Mətbuat şərhi 14 oktyabr 2022
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Fransa Prezidentinin 12 oktyabr 2022-ci il tarixli müsahibəsində Azərbaycana qarşı söylədiyi fikirlərə dair şərhi
Fransa Respublikasının Prezidenti Emmanuel Makronun 12 oktayabr 2022-ci il tarixli müsahibəsində Azərbaycana qarşı yönələn, daha çox daxili auditoriyaya hesablanmış, tamamilə birtərəfli və açıq şəkildə Ermənistanı müdafiə edən fikirləri qəbuledilməzdir və Fransa dövlət başçısının Azərbaycana qarşı səsləndirdiyi əsassız ittihamları rədd edirik.
Fransa Prezidenti məhz o dövlət başçısıdır ki, Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini 30 ilə yaxın işğal atında saxlaması, bu torpaqlardakı qanunsuz fəaliyyəti, beynəlxalq hüququn fundamental prinsiplərini heçə sayaraq Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və yüz minlərlə azərbaycanlının hüquqlarını kobud şəkildə pozması, BMT TŞ-nin qətnamələrini yerinə yetirməməsi barədə, ölkəsi Minsk Qrupunun həmsədri olmasına rəğmən bir kəlmə də olsun söz deməyib. Fransa Prezidenti, təəssüf ki, bu günədək Ermənistan tərəfindən üçtərəfli bəyanatın müddəalarının yerinə yetirilməməsi, Azərbaycan ərazilərində minalar basdırmaqla bölgədəki təhlükəsizliyə hədə törətməsi barədə də susur.
Azərbaycan öz növbəsində, hazırda Minsk Qrupunun fəaliyyət göstərməsinin qeyri-mümkünlüyünü nəzərə alaraq, Fransa Prezidentinin iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşması prosesində vasitəçilik təşəbbüslərinə yox deməyib və bu günədək E.Makronun vasitəçiliyi ilə 4 fevral 2022 və 6 oktyabr 2022-ci il tarixlərində dördtərəfli görüşlər baş tutub. Ancaq Fransa Prezidentinin Azərbaycana qarşı səsləndirdiyi fikirlər onun vasitəçilik səylərinin neytrallığını və qərəzsizliyini ciddi sual altında alır.
Azərbaycanın bölgədə sülh, sabitlik və inkişafı təmin etmək, beynəlxalq hüquq prinsiplərinə hörmət əsasında münasibətləri normallaşdırmaq cəhdləri qarşılığında Fransanın birtərəfli mövqeyi və əsassız ittihamları bu ölkənin vasitəçlik səylərinin bir daha nəzərdən keçirilməsini labüd edir.

Press release 14 October 2022
Commentary of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the statement by the President of France against Azerbaijan in the interview dated October 12, 2022
French President Emmanuel Macron's statement against Azerbaijan in his interview dated October 12, 2022, more aimed at a domestic audience, completely one-sided and openly defending Armenia, is unacceptable, and we reject the groundless accusations made by the French head of state against Azerbaijan.
The President of France is the one who did not say a word about the almost 30-year-long occupation of Azerbaijani territories by Armenia, its illegal activities on these lands, a gross violation of the territorial integrity of Azerbaijan and the rights of hundreds of thousands of Azerbaijanis, disregarding the fundamental principles of international law, failure to fulfill the resolutions of the UN Security Council, despite the fact that his country is the co-chair of the Minsk Group. The President of France, unfortunately, is still silent about Armenia's failure to fulfill the provisions of the trilateral declaration and threats to security in the region by planting landmines in Azerbaijan.
Azerbaijan, in turn, considering the inability of the Minsk Group to operate at the moment, did not say “no” to the mediation initiatives of the French President in the process of normalization of relations between the two countries, and so far, quadrilateral meetings have been held on February 4, 2022 and October 6, 2022, with the mediation of E. Macron. However, the views expressed by the French President against Azerbaijan seriously question the neutrality and impartiality of his mediation efforts.
France's unilateral position and groundless accusations in response to Azerbaijan's attempts to ensure peace, stability, and development in the region, to normalize relations based on respect for the principles of international law, make it necessary to reconsider the mediation efforts of this country.