Mətbuat şərhi 21 fevral 2017
Azərbaycan və Belçika arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi ilə əlaqədar Mətbuat xidmətinin məlumatı
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycan və Belçika arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi ilə əlaqədar Belçika xalqını, həmin ölkənin Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Didye Reynders isə Azərbaycan xalqını təbrik edib.
Elmar Məmmədyarov iki ölkə arasında sıx əməkdaşlıq əlaqələri və səmərəli siyasi dialoqun mövcudluğunu vurğulayaraq, 6 fevral 2017-ci ildə Belçika Krallığına yüksək səviyyəli səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və Əlahəzrət Kral Filip arasında keçirilmiş görüşün buna bariz nümunə olduğunu diqqətə çatdırıb.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan və Belçika arasında iqtisadi əməkdaşlığın uğurla davam etdiyini və bu əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün mühüm potensialın mövcud olduğunu qeyd edib. O həmçinin son illərdə Azərbaycanda Belçika mədəniyyətinin, Belçikada isə Azərbaycan mədəniyyətinin təbliği məqsədilə keçirilmiş çoxsaylı tədbirlərin xalqlarımızın daha da yaxınlaşmasına töhfə verdiyini vurğulayıb.
Belçikanın Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Didye Reynders Azərbaycanın keçmiş Sovet Respublikaları içərində Belçika ilə diplomatik münasibətlər quran ilk ölkə olduğunu qeyd edərək, ötən 25 il ərzində iki ölkə arasında ikitərəfli əlaqələrin müxtəlif istiqamətlər üzrə uğurla inkişaf etdiyini vurğulayıb. Sözügedən müddət ərzində həyata keçirilən yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin, parlamentlər səviyyəndə mütəmadi görüşlərin Azərbaycan və Belçika arasında siyasi əməkdaşlığın inkişafına töhfə verdiyini bildirib.

Press release 21 February 2017
Press release on the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Belgium
Foreign Minister Elmar Mammadyarov and Deputy Prime Minister, Foreign Minister of Belgium Didier Reynders congratulated the Peoples of Belgium and Azerbaijan respectively on the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Belgium.
Elmar Mammadyarov noting the close cooperation and fruitful political dialogue between the two countries stressed that the meeting between His Majesty King Philippe of the Belgians and H.E. Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan in the margins of his visit to the Kingdom of Belgium on February 6, 2017, is an obvious example of this cooperation.
Minister Elmar Mammadyarov confirmed that economic cooperation between Azerbaijan and Belgium continues successfully and noted the great potential for the enhancement of this cooperation. He also stressed that numerous events held in recent years on promotion of the culture of Belgium in Azerbaijan and the culture of Azerbaijan in Belgium contributed to promotion of ties of our peoples.
Deputy Prime Minister, Foreign Minister of Belgium Didier Reynders highlighted that Azerbaijan was the first among former Soviet republics to establish diplomatic ties with Belgium and mentioned that bilateral relations between the two countries have successfully developed in various areas during past 25 years. He stressed that high level reciprocal visits and regular meetings at parliamentary level carried out during this period have contributed to the development of political cooperation between Azerbaijan and Belgium.