Brüsseldə “COP29: Ambisiyaların yüksəldilməsi, öhdəliklərin icrası və inklüzivliyin təmini vasitəsilə iqlim fəaliyyətinin gücləndirilməsi” adlı konfrans təşkil edilib
İyulun 10-da Brüsseldə Azərbaycanın Belçikadakı səfirliyi və Birləşmiş Millətlər Təşkilatı İnkişaf Proqramının Brüssel Ofisinin birgə təşkilatçılığı ilə “COP29: Ambisiyaların yüksəldilməsi, öhdəliklərin icrası və inklüzivliyin təmini vasitəsilə iqlim fəaliyyətinin gücləndirilməsi” adlı konfrans təşkil edilib.
Tədbirə Brüsseldə akkreditə olunmuş diplomatik nümayəndəliklərin rəhbərləri və əməkdaşları, BMT-nin müxtəlif qurumları və Avropa İttifaqı institutlarının yüksəkvəzifəli rəsmiləri, iqlim fəaliyyəti üzrə nüfuzlu beyin mərkəzləri, şirkətlər və akademik dairələrin nümayəndələri daxil olmaqla 200-dək iştirakçı qatılıb.
Konfransın əsas məruzəçisi qismində Azərbaycanın xarici işlər nazirinin müavini, COP29 üzrə baş danışıqçı Yalçın Rəfiyev çıxış edib, COP29 sədrliyinin prioritetləri və təşəbbüsləri, danışıqlar prosesinin strategiyası, beynəlxalq tərəfdaşlarla aparılan əməkdaşlıq barədə iştirakçıları məlumatlandırıb.
Panel müzakirələrində Avropa Komissiyasının İqlim fəaliyyəti üzrə baş idarəsinin yüksək səviyyəli rəsmisi, BMT-nin İnkişaf Proqramı, Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı, BMT-nin Ətraf Mühit Proqramı, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Brüssel ofislərinin rəhbərləri çıxış ediblər. Məruzəçilər COP29 prosesinin uğuru üçün ambisiyaların yüksəldilməsi, götürülmüş öhdəliklərin yerinə yetirilməsi, bu prosesdə inklüzivliyin təmini və bütün maraqlı tərəflərin birgə fəaliyyətinin vacibliyini qeyd ediblər.
Brüsselə səfəri çərçivəsində COP29-un baş danışıqçısı Y.Rəfiyev, həmçinin Belçika Krallığının energetika naziri, Avropa İttifaqı və Belçika Xarici İşlər Nazirliyinin iqlim və ətraf mühit üzrə xüsusi nümayəndələri ilə görüşlər keçirib, Brüsseldə akkreditə olunmuş nüfuzlu media qurumlarına müsahibələr verib.

Conference titled "COP29: Empowering Climate Action through Ambition, Implementation, and Inclusivity " in Brussels
The Embassy of Azerbaijan in Belgium and the Brussels Office of the United Nations Development Programme (UNDP) jointly organized a Conference titled "COP29: Empowering Climate Action through Ambition, Implementation, and Inclusivity " in Brussels.
The event was attended by about 200 participants, including heads and staff of diplomatic missions accredited in Brussels, senior officials from various UN bodies and European Union institutions, representatives from influential think tanks on climate action, companies, and academic circles.
The keynote speaker of the conference was Yalchin Rafiyev, Deputy Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan and COP29 Lead Negotiator. He informed the participants about the priorities and initiatives of the COP29 Presidency, the strategy of the negotiation process, and the cooperation with international partners.
During the panel discussions, senior officials from the European Commission's Directorate-General for Climate Action, UNDP, the Food and Agriculture Organization, the United Nations Environment Programme, and the World Health Organization's Brussels offices highlighted the importance of raising ambitions, fulfilling commitments, ensuring inclusivity, and the joint action of all stakeholders for the success of the COP29 process.
During his visit to Brussels, COP29 Lead Negotiator Yalchin Rafiyev also held meetings with Minister of Energy of Belgium, and Special Envoys for Climate and Environment from the European Union and Ministry of Foreign Affairs of Belgium. The COP29 Lead Negotiator also gave interviews to prominent media agencies accredited in Brussels.