Azərbaycan Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Brüsselə işçi səfəri çərçivəsində Avropa İttifaqının (Aİ) ticarət üzrə komissarı Fil Hoqan ilə görüşüb
Konstruktiv və qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlıq mühitində keçən görüşdə Azərbaycan ilə Aİ arasındakı əməkdaşlıq məsələləri, habelə ikitərəfli münasibətlərin hüquqi əsasını təşkil edəcək yeni sazişlə bağlı danışıqların gedişatı müzakirə edildi.
Nazir Elmar Məmmədyarovu səmimiyyətlə salamlayan F.Hoqan Aİ ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığa dair sazişin ikitərəfli münasibətlərin keyfiyyətcə yeni səviyyəyə yüksəlməsinə təkan verəcəyindən əminliyini ifadə etdi.
Öz növbəsində, nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında yeni saziş layihəsi üzrə aparılan danışıqların cari vəziyyəti və müzakirəsi davam edən məsələlər barədə qarşı tərəfə məlumat verdi.
Komissar F.Hoqan Azərbaycan Respublikası ilə saziş layihəsinin ticarət bloku üzrə danışıqların intensivləşdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd etdi və sənədin bu ilin iyun ayında keçiriləcək Avropa İttifaqı Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin Zirvə toplantısına qədər yekunlaşdırılaraq tədbir zamanı paraflanmasını təklif etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan tərəfinin danışıqları konstruktiv, bərabər hüquqlu və hər iki tərəfin maraqlarına cavab verəcək şəkildə davam etdirilməsinin tərəfdarı olduğunu vurğuladı.
Tərəflər, həmçinin Cənub Qaz Dəhlizinin Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təminatına verdiyi töhvəsini yüksək qiymətləndirərək Cənubi Qaz Dəhlizinin yekunlaşması və onun gələcəkdə digər layihələr vasitəsilə inkişafına dair məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the European Commissioner for Trade Phil Hogan within the framework of his working visit to Brussels
The meeting was held in a constructive and mutually beneficial partnership atmosphere. The sides discussed the issues of cooperation between Azerbaijan and the European Union (EU), as well as the negotiations on a new agreement to constitute the legal basis of bilateral relations.
Phill Hogan sincerely greeted the Foreign Minister Elmar Mammadyarov and expressed his confidence about the impetus the new agreement would give to raising the cooperation between the sides on a qualitatively new level.
In his turn, Minister Elmar Mammadyarov briefed his interlocutor on the current status of negotiations on the new agreement, including the issues that are still open to discussions between the sides.
Commissioner Phil Hogan noted the importance of intensification of negotiations over the trade-related issues and suggested that the agreement is finalized before the Eastern Partnership Summit to be held in June of this year and initialed at this Summit meeting.
Minister Elmar Mammadyarov underlined that the Azerbaijani side is for the continuation of negotiations in a constructive manner, based on equal rights and interests of both sides.
The sides also appreciated the contribution of the Southern Gas Corridor to European energy security and exchanged views on the completion of the Southern Gas Corridor and its further development through other projects.