Bakıda 7-ci Azərbaycan-Avropa İttifaqı Təhlükəsizlik dialoqu keçirilib
Mayın 20-də Bakıda Azərbaycan və Avropa İttifaqı (Aİ) arasında Təhlükəsizlik Dialoqunun yeddinci iclası keçirilib.
İclasa Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyev və Avropa Xarici Fəaliyyət Xidmətinin Siyasi Məsələlər üzrə baş katibinin müavini Olof Skuq həmsədrlik ediblər.
İclas iştirakçıları Azərbaycan-Aİ münasibətlərinin hazırkı vəziyyəti, qarşılıqlı maraq doğuran xarici və təhlükəsizlik siyasəti məsələləri ilə bağlı konstruktiv fikir mübadiləsi aparıblar. Onlar Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Antonio Koştanın və Avropa İttifaqının ali nümayəndəsi, Avropa Komissiyasının vitse-prezidenti Kaya Kallasın Azərbaycana səfərləri və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevlə görüşləri də daxil olmaqla, son zamanlar yüksəksəviyyəli təmasların intensivləşməsini alqışlayıblar, ikitərəfli münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsində ortaq maraqlarını bir daha təsdiqləyiblər.
Tərəflər yeni Tərəfdaşlıq Prioritetləri və yeni ikitərəfli saziş üzrə davam edən müzakirələrin vacibliyini vurğulayıblar. Həmçinin mövcud Azərbaycan-Aİ Tərəfdaşlıq və Əməkdaşlıq Sazişi çərçivəsində müntəzəm dialoqun davam etdirilməsinin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıblar.
İştirakçılar geosiyasi proseslər və xarici siyasət, bağlantı, enerji təhlükəsizliyi və Orta Dəhliz də daxil olmaqla, regional və beynəlxalq prosesləri müzakirə ediblər. Aİ Azərbaycanın regional bağlantı və enerji şaxələndirilməsi baxımından mühüm tərəfdaş kimi rolunu qeyd edib, davamlı, iqtisadi cəhətdən səmərəli və qaydalara əsaslanan əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıblar.
Aİ Azərbaycanda aparılan humanitar minatəmizləmə səylərinə dəstəyini bir daha təsdiqləyib və bu sahədə əməkdaşlığın davam etdirilməsini alqışlayıb. Səfər çərçivəsində mayın 19-da Aİ nümayəndə heyəti Ağdam rayonu da daxil olmaqla, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarına baş çəkib, Azərbaycan tərəfindən həyata keçirilən minatəmizləmə fəaliyyəti ilə tanış olub.
İştirakçılar, həmçinin Azərbaycan-Ermənistan sülh prosesi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar. Aİ Azərbaycanla Ermənistan arasında son aylarda əldə olunmuş irəliləyişi, o cümlədən etimad quruculuğu tədbirlərini və təmasların intensivləşməsini alqışlayıb, davamlı sülhün dəstəklənməsi üçün dialoqun və praktiki əməkdaşlığın davam etdirilməsinə çağırış edib.
Tərəflər formatın genişləndirilərək onun Azərbaycan-Aİ Siyasi və Təhlükəsizlik Dialoqu adlandırılması barədə razılığa gəliblər ki, bu, ikitərəfli münasibətlərin daha geniş sahələri əhatə etdiyinin və strateji əhəmiyyətinin göstəricisidir.

On 20 May, Azerbaijan and the European Union held the seventh meeting of their Security Dialogue in Baku.
The participants held a constructive exchange on the current state of EU-Azerbaijan relations and on foreign and security policy issues of mutual interest. They welcomed the recent intensification of high-level contacts, including the visits of President of the European Council António Costa and the High-Representative / Vice-President of the European Commission Kaja Kallas to Azerbaijan and their meetings with President Ilham Aliyev, and reaffirmed their shared interest in further developing bilateral relations.
The parties noted the importance of ongoing discussions on renewed Partnership Priorities and on a new bilateral agreement. They also underlined the importance of maintaining regular dialogue under the existing EU-Azerbaijan Partnership and Cooperation Agreement.
The participants discussed regional and international developments, including on geopolitical developments and foreign policy, connectivity, energy security and the Middle Corridor / Trans-Caspian Transport Corridor. The EU acknowledged Azerbaijan’s role as an important partner for regional connectivity and energy diversification, while underlining the importance of sustainable, economically viable and rules-based cooperation.
The EU reiterated its support for humanitarian demining efforts in Azerbaijan and welcomed continued cooperation in this area. In the context of their visit, on 19 May, the EU delegation visited the Garabagh and East Zangezur Economic regions, including Aghdam district where it observed the demining efforts carried out by the Azerbaijani authorities.
The participants further exchanged views on the Azerbaijan–Armenia peace process. The EU welcomed the progress achieved in recent months, including confidence-building steps and growing contacts between Azerbaijan and Armenia, and encouraged continued dialogue and practical engagement in support of a sustainable and lasting peace.
The parties agreed to expand the format and rename it as the EU-Azerbaijan Political and Security Dialogue, reflecting the growing breadth and strategic importance of the bilateral relationship.
The meeting was co-chaired by Hikmat Hajiyev, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan, and Olof Skoog, Deputy Secretary-General for Political Affairs at the European External Action Service.