Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Məclisinin 72-ci sessiyası çərçivəsində Belçika və Malayziyanın xarici işlər nazirləri ilə ikitərəfli görüşlər keçirib
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Məclisinin 72-ci sessiyası çərçivəsində Belçikanın Xarici İşlər Naziri Didye Reynders və Malayziyanın Xarici İşlər Naziri Dato' Sri Anifah Aman ilə ikitərəfli görüşlər keçirdi.
Keçirilmiş görüşlərdə müvafiq olaraq ölkələr arasında ikitərəfli münasibətlərin müxtəlif sahələrdə uğurlu inkişafı qeyd olundu məmnunluq ifadə edildi. Ölkələrimiz arasında mədəniyyət, turizm, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı və humanitar sahələrində əməkdaşlıq üçün əlverişli imkanların mövcudluğu vurğulandı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Foreign Ministers of Malaysia and Belgium on the sidelines of the 72nd session of the UN General Assembly
Foreign Minister Elmar Mammadyarov had bilateral meetings with Foreign and European Affairs Minister of Belgium Didier Reynders and Minister of Foreign Affairs of Malaysia Dato' Sri Anifah Aman on the sidelines of the 72nd session of the UN General Assembly.
At the meetings the sides commended the successful development of bilateral relations in various areas between our countries. It was noted that there are favourable opportunities for the cooperation in the fields of economy, culture, tourism, transportation, agriculture and humanitarian spheres.
At the meetings the sides also had broad exchange of views on the topical issues on the agenda of the 72nd session of the United Nations General Assembly.