Mətbuat şərhi 03 oktyabr 2022
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan XİN-in hərbi cinayətlərlə bağlı bəyanatına dair şərhi
Ermənistan XİN-in 2 oktyabr 2022-ci il tarixli, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən hərbi cinayətlərin törədildiyini iddia edən bəyanatı onilliklər ərzində təcavüzkar siyasət yürüdən, bir milyona yaxın insanın fundamental hüquqlarını tapdalayan, hərbi və mülki şəxslərə qarşı çoxsaylı hərbi cinayətlər törədən bir ölkənin riyakarlığının nümunəsidir.
Vurğulayırıq ki, Ermənistandan fərqli olaraq Azərbaycan öz beynəlxalq öhdəliklərinə ciddi yanaşır və hərbi əməliyyatlar zamanı törədilən cinayətlərlə bağlı iddialar müvafiq dövlət qurumları tərəfindən araşdırılır.
Belə ki, 17 sentyabr 2022-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Hərbi Prokurorluğu sosial şəbəkələrdə yayılan videoların həqiqi olub-olmaması, habelə videolardakı görüntülərin çəkildiyi zaman və məkan, onlarda əks olunan hərbi qulluqçuların şəxsiyyəti, eləcə də obyektiv həqiqətin müəyyən edilməsi üçün hərtərəfli araşdırmalara başlanıldığını bəyan edib.
Xatırladırıq ki, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən hələ birinci Qarabağ müharibəsindən etibarən nəinki azərbaycanlı hərbçilərə, eləcə də mülki şəxslərə qarşı misli görünməmiş qırğınlar törədilib, yalnız bir gecədə 1992-ci ilin 26 fevral tarixində Xocalı şəhərində 613 mülki şəxs xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirilib, bu günədək 4000-ə yaxın azərbaycanlının taleyi barədə heç bir məlumat verilməyib.
2020-ci oktyabrında Azərbaycanın Gəncə, Bərdə, Mingəçevir şəhərlərinin mülki əhalisini raket hücumuna tutaraq insanlıq əleyhinə cinayətlər törədilib.
Ermənistanın səbəbkarı olduğu mina təhlükəsi bu gün bölgədə insanların həyatına ciddi hədədir. 2020-ci ilin noyabrından bu günədək əksəriyyəti mülki şəxs olmaqla 250-dək insan mina qurbanı olub. Azərbaycan ərazilərində aşkarlanan minaların 2021-ci ildə Ermənistanda istehsal olunması faktı isə Ermənistanın bir tərəfdən mina xəritələrini hələ də tam olaraq Azərbaycana verməyərək, digər tərəfdən yeni minalar basdırmaqla Azərbaycanlılara qarşı hərbi cinayətlərini davam etdirdiyinin sübutudur.
Ermənistan hökuməti törədilən hərbi cinayətlərin qarşısının alınması və ya törədilmiş cinayətlərə görə aidiyyəti şəxslərin məsuliyyətə cəlb edilməsi istiqamətində bugünədək heç bir əməli tədbirlər görməyib.
Ermənistanın əsassız iddialar yayaraq beynəlxalq ictimaiyyəti yanıltmaq və öz məsuliyyətini gizlətmək cəhdlərini qətiyyətlə qınayırıq.
Ermənistandan beynəlxalq öhdəliklərinə əməl etməyi və çoxsaylı hərbi cinayətlərə görə məsuliyyət daşıyan şəxslərin qanun qarşısında cavab verməsini tələb edirik.

Press release 03 October 2022
Commentary of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia regarding war crimes
The statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia dated October 2, 2022, claiming war crimes were committed by the Armed Forces of Azerbaijan, is an example of the hypocrisy of a country that has pursued an aggressive policy for decades, trampled on the fundamental rights of nearly a million people, and committed numerous war crimes against military personnel, as well as civilians.
Unlike Armenia, Azerbaijan takes its international obligations seriously and claims related to crimes committed during military operations are investigated by relevant state institutions.
On September 17, 2022, the Military Prosecutor's Office of the Republic of Azerbaijan announced the beginning of a comprehensive investigation to determine whether the videos posted on social networks are real, the time and place where the videos were filmed, as well as the identity of the military personnel reflected in them.
Since the first Karabakh War, unprecedented massacres have been committed by the Armenian Armed Forces not only against Azerbaijani servicemen, but also against civilians, in just one night, on February 1992, 26, 613 civilians were brutally killed in the town of Khojaly, and so far no information has been given about on the fate of 4,000 Azerbaijanis.
In October 2020, crimes against humanity were committed by missile attacks on the civilian population of the Azerbaijani cities of Ganja, Barda, Mingachevir.
The landmine threat caused by Armenia is a serious threat to the lives of people in the region today. From November 2020 to today, up to 250 people have been victims of landmines, most of them civilians. The fact that the landmines discovered in the territories of Azerbaijan were produced in Armenia in 2021 is evidence that Armenia continues to commit war crimes against Azerbaijanis, on the one hand, by not fully delivering mine maps to Azerbaijan, and on the other, by burying new landmines.
The Armenian Government has not yet taken any effective measures to prevent war crimes or to bring the relevant persons to justice for the crimes committed.
We strongly condemn Armenia's attempts to mislead the international community and hide its responsibility by spreading unfounded claims.
We demand that Armenia fulfills its international obligations and that those responsible for numerous war crimes be held accountable before the law.