Mətbuat şərhi 19 yanvar 2017
Martın 8-də Avropa Parlamentinin üzvü xanım Norika Nikolainin, Avropa Azərbaycan Cəmiyyətinin (TEAS), Gürcüstanın və Azərbaycanın Avropa İttifaqında diplomatik missiyalarının birgə təşkilatçılığı ilə “Əli və Nino” filminin Brüssel şəhərində Avropa premyerası olacaq.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu barədə məlumatı TEAS “facebook” səhifəsində bölüşüb. Filmin nümayişinə Azərbaycan Respublikasının Belçika və Lüksemburqda səfiri, Avropa İttifaqı yanında nümayəndəliyinin rəhbəri Fuad İsgəndərov, Gürcüstanın Belçika və Lüksemburqda səfiri, Avropa İttifaqı yanında nümayəndəliyinin rəhbəri Natali Sabanadze, TEAS-ın Belçika nümayəndəliyinin direktoru Mark Vervilgen ev sahibliyi edəcək.
Filmin nümayişindən sonra keçiriləcək mətbuat konfransında Norika Nikolai iştirak edəcək.
Qeyd edək ki, “Əli və Nino” filminin layihə rəhbəri və icraçı prodüseri Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, prodüseri Kris Tikye, rejissoru “BAFTA” mükafatı sahibi Asif Kapadia, ssenari müəllifi isə “Academy Award” mükafatı laureatı Kristofer Hemptondur.
Filmin Avropa premyerasında iştirak etmək üçün fevralın 24-dək http://bit.ly/alininobruxelles linkində qeydiyyatdan keçmək lazımdır.

Press release 19 January 2017
The European premiere of the film "Ali and Nino" organized by member of the European Parliament Norica Nicolai in partnership with the European Azerbaijan Society (TEAS) and the Diplomatic missions of Georgia and Azerbaijan to the EU will take place on March 8 in Brussels, Belgium.
The film screening will be hosted by Azerbaijani Ambassador to Belgium, Luxembourg and the EU Fuad Isgandarov, Georgian Ambassador to Belgium, Luxembourg and the EU Natalie Sabanadze and Director of European Azerbaijan Society, Benelux Office Marc Verwilghen.
The event will feature a Q&A session and a reception in presence of Norica Nicolai.
Executive producer of the film is vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva.
As known, the film is based on the international bestseller, the same name novel of Gurban Said.
The film's producer is Chris Tike, chief director is BAFTA winner Asif Kapadia. Screenwriter of "Ali and Nino" is a British novelist, screenwriter and film director Christopher Hampton.
Starring in the film are the actors Adam Bakri, María Valverde, Mendy Petinkin, Connie Nielson, Riccardo Skamarchio, Homayon Ershadi, Fakhraddin Manafov, Assaad Bab, Numan Acar, Halit Ergenç and others