Mətbuat şərhi 16 iyun 2017
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa Qonşuluq Siyasəti və Genişlənmə Danışıqları üzrə Avropa İttifaqının komissarı Yohannes Hanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Görüşdə Azərbaycan-Avropa İttifaqı arasında tərəfaşlıq sazişi üzrə danışıqlar prosesinin növbəti raundu ilə bağlı geniş müzakirələr aparıldı və saziş layihəsinin bu ilin sonunda keçiriləcək Avropa İttifaqı Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin zirvə toplantısına qədər yekunlaşdırılacağına ümidvarlıq ifadə olundu. Saziş layihəsi üzrə danışıqların növbəti mərhələsinin iyul ayında keçiriləcəyi bildirildi.
E.Məmmədyarov saziş layihəsi üzrə danışıqların konstruktiv və intensiv şəkildə aparılmasının müsbət hal olduğunu dedi və danışıqların bu mərhələsində əsasən siyasi və ticarət məsələlərinin müzakirə olunduğunu qeyd etdi. O həmçinin ölkəmizin Avropa İttifaqının etibarlı tərəfdaşı olduğunu bildirdi.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin region üçün əsas təhdid olduğunu deyən nazir Məmmədyarov münaqişənin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesi haqqında məlumat verdi. O əlavə etdi ki, Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində mövcudluğu və Ermənistanın işğala əsaslanan status-kvonu saxlamaq siyasəti münaqişənin həllində irəliləyişə nail olmağa imkan vermir.
Elmar Məmmədyarov Aİ-nin Xarici və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Qlobal Strategiyasında əks olunduğu kimi Aİ tərəfindən həlli uzaldılmış münaqişələrə münasibətdə dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmət prinsipi əsasında vahid mövqedən yanaşılmasının vacibliyini diqqətə çatdırdı.
Avropa İttifaqının komissarı Yohannes Han 15 iyun-Qurtuluş Günü münasibətilə təbriklərini çatdırdı və Aİ ilə Azərbaycan arasında nəqliyyat, ticarət, uzlaşma (connectivity) və enerji sahəsində praqmatik və praktiki əsaslı əməkdaşlığın mövcud olduğunu bildirdi.
Görüşdə Aİ-Azərbaycan əlaqələrinin inkişaf perspektivləri və qarşılıqlı maraq doğuran regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 16 June 2017
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received a delegation led by the EU Commissioner for European Neighborhood Policy and Enlargement Negotiations, Johannes Hahn
A comprehensive discussion was held on the next round of Partnership Agreement negotiations between Azerbaijan and the European Union. Sides expressed their hope that the draft of partnership agreement will be finalized by EU’s Eastern Partnership Summit to be held in the end of the year. It was also stated that the next round of negotiation is scheduled to be held in July 2017.
Minister Elmar Mammadyarov gladly stressed that holding the draft agreement negotiations in constructive and intensive manner is a positive sign. He also added that political and trade aspects of the draft agreement were discussed at the current round of negotiations. E.Mammadyarov called Azerbaijan as a reliable partner of the European Union.
Furthermore, E.Mammadyarov briefed guests about the negotiation process on the settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict, which remains main threat for the entire region. He added that existence of military forces of Armenia in the occupied territories of Azerbaijan and Armenian policy to maintain status quo, which is based on occupation, doesn’t allow achieving progress in the conflict resolution process.
Minister E.Mammadyarov stressed the importance of a unified approach by EU with respect to the resolution of protracted conflicts based on the principles of respecting to the territorial integrity and sovereignty of states within internationally recognized borders, as it is enshrined in the Global Strategy of EU.
EU Commissioner Johannes Hahn delivered his congratulations on National Salvation Day and pointed out that pragmatic and practical cooperation does exist between Azerbaijan and the EU in the fields of transport, trade, connectivity and energy.
Further development perspectives of the EU-Azerbaijan relations, as well as issues of mutual interests were discussed at the meeting.