Mətbuat şərhi 28 noyabr 2023
Azərbaycanın Belçika Krallığında və Lüksemburq Hersoqluğundakı səfirliyinin təşkilatçılığı ilə ölkəmiz “Lüksemburq Beynəlxalq Bazarı”nda böyük stendlə təmsil olunub.
Azərbaycan stendi ABAD, “Azərsun”, “Azəripək”, “Aspi”, “Balkhoorma”, “Meysəri”, “Savalan”, “Şabyant”, “Silkway”, “Ravira” şirkətlərinin dəstəyi ilə dünyada yoxsulluqla mübarizə üçün vəsait toplamaqla yanaşı, milli məhsullarımızın istehlakçılara təqdimatını və mədəniyyətimizin təşviqini müvəffəqiyyətlə həyata keçirib. Azərbaycan stendi milli məhsullarımızın təbliği üçün əlverişli platforma olub.
İçərişəhərin qala divarları üslubunda hazırlanmış və milli ornamentlərlə bəzədilmiş stenddə Heydər Əliyev Fondunun ölkəmizin tarixi, mədəniyyəti, musiqisi, mətbəxi ilə bağlı nəşrləri nümayiş olunub. Bu nəşrlər stendimizi ziyarət edən lüksemburqlulara və turistlərə ölkəmiz haqqında ətraflı məlumat almağa imkan verib. Azərbaycanı təmsil edən stenddə qurulmuş böyük ekranda gün ərzində mədəniyyətimizin təşviqi ilə bağlı videoçarx yayımlanıb.
İki gün davam edən “Lüksemburq Beynəlxalq Bazarı”nda ziyarətçilər Azərbaycan qonaqpərvərliyi ilə qarşılanıb və yüksək keyfiyyətli şərablarımızı, təravətli çayımızı, nar şirəsini, gül və əncir mürəbbəsini, ənənəvi şirniyyatlarımızı, paxlava və şəkərburanı dadıb və alıblar.
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın dəstəyi ilə UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irs üzrə Reprezentativ siyahısına daxil edilmiş və xalqımızın milli mənəvi dəyərlər sistemində, adət-ənənələrində ən mühüm mədəniyyət nümunələrindən olan kəlağayı baş örtüyü diqqəti cəlb edib. Orijinal əl işləri olan kəlağayılar ziyarətçilər tərəfindən Milad bayramı ərəfəsində lüksemburqlu qadınlar üçün ən gözəl hədiyyə kimi qiymətləndirilib.
Milli ornamentlərlə bəzədilmiş stendimizdə ölkəmizdə yetişən meyvə və tərəvəzlər (nar, heyva, xurma, feyxoa, pomidor, xiyar) də təqdim olunub.
Stendimizi ziyarət edən Lüksemburqun xarici işlər naziri Ksavye Bettel Azərbaycan məhsulları ilə maraqlanıb.
“Lüksemburq Beynəlxalq Bazarı”ndan əldə olunan ianə 7 kateqoriya üzrə 48 xeyriyyə təşkilatına göndəriləcək.

Press release 28 November 2023
Azerbaijan was represented by a large stand at the Bazar International de Luxembourg, which was organized by the country’s Embassy in the Kingdom of Belgium and the Grand Duchy of Luxembourg.
Supported by Azerbaijani companies such as "Abad", "Azersun", "Azeripak", "Aspi", "Balkhoorma", "Meysari", "Savalan", "Shabyant", "Silkway", "Ravira", the country’s national stand donated the collected funds to fight global poverty. The stand promoted the country’s culture, as well as showcased its national products.
The publications of the Heydar Aliyev Foundation, displayed at the stand decorated with national ornaments, helped visitors to discover history, culture, cuisine of Azerbaijan.
The Azerbaijani stand also featured a video highlighting the cultural heritage of the country.
During the two-day event, visitors had an opportunity to taste and buy Azerbaijan’s high-quality national products such as wines, fresh tea, pomegranate juice, rose and fig jams, as well as traditional sweet pastry - baklava, shekerbura.
Kelaghai (a traditional Azerbaijani women's headwear), which was included in the UNESCO Representative List of Intangible Cultural Heritage with the support of President of the Heydar Aliyev Foundation, First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, aroused great interest among visitors.
The stand, decorated with national ornaments, also featured fruits and vegetables (pomegranates, quinces, persimmon, feijoa, tomatoes, cucumbers).
Minister for Foreign and European Affairs of Luxembourg Xavier Bettel also visited Azerbaijan’s national stand to familiarize himself with the local products.
This year’s edition of the Bazar International is supporting 48 charities, spread across 7 areas in line with the United Nations' sustainable development goals.