Mətbuat şərhi 09 may 2015
Azərbaycanın Brüsseldəki Səfirliyi 2-ci Dünya Müharibəsin zamanı Belçika ərazisində həlak olmuş həmvətənlərinin xatirəsini yad etmişdir
2015-05-09
Bu gün, mayın 9-u - nasizm üzərində Böyük Qələbənin 70-ci ildönümündə Azərbaycan Respublikasının Səfirliyi adından 2-ci Dünya Müharibəsin zamanı Belçika ərazisində həlak olmuş həmvətənlərinin xatirəsini onların məzarlarına gül çələnglərini qoymaqla yad etmişdir.
Xatırladaq ki, 2-ci Dünya Müharibəsi zamanı 700 min azərbaycanlı nasist təcəvüzkarlarına qarşı döyüşmüş, onların 300 mindən çoxusu isə döyüş meydanlarında həyatlarını qurban vermişdir. 123 azərbaycanlı ölkənin ən yüksək hərbi mükafatı olan Sovet İttifaqı Qəhrəmanı adına layiq görülmüşdür. Azərbaycan, SSRİ-nin əsas neft istehsalçısı olaraq, həmçinin Sovet Ordusunu yanacaqla təmin edirdi ki, bu ümumi təchizatın 80 faizini təşkil edirdi.

Press release 09 May 2015
Today, on May 9 - the 70th Anniversary of the Great Victory over Nazism, the Embassy of the Republic of Azerbaijan commemorated its compatriots fallen on the territory of Belgium during World War II by laying wreaths on their graves in different towns throughout the country.
During WWII, 700 thousand Azerbaijanis fought against Nazi occupants, more than 300 thousand of which lost their lives on the battlefields. 123 Azerbaijanis were awarded with the title of Hero of the Soviet Union, the highest military distinction in the country. Azerbaijan, as a major oil producer in the USSR, was also providing the Soviet Army with fuel, accounting 80 percent of total supply.