Azərbaycan və Qazaxıstan prezidentləri Çinin Siyan terminalından Bakının Abşeron stansiyasına konteyner qatarının gəlişi mərasimini videobağlantı ilə izləyiblər
Martın 11-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev Çinin Siyan terminalından Bakının Abşeron stansiyasına konteyner qatarının gəlişi mərasimini videobağlantı ilə izləyiblər.
Tədbirin aparıcısı dedi:
- Möhtərəm Kasım-Jomart Kemeleviç.
Möhtərəm İlham Heydər oğlu.
Bu gün Sian şəhərinin Qazaxıstan-Çin terminalından birinci konteyner qatarını qarşılayırıq. Qatar Bakı şəhərinədək məsafəni on bir günə qət edib. Diqqət yetirməyinizi xahiş edirəm.
Sonra qatarın gəlməsinə dair videokadrlar nümayiş etdirildi.
Qeyd edək ki, konteyner qatarının Çinin Sian şəhərində istismara verilmiş Qazaxıstana məxsus Nəqliyyat-Logistika Mərkəzi tərəfindən yola salınması Orta Dəhlizin bütün iştirakçıları üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. Altmış bir konteynerdən ibarət qatar uzunluğu 7 min kilometr olan marşrutu (Siandakı Qazaxıstan terminalı-Aktau-Abşeron stansiyası) 11 günə qət edib. Multimodal daşıma zamanı konteynerlər Qazaxıstan limanında yenidən yüklənərək Xəzər dənizi ilə Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanına, oradan isə Abşeron stansiyasına çatdırılıb.
Orta Dəhlizin inkişaf etdirilməsi və yeni yüklərin cəlb edilməsi baxımından bu günlərdə Çində fəaliyyətə başlamış Qazaxıstanın Nəqliyyat-Logistika Mərkəzi marşrut üzrə yükdaşımaların həcminin əhəmiyyətli dərəcədə artırılmasına hədəflənib. İlkin razılaşmaya əsasən, bu Mərkəz vasitəsilə Azərbaycana ayda 10 konteyner qatarının yola salınması planlaşdırılır.
Bununla yanaşı, Orta Dəhlizin inkişafı üçün birbaşa istehlakçılara yönəlmiş rəqəmsal DTC platforması yaradılıb, Azərbaycan və Qazaxıstan dəmir yolları “Track and Trace” (“Təqib və İzləmə”) funksiyası vasitəsilə real vaxt rejimində marşrut boyunca yüklərin izlənməsi sisteminə inteqrasiya olunub. Vahid rəqəmsal ekosistemin yaradılması və inkişaf etdirilməsi Orta Dəhlizin şəffaflığını, cəlbediciliyini getdikcə artırır.
Azərbaycan və Qazaxıstan dəmir yolları idarələrinin birgə səyləri sayəsində 2024-cü ildə yükdaşımaların həcminin əhəmiyyətli dərəcədə artırılması planlaşdırılır. Cari ilin yanvar-fevral aylarında “Qazaxıstan Dəmir Yolları” Səhmdar Cəmiyyəti ilə “Azərbaycan Dəmir Yolları” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti arasında yükdaşımaların həcmi 2023-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 25 faiz artaraq 539,5 min ton təşkil edib.
Xatırladaq ki, əvvəllər Çindən Orta Dəhliz vasitəsilə yüklərin Qara dəniz limanlarına çatdırılması təxminən 53 gün çəkirdisə, hazırda bu müddət 18 gün təşkil edir.
Aparıcı: Qatar gəldi. İcazə verin, mərasimə başlayaq.
- Bu əlamətdar hadisə münasibətilə nəqliyyatçıları təbrik etmək istəyirəm. Bu gün Qazaxıstan Prezidentinin Azərbaycana dövlət səfəri çərçivəsində nəqliyyat-logistika sektoruna aid məsələlər ətraflı müzakirə olundu. Qəbul etdiyimiz qərarlar mahiyyətcə bu gözəl mərasimin keçirilməsinə kömək edir. Bu gün Qazaxıstan və Azərbaycan bütün istiqamətlər, o cümlədən tranzit nəqliyyat sahəsində - konnektivliklə bağlı sahədə qarşılıqlı fəaliyyətin möhkəmləndirilməsi istiqamətində aktiv fəaliyyət göstərirlər. Bizim ikitərəfli əməkdaşlığımız həm TransXəzər nəqliyyat marşrutu, həm də Orta Dəhliz layihələrinin həyata keçirilməsi çərçivəsində çoxtərəfli əməkdaşlığımızın bir hissəsidir. Bu gün müzakirə edilən planlar ölkələrimizin dəmir yollarının boş qalmaması, belə konteyner qatarlarının isə gündəlik həyatımızın bir parçası olmasına imkan verir.
Ölkələrimiz arasında müxtəlif istiqamətlərdə nə qədər çox yük daşınarsa, əməkdaşlığımız o qədər inkişaf edəcək, Qazaxıstanla Azərbaycan beynəlxalq nəqliyyat daşımalarında daha böyük rol oynayacaqlar.
Bir daha Qazaxıstan və Azərbaycanı, həmçinin Çindəki tərəfdaşlarımızı bu əlamətdar hadisə münasibətilə təbrik edirəm. Qatarın yolu açıq olsun.
Prezident Kasım-Jomart Tokayev dedi:
-Hörmətli həmkarlar, sizin hamınızı böyük əhəmiyyətə malik olan bu əlamətdar hadisə münasibətilə ürəkdən təbrik etmək istərdim. Əslində, Avrasiya kontinenti nəqliyyat-logistika karkası formalaşıb. Hesab edirəm ki, bugünkü tədbir Qazaxıstan ilə Azərbaycan arasında qarşılıqlı fəaliyyət və əməkdaşlıq tarixinə qızıl hərflərlə yazılacaq. Qazaxıstan və Azərbaycan təbii strateji müttəfiq və əməkdaşlığın bütün sahələrində, əlbəttə ki, nəqliyyat-logistika üzrə tərəfdaşdırlar. Bu gün danışıqlar əsnasında məhz təkcə bizim ölkələri deyil, həm də yaxınlıqdakı bir çox dövlətləri birləşdirən bu sahədən çox bəhs etdik.
Fürsətdən istifadə edərək, xoş niyyətə və əməkdaşlığa görə Çin Xalq Respublikasının hökumətinə minnətdarlığımı ifadə etmək istərdim. Azərbaycanın hörmətli Prezidenti İlham Heydər oğlu Əliyevin sözlərinə qoşuluram.

Ilham Aliyev and President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev watched via a video link the ceremony marking the arrival of a container train from China's Xi'an terminal to Baku's Absheron station
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev watched via a video link the ceremony marking the arrival of a container train from China's Xi'an terminal to Baku's Absheron station.
The moderator said:
- Dear Kassym-Jomart Kemelevich.
Dear Ilham Heydar oglu.
Today, we are welcoming the first container train from the Kazakhstan-China terminal. The train reached Baku in 11 days. You can see it on the screen.
Then, the video showing the arrival of the train was broadcasted.
This container train’s dispatching by the Transport Logistics Centre in Xi'an, China, which is owned by Kazakhstan, is of great significance for all participants of the Middle Corridor route. The train, consisting of 61 containers, covered the 7,000 km long route (from the Kazakhstan terminal in Xi'an to Aktau and ultimately to the Absheron station) in 11 days. During the multimodal transportation, the containers were reloaded at the ports of Kazakhstan and then transported via the Caspian Sea to the Baku International Sea Trade Port and subsequently to the Absheron station.
The launch of the Transport Logistics Centre in China, which aims to significantly increase the volume of cargo transportation along the route, is aimed at promoting the development of the Middle Corridor and attract new cargo volumes. According to initial estimates, it is expected to dispatch 10 container trains to Azerbaijan per month through the Kazakhstan-owned logistics center in China.
Moreover, a digital DTC platform has been created to develop the Middle Corridor, and the digital systems of the Azerbaijani and Kazakh railways have been integrated with a "Track and Trace" function for real-time tracking of cargoes along the route. The creation and development of a unified digital ecosystem is increasingly enhancing the transparency and attractiveness of the Middle Corridor.
Azerbaijani and Kazakh railways have already teamed up to significantly increase the volume of cargo transportation by 2024.
Meanwhile, during January-February 2024, the volume of cargo transportation between KTZ and ADY increased by 25% compared to the same period in 2023, amounting to 539.5 thousand tons.
Previously, the delivery of cargoes from China to the Black Sea ports via the Middle Corridor used to take approximately 53 days, whereas now it has been reduced to 18 days.
Moderator: The train has arrived. Allow me to commence the ceremony.
- I would like to congratulate transport workers on milestone. Today, within the framework of the state visit of the President of Kazakhstan to Azerbaijan, issues related to the transport and logistical sector were discussed in detail. The decisions we make essentially help make such beautiful ceremonies happen. Today, Azerbaijan and Kazakhstan are working hard in the direction of strengthening mutual activity in all directions, including the field of transit transport, the area related to connectivity. Our bilateral cooperation is a part of our multilateral cooperation within the framework of the implementation of both the Trans-Caspian transport route and the Middle Corridor projects. The plans discussed today allow our countries' railways the opportunities not to remain idle and such container trains to become a part of our daily life.
The more cargo is transported between our countries in different directions, the more our cooperation will develop, and Kazakhstan and Azerbaijan will play a greater role in international transportation.
I congratulate Azerbaijan and Kazakhstan, as well as our partners in China, on this significant event again. May the journey of this train be seamless.
President Kassym-Jomart Tokayev said:
- Dear colleagues, I would like to cordially congratulate all of you on this significant event of tremendous importance. In fact, the Eurasian continent has created a transport and logistical framework. I believe that today's event will be written in golden letters in the history of mutual activity and cooperation between Kazakhstan and Azerbaijan. Kazakhstan and Azerbaijan are natural strategic partners and allies in all fields of cooperation, including, of course, transport and logistics. Today, during our negotiations, we talked a lot about this area, which unites not only our countries but also many neighboring states.
I would like to take this opportunity to express my gratitude to the government of the People's Republic of China for their goodwill and cooperation. I also join the respected President of Azerbaijan, Ilham Heydarovich Aliyev, in wishing this train a successful journey.