Mətbuat şərhi 06 may 2015
Azərbaycanın Belçikadakı səfiri Fuad İsgəndərov Lüksemburq parlamentinin sədri Mars Di Bartolomeo ilə görüşüb.
Fuad İsgəndərov Azərbaycanın Lüksemburq ilə hərtərəfli münasibətlərin intensivləşməsində maraqlı olduğunu diqqətə çatdıraraq, qarşılıqlı səfərlərin parlamentlərarası əlaqələrə təkan verəcəyinə əminliyini bildirib.
M.Di Bartolomeo Azərbaycanda və regionda baş verən hadisələri yaxından izlədiyini söyləyib və mövcud potensialı nəzərə alaraq Lüksemburq ilə Azərbaycan arasında müxtəlif sahələrdə əlaqələrin inkişaf etdirilə biləcəyinə əminliyini vurğulayıb.
Səfir Lüksemburq parlamenti sədrinin Azərbaycanda və regionda baş verən proseslərlə bağlı suallarına cavab olaraq, Azərbaycanın qonşu ölkələrlə münasibətləri, respublikamızın təşəbbüsü ilə regionda həyata keçirilən enerji və infrastruktur layihələri, bölgədə yeni təhdidlər və çağırışlar, o cümlədən Ermənistan–Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi haqqında məlumat verib.
Söhbət zamanı Azərbaycan ilə Lüksemburq arasında Avropa İttifaqının “Şərq tərəfdaşlığı” proqramı, eyni zamanda, ATƏT çərçivəsində mövcud əməkdaşlıq əlaqələri, ölkəmizdə aparılan iqtisadi və siyasi islahatlar barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Press release 06 May 2015
Azerbaijani Ambassador to Belgium Fuad Isgandarov has met President of Luxembourg`s Chamber of Deputies Mars Di Bartolomeo to discuss prospects for cooperation between the two countries.
Hailing Azerbaijan’s interest in intensification of comprehensive relations with Luxembourg, Mr. Isgandarov expressed confidence that reciprocal visits would contribute to the inter-parliamentary relations.
Mr. Bartolomeo said he closely followed developments in Azerbaijan and the region, and expressed his confidence that bilateral relations between the two countries would be developed in a variety of fields.
The Ambassador highlighted the country's relations with neighboring countries, Azerbaijan-initiated energy and infrastructure projects in the region, new threats and challenges in the region, as well as the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict.
The sides also exchanged views on European Union's "Eastern Partnership" program between Azerbaijan and Luxembourg, as well as current cooperation within the framework of OSCE, economic and political reforms in the country.