Mətbuat şərhi 29 mart 2022
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan Təhlükəsizlik Şurasının bəyanatına dair şərhi
Ermənistan Təhlükəsizlik Şurasının 28 mart 2022-ci il tarixli bəyanatı ilə əlaqədar bildirmək istərdik ki, bölgədə gərginliyin artmasının birbaşa səbəbi Ermənistanın üzərinə götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirməməsidir. Məhz Ermənistan tərəfindən üçtərəfli bəyanatın müddəalarını pozulması bölgədə gərginliyi artırır və sülh quruculuğu səylərinə xələl gətirir.
Beynəlxalq çəkindirmə mexanizmlərinin işə salınması məsələsi ilə bağlı, Ermənistan rəhbərliyinin diqqətinə çatdırmaq istərdik ki, bəşəriyyət hələ ki, beynəlxalq hüquqdan başqa daha yaxşı beynəlxalq çəkindirmə vasitəsi düşünməyib. Ermənistan kimi bir dövlət, bir tərəfdən beynəlxalq hüququ kobud şəkildə pozub, digər tərəfdən beynəlxalq çəkindirmə mexanizmindən danışa bilməz. Əgər Ermənistan Təhlükəsizlik Şurasının üzvləri ən yaxşı beynəlxalq çəkindirmə vasitəsinin nə olduğunu hələ də bilmirlərsə, o zaman biz beynəlxalq hüququn fundamental prinsiplərini, o cümlədən, dövlətlərin suverenliyi və beynəlxalq sərhədlərinə hörmət, dövlətlərin daxili işlərinə qarışmamaq, beynəlxalq öhdəliklərinə riayət  etmək kimi prinsipləri bir daha onlar üçün təkrar edirik.
İki ölkə arasında hərtərəfli sülh sazişi üzrə danışıqlara başlamaq məsələsinə gəldikdə isə, xatırlatmaq istərdik ki, ilk olaraq Azərbaycan tərəfi ən yüksək səviyyədə hələ bir il bundan öncə Ermənistanla sülh sazişinin imzalanması təklifini irəli sürüb və bir ay öncə Sazişin əsaslanmalı olduğu konkret prinsipləri də səsləndirib. Əgər Ermənistan tərəfi sülh sazişi məsələsini növbəti ictimai məlumatlandırma aksiyası kimi deyil, ciddi addım kimi nəzərdən keçirisə, o zaman konkret addımlara keçmək zamanıdır. Bir daha qeyd etmək istərdik ki, Azərbaycan öz tərəfindən buna hazırdır.

Press release 29 March 2022
Comment by the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the statement of the Security Council of Armenia
In connection with the statement of the Armenian Security Council dated March 28, 2022, we would like to state that the direct reason for the escalation of tensions in the region is Armenia's failure to fulfill its obligations. It is Armenia's violation of the provisions of the trilateral statement that increases tensions in the region and undermines peace-building efforts.
Regarding the launching of international deterrence mechanisms, we would like to draw the attention of the Armenian leadership to the fact that humanity has not yet thought of a better means of international deterrence than international law. A state like Armenia, on the one hand, grossly violating international law, on the other hand, cannot talk about the mechanism of international deterrence. If the members of the Armenian Security Council still do not know what is the best means of international deterrence, then we reiterate the fundamental principles of international law, including respect for the sovereignty and international borders of states, non-interference in internal affairs of states and compliance with their international obligations.
As for the start of negotiations on a comprehensive peace agreement between the two countries, we would like to recall that for the first time, the Azerbaijani side proposed to sign a peace agreement with Armenia at the highest level a year ago, and a month ago voiced specific principles on which the agreement should be based. If the Armenian side considers the issue of the peace agreement not as the next PR campaign, but as a serious step, then it is time to take concrete steps. We would like to emphasize once again that Azerbaijan is ready for this.