Azərbaycanın Belçika Krallığındakı səfirliyində 28 May – Müstəqillik Günü ilə bağlı rəsmi qəbul keçirilib.
Rəsmi qəbulda Belçika XİN-in və Avropa İttifaqının nümayəndələri, Brüsseldəki diplomatik korpusun üzvləri, elm və incəsənət xadimləri, media nümayəndələri və Azərbaycan icmasının üzvləri iştirak ediblər.
Tədbirdə Azərbaycanın Belçikadakı səfiri, Avropa İttifaqı yanında Nümayəndəliyinin rəhbəri Vaqif Sadıqov çıxış edərək müsəlman Şərqinin ilk demokratik respublikası olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixi əhəmiyyətindən, torpaqlarımızın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canını qurban vermiş Vətən oğullarının fədakarlığından danışıb.
Səfir geostrateji gərginlik və beynəlxalq nizamın parçalanması fonunda Azərbaycanın etibarlı və fəal ölkə kimi beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əsaslanaraq, sülhə, dialoqa və qarşılıqlı etimada söykənən təşəbbüslərlə çıxış etdiyini diqqətə çatdırıb. Azərbaycanın əməkdaşlıq və çoxtərəflilik istiqamətlərində bir çox beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi etdiyini söyləyən Vaqif Sadıqov ölkəmizin 2019-2023-cü illərdə Qoşulmama Hərəkatına sədrliyindən söz açıb. Diplomat 2024-cü ildə Bakının BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransına (COP29) uğurlu ev sahibliyi etməsini və iqlim maliyyəsinə dair razılığın əldə edilməsini önəmli beynəlxalq proseslərə Azərbaycanın töhfəsi olduğunu bildirib.
Səfir 2026-cı ildə Azərbaycanın Ümumdünya Şəhərsalma Forumu və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Zirvə görüşünə ev sahibliyi edəcəyini qeyd edib. Azərbaycan-Avropa İttifaqı və Azərbaycan-Belçika münasibətlərinin artan dinamika ilə inkişaf etdiyini vurğulayıb. Səfir Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesindən söz açaraq, cari ilin mart ayında iki ölkə arasında sülh müqaviləsinin razılaşdırılması ilə sülhün əldə edilməsinin daha yaxın olduğunu və bunun Cənubi Qafqaz regionunun gələcək inkişafı üçün həyati əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Sonra Avropa ölkələrində yaşayan peşəkar azərbaycanlı musiqiçilər və rəqqaslar milli musiqimizi ifa ediblər və rəqslərimizi təqdim ediblər.
Bu il Belçikada təsis edilmiş Avropada ilk Azərbaycan internet radiosu – “RadiOcto” kanalı rəsmi qəbulu canlı efirdə işıqlandırıb.

Press release 29 May 2025
A formal reception was held at the Embassy of Azerbaijan in the Kingdom of Belgium on the occasion of May 28 – Independence Day
The event was attended by representatives from Belgium’s Ministry of Foreign Affairs and the European Union, members of the diplomatic corps in Brussels, prominent figures from the fields of science and the arts, media representatives, and members of the Azerbaijani community.
During the event, Vaqif Sadiqov, Azerbaijan’s Ambassador to Belgium and Head of the Mission to the European Union, delivered a speech in which he spoke about the historical significance of the Azerbaijan Democratic Republic — the first democratic republic in the Muslim East — and honored the sacrifice of the patriotic sons who gave their lives for the country’s freedom and territorial integrity.
The ambassador emphasized that, against the backdrop of global geostrategic tensions and the fragmentation of the international order, Azerbaijan has emerged as a reliable and active country that bases its initiatives on the norms and principles of international law, advocating for peace, dialogue, and mutual trust. He highlighted Azerbaijan’s active role in hosting numerous international events in the areas of cooperation and multilateralism, and noted its chairmanship of the Non-Aligned Movement from 2019 to 2023.
Sadiqov also pointed to Azerbaijan’s successful hosting of the UN Climate Change Conference (COP29) in 2024 and the agreement reached on climate financing as key contributions to major global processes. He further mentioned that Azerbaijan will host the World Urban Forum and the Summit of the Organization of Islamic Cooperation in 2026. He underlined the growing dynamic in Azerbaijan-EU and Azerbaijan-Belgium relations.
Addressing the normalization process between Azerbaijan and Armenia, the ambassador stated that the agreement on a peace treaty reached in March this year brings the prospect of peace closer and is of vital importance for the future development of the South Caucasus region.
The reception concluded with performances by professional Azerbaijani musicians and dancers residing in European countries, who showcased national music and traditional dances.
The event was broadcast live by “RadiOcto,” the first Azerbaijani internet radio station established in Europe, launched earlier this year in Belgium.