling on the Azerbaijani side to open Lachin road, noting that the blocking of the road could lead to humanitarian consequences for the Armenian population. It was brought to the attention that according to the trilateral statement, the Republic of Azerbaijan guarantees the safe movement of citizens, vehicles and goods in both directions on the Lachin road. We would like to know your opinion on these calls.
Answer: As noted in the statement of the Ministry of Foreign Affairs dated December 13, the claims that the Shusha-Lachin Road was closed by Azerbaijan, and with this there is a possibility of emergence of a humanitarian crisis, are baseless.
Unlike Armenia, which constantly hinders the opening of all transport and communication routes in the region, the Azerbaijani side, in accordance with its obligations, has reconstructed the Lachin road over the past two years and created ample conditions for the use of the road for humanitarian purposes.
All in all, ignorance of the illegal economic activity, looting of natural resources and environmental damage that has been perpetrated in the mentioned territories for the past 30 years, as well as the use of Lachin road for both military provocations and illegal economic activity contrary to paragraph 6 of the Trilateral Statement, is an indication of a biased approach by these countries. Also, disregard to the mine terror committed against the civilian population in the territories of Azerbaijan by using the Lachin road is a source of serious concern.
The protests by Azerbaijani civil society and environmental activists on the Shusha-Lachin Road in the last few days is the result of the legitimate dissatisfaction of the Azerbaijani society against the mentioned illegal activities, and this position should be respected. The purpose is not to block any road, and civilian vehicles can move freely in both directions.
Regarding the humanitarian situation in the region, we once again declare that the Azerbaijani side is ready to meet the humanitarian needs of the Armenian residents living in our territories.