AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin AR Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun Avropa İttifaqının xarici və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali nümayəndəsi Cozef Borel ilə telefon danışığına dair məlumatı
13 iyul 2020-ci il tarixində Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun Avropa İttifaqının (Aİ) xarici və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali nümayəndəsi Cozef Borel ilə telefon danışığı baş tutub.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədində Ermənistan silahlı qüvvələrinin hücum cəhdi, bu hərbi təxribatın qarşısının alınması və hazırda bölgədə davam edən gərgin vəziyyət barədə Aİ rəsmisini məlumatlandırıb. Ermənistanın bu təcavüz aktının münaqişənin həlli üzrə danışıqların mahiyyətini ciddi şübhə altına aldığı və məhz Ermənistanın və onun təcavüzkar siyasətinin bölgədə sülh və təhlükəsizliyə əsas təhlükə mənbəyi olduğunu, o cümlədən bölgədəki böyük geo-strateji layihələrə təhlükə törətmək ehtimalının olduğunu qeyd edib.
C.Borel Aİ-nin Avropa Xarici Faəliyyət Xidmətinin sözçüsünün iki ölkə sərhədində baş vermiş insident ilə bağlı bəyanat ilə çıxış etdiyini qeyd edib. O, Aİ-nin bölgədə gərginliyin qarşısının alınması üçün təxirəsalınmaz tədbirlərin görülməsinin tərəfdarı olduğunu, ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçilik səylərini dəstəklədiyini və münaqişənin həlli üzrə substantiv danışıqların aparılması mövqeyindən çıxış etdiyini bildirib.

Information of the Press Service Department of the MFA of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation of Foreign Minister Elmar Mammadyarov with Joseph Borel, the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy
On July 13, 2020, Foreign Minister Elmar Mammadyarov had a telephone conversation with Joseph Borel, the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy.
Minister Elmar Mammadyarov informed the EU official about the attempted attack of the Armenian armed forces on the state border between Azerbaijan and Armenia, as well as the prevention of this military provocation and the ongoing tense situation in the region. He noted that this act of aggression by Armenia seriously casts doubt on the essence of the negotiations on the settlement of the conflict and that Armenia and its aggressive policy are a major threat to peace and security in the region, including major geostrategic projects in the region.
J.Borel noted that a spokesperson for the European External Action Service had issued a statement about the incident on the border between the two countries. He also expressed that the EU supports the urgent measures to prevent tensions in the region, as well as the mediation efforts of the OSCE Minsk Group co-chairs, and called for substantive talks to resolve the conflict.