Mətbuat şərhi 16 noyabr 2021
Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə zəng edib.
Söhbət əsnasında Prezident Şarl Mişel Ermənistan-Azərbaycan sərhədində baş vermiş hadisələrlə bağlı narahatlığını ifadə edib. Sərhəddə cərəyan edən hadisələrlə bağlı Şarl Mişelin müraciətinə cavab olaraq Prezident İlham Əliyev bildirib ki, dəfələrlə Ermənistan tərəfi Şuşa, Laçın, Kəlbəcər istiqamətində hərbi təxribatlara əl atıb və Ermənistanın son genişmiqyaslı hücumu bu gün baş verib.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycan tərəfdən yaralıların olduğunu qeyd edərək, Ermənistanın təxribatlarına adekvat cavab verildiyi vurğulayıb.
Prezident İlham Əliyev yaranmış vəziyyətə görə bütün məsuliyyətin Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşdüyünü bildirib.
Söhbət zamanı Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında əlaqələrin perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Press release 16 November 2021
President of the European Council Charles Michel has made a phone call to President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
During the conversation, President Charles Michel expressed his concern over the developments on the Armenian-Azerbaijani state border. In response to Charles Michel's appeal on the border incidents, President Ilham Aliyev said that the Armenian side has repeatedly resorted to military provocations in the direction of Shusha, Lachin and Kalbajar, and that Armenia’s latest large-scale attack took place today.
Pointing to the wounded on the Azerbaijani side, the head of state stressed that adequate response was given to the provocations of Armenia.
President Ilham Aliyev said that all the responsibility for the present situation lies on the military-political leadership of Armenia.
During the conversation, the sides exchanged views on the prospects for relations between Azerbaijan and the European Union.