Mətbuat şərhi 19 may 2026
Brüsselin zəngin caz ənənələrinə malik tarixi və nüfuzlu mədəniyyət mərkəzlərindən biri olan “Flagey” incəsənət binasında Azərbaycanın caz sənətinə həsr edilmiş konsert proqramı təşkil olunmuşdur.
Tədbirin rəsmi açılışında çıxış edən Müvəqqəti İşlər Vəkili Məmməd Zülfüqarov Azərbaycan cazının milli musiqi irsinin ayrılmaz və zəngin bir qolu olduğunu vurğulamışdır. Bu növ mədəniyyət layihələrinin Azərbaycanın çoxşaxəli musiqi ənənələrinin tanıdılması, eləcə də ölkələr arasında mədəni əlaqələrin möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi diqqətə çatdırılmışdır.
Konsertdə xüsusi qonaq qismində çıxış edən tanınmış Belçika musiqiçisi, cazmen və bəstəkar Kventin Düjardin Azərbaycan caz məktəbinin özünəməxsus improvizasiya xüsusiyyətlərini və zəngin musiqi dilini yüksək qiymətləndirdiyini bildirmişdir. Azərbaycan cazının Şərq melodiyası ilə Qərb caz ənənələrinin yaradıcı sintezi kimi bənzərsiz bir fenomen olduğunu qeyd edən K.Düjardin, Bakı Caz Festivalındakı təcrübəsini bölüşmüş, Azərbaycanın peşəkar caz mühiti və festivalların yüksək təşkilati səviyyəsi barədə müsbət təəssüratlarını tədbir iştirakçıları ilə paylaşmışdır.
Gecənin bədii hissəsində tanınmış caz ifaçısı Rain Sultanovun rəhbərliyi ilə “Azerbaijan Quartet”- Şahin Növrəsli, Nicat Paşazadə və Həsən Bilalov - səhnə almışlar. Musiqiçilərin ifasında milli folklor və muğam motivlərinin müasir caz ritmləri ilə qovuşduğu unikal kompozisiyalar, eləcə də Azərbaycan musiqi sənətinin seçilmiş klassik və müasir nümunələri nümayiş etdirilmişdir. Sənətkarların yüksək peşəkarlığı və bənzərsiz performansı dinləyicilər tərəfindən böyük maraq və rəğbətlə qarşılanmışdır.
Azərbaycan musiqi irsinin təşviqi baxımından uğurlu addım olan bu mədəniyyət tədbirində Belçika Krallığının və Avropa İttifaqının rəsmi şəxsləri, Brüsseldə akkreditə olunmuş diplomatik korpusun rəhbərləri və üzvləri, yerli ictimaiyyət nümayəndələri, tanınmış incəsənət xadimləri, habelə Belçika və Avropada fəaliyyət göstərən Azərbaycan icmasının üzvləri iştirak etmişlər.

Concert program dedicated to Azerbaijani jazz music held in Brussels
A concert program dedicated to Azerbaijani jazz music was organized at the "Flagey" art center, one of the historic and prestigious cultural venues with rich jazz traditions in Brussels.
Speaking at the official opening ceremony, Chargé d'Affaires a.i. Mammad Zulfugarov emphasized that Azerbaijani jazz constitutes an integral and vibrant branch of the nation’s musical heritage. It was noted that such cultural initiatives play an important role in promoting Azerbaijan’s diverse musical traditions on the European stage, while also contributing to the strengthening of cultural ties between countries.
Addressing the audience as a special guest, distinguished Belgian musician, jazz performer and composer Quentin Dujardin highly appreciated the distinctive improvisational style and rich musical language of the Azerbaijani jazz school. Describing Azerbaijani jazz as a unique phenomenon born from the creative synthesis of Eastern melodies and Western jazz traditions, Mr. Dujardin shared his personal experience of participating in the Baku Jazz Festival and expressed his admiration for Azerbaijan’s professional jazz environment and the high level of organization of its festivals.
During the artistic part of the evening, the "Azerbaijan Quartet" (Shahin Novrasli, Nijat Pashazade, and Hasan Bilalov), led by the well-known jazz musician Rain Sultanov, took the stage. The musicians performed unique compositions merging national folklore and mugham motifs with modern jazz rhythms, as well as selected classical and contemporary masterpieces of Azerbaijani musical art. The high professionalism and unique performance of the artists were received with great interest and admiration by the audience.
Officials of the Kingdom of Belgium and the European Union, heads and members of the diplomatic corps accredited in Brussels, local public figures, prominent representatives of art and culture, as well as members of the Azerbaijani community living in Belgium and Europe attended the cultural event, which marks another successful step towards promoting Azerbaijani musical heritage in Belgium and Europe at large.