Mətbuat şərhi 14 sentyabr 2022
12 sentyabr 2022-ci il tarixindən etibarən Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana qarşı başlatdığı hərbi təxribat beynəlxalq ictimaiyyətin çağırışlarına və atəşkəs haqqında razılaşmaya baxmayaraq davam etdirilir.
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin məlumat verdiyi kimi, Azərbaycan Ordusu tərəfindən legitim hərbi hədəflərə qarşı cavab tədbirləri həyata keçirilir.
Azərbaycan tərəfi beynəlxalq humanitar hüquqa və humanizmə sadiq qalaraq, ölkəmizin ərazi bütövlüyünə qarşı təxribat törətmiş Ermənistan hərbçilərinin cəsədlərini birtərəfli qaydada Ermənistan tərəfinə təhvil verməyə hazır olduğunu bəyan edib və bu barədə Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsi məlumatlandırılıb.
Belə bir vəziyyətdə Ermənistanın təxribatçı əməllərindən əl çəkməməsi və Azərbaycan mövqelərini artilleriya vasitələrindən atəşə tutması bu ölkənin bölgədəki vəziyyətin gərginləşdirilməsində maraqlı olduğunu göstərir.
Ermənistanı dağıdıcı fəaliyyətindən çəkinməyə, humanitar atəşkəsə riayət etməyə çağırırıq. Bölgədə sülh yalnız beynəlxalq hüquqa ciddi riayət olunması əsasında təmin oluna bilər.

Press release 14 September 2022
Commentary of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
Starting from September 12, 2022, the military provocations launched by the Armenian armed forces against Azerbaijan continue despite the calls of the international community and the ceasefire agreement between the parties.
The Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan reports of Azerbaijani Army retaliatory measures against legitimate military targets.
Committed to international humanitarian law and humanism, the Azerbaijani side has declared its readiness to unilateral hand over the corps of the Armenian soldiers who committed sabotage against the territorial integrity of our country and duly informed the International Committee of the Red Cross of its intention.
In this context, the unwillingness of Armenia to cease its provocative actions and artillery strikes at Azerbaijani positions once again demonstrates Armenia’s motivation to further escalate the situation in the region.
We call on Armenia to refrain from its destructive activities and observe the humanitarian ceasefire. Peace in the region is only possible on the basis of strict adherence to International Law.