Mətbuat şərhi 09 may 2018
Avrokomissar: Avropa İttifaqı Bakı Limanına beynəlxalq logistika və ticarət qovşağı olması yolunda dəstəyini davam etdirəcək
Bakı, 9 may, AZƏRTAC
Avropa İttifaqı (Aİ) Bakı Limanına beynəlxalq logistika və ticarət qovşağı olması yolunda dəstəyini davam etdirəcək.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu barədə Avropa İttifaqının komissarı Yohannes Han mayın 9-da Bakıda öz işinə başlayan Dünya Limanlar Konfransına (IAPH Baku 2018) ünvanlandığı videomüraciətdə bildirib.
Avrokomissar Bakıdakı konfransda şəxsən iştirak edə bilməməsindən təəssüfləndiyini, lakin bu vacib regional tədbirə videomüraciətini çatdırmasından məmnunluq hissi duyduğunu bildirib. O, yenidən Azərbaycan Prezidenti seçilməsi münasibətilə dövlətimizin başçısı İlham Əliyevi təbrik edib.
Yohannes Han deyib ki, Azərbaycan Avropa və Asiyanı birləşdirmək rolunda çox mühüm mövqe tutur. Avropa İttifaqı Bakı Limanına beynəlxalq logistika və ticarət qovşağı olması yolunda dəstəyini davam etdirəcək. Bağlantılar 2020-ci il üçün ən əsas 20 məqsəddən biridir. “Biz keçən noyabr ayında Şərq Tərəfdaşlığı Sammitində təsdiqlədik ki, bu, iqtisadi inkişaf və insanları bir-birinə daha da yaxınlaşdırmaq, cəmiyyətləri daha güclü etmək və təcrübə mübadiləsi üçün imkanlar yaratmaq baxımından mühüm amildir. Sammitdə Avropa İttifaqı 2020-ci ilə qədər əsas Trans-Avropa Nəqliyyat (TEN-T) şəbəkəsinin genişləndirilməsinə 150 milyon avro məbləğində böyük yardım ayıracağını və bununla da bir milyard avrodan çox yatırım nəzərdə tutan uzunmüddətli investisiya planının həyata keçirilməsinə dəstək olacağını bildirib. Biz, həmçinin texniki yardım planlarını, təhlükəsiz, ekoloji və bazarın idarə edəcəyi nəqliyyat sisteminin yaradılmasına köklənən lazımi hüquqi və institusional islahatları dəstəkləyirik. Biz Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (EBRD) və Avropa İnvestisiya Bankı (EIB) kimi beynəlxalq maliyyə institutları ilə sıx əməkdaşlıq vasitəsilə mühüm infrastruktur layihələrinə investisiyalar edirik. Yeni xarici investisiya planı çərçivəsində fəaliyyət göstərən zəmanət mexanizmi özəl sektor yatırımlarının yönəldilməsində mühüm rol oynayır”, - deyə o əlavə edib.
Avrokomissar bildirib ki, bütün bu səylərimizdə kəsişən aspektləri nəzərdən qaçırmamalıyıq: “Tədbirin gündəliyində gender, multikulturalizm, logistika kimi mövzuların yer almasını alqışlayıram. 2020-ci il üçün 20 məqsəd çərçivəsində vətəndaşlarımıza real nəticələrin gətirilməsi həmişə Avropa İttifaqının diqqət mərkəzində olub. Sahibkarlıq və innovasiyaların təşviqi ilə nəqliyyatın əməkdaşlıq sahələrinin gətirdiyi faydalardan yararlanmaqda insan kapitalı və insanların iştirakı vacibdir. 2018-ci il nəticələrin çatdırılmasında mühüm ildir və mən sizinlə birlikdə bağlantılar sahəsində daha dərin əməkdaşlığa hazıram”.

Press release 09 May 2018
European Commissioner: EU will continue to support the Port of Baku in becoming an international logistics and trade hub
Baku, May 10, AZERTAC
European Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations Johannes Hahn has affirmed the EU`s support for the Port of Baku.
“Azerbaijan is very well-placed to play a key role in linking Europe and Asia and the European Union will continue to support the Port of Baku in becoming an international logistics and trade hub,” said Hahn as he addressed the Baku-hosted conference of the International Association of Ports and Harbors through video conferencing.
“Connectivity is one of the key 20 Deliverables for 2020. That we endorsed that Eastern Partnership Summit last November, it is a crucial factor for economic development and brings all people closer to each other, making our societies stronger and creating opportunities for sharing experience. At the summit, the European Union pledged 150-million-euro grand assistance up to 2020 for the extension of the core TEN-T network, leveraging more than one billion euro of investments in a few of implementing a long-term investment plan. We also support so our technical assistance programs, work on the necessary legal and institutional reforms aimed at the safe, secure, environmental friendly and market driven transport system. We invest in the necessary infrastructure in close cooperation with international financial institutions such as EBRD and EIB. The guarantee mechanism under the new external investment plan plays a key role in a directing private sector investment,” he said.
“In all these efforts, we should not lose sight of key cross-cutting aspects. I welcome the inclusion of the gender, multiculturalism and green shipping and logistics in the agenda of the event. The European Union’s primary focus has always been to bring tangible results for our citizens in the framework of 20 Deliverables for 2020. Human capital and people’s engagement is key to take into the benefits that our cooperation area of transport bring by encouraging entrepreneurship and innovation,” Hahn added.