Mətbuat şərhi 16 yanvar 2021
509/20 Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayevanın şərhi
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti bu ilin 13 yanvar tarixində İCESCO-nun Baş katibi ilə keçirdiyi görüş zamanı səsləndirdiyi çıxışında, ölkəmizin işğaldan azad olunmuş ərazilərində Ermənistan tərəfindən onilliklər ərzində həyata keçirilən, Azərbaycanın tarixi, maddi-mədəni irsinin məhv edilməsinə hədəflənən məqsədyönlü siyasəti növbəti dəfə ifşa etdi.
Bu ərazilərdə Azərbaycan xalqına məxsus olan hər bir şeyi məhv edərək, azərbaycanlıların öz evlərinə geri qayıtmasına imkan verməmək məqsədini güdən Ermənistan tərəfindən 30 ilə yaxın işğal altında saxladığı ərazilərdə tarixi, mədəni və dini abidələrin dağıdılması, talan edilməsi, onların mənşəyinin dəyişdirilməsi istiqamətində fəaliyyət hərbi cinayətlərə bərabərdir. Əlbəttə, bu cinayətlərə görə Ermənistan məsuliyyət daşıyır və beynəlxalq məhkəmələr qarşısında cavab verməlidir.
Qədim erməni dini və dünyəvi abidələrinə gəldikdə, Qafqaz etnoslarına aid olmayan və Qafqaza kütləvi şəkildə 19-cu əsrdə köçürülən ermənilərin bu kimi abidələri bəlkə də haradasa mövcuddur. Bizim bölgəyə aidiyyəti olmadığı üçün bu məsələni şərh etməzdim.
O ki, qaldı Ermənistan XİN-in guya ki, Azərbaycanın beynəlxalq təşkilatları, xüsusilə də YUNESKO-nu əraziyə səfər etməyə icazə verməməsinə dair əsassız ittihamlarına Ermənistan XİN-in yadına salırıq ki, son onilliklər ərzində məhz Ermənistan beynəlxalq missiyaların Azərbaycanın işğal altında olan ərazilərinə səfər etməsinə maneçilik törədib. Bu fakt, hətta YUNESKO-nun 2005-ci ildə dərc etdiyi fəaliyyət hesabatında aydın şəkildə əks olunub. Belə ki, hesabatda Azərbaycan hökumətinin Dağlıq Qarabağ və işğal olunmuş digər ətraf ərazilərdə mədəni irsin mühafizəsi ilə bağlı narahatlığını ifadə edərək bu ərazilərə fakt araşdırma missiyasının göndərilməsi müraciəti etdiyi, lakin Ermənistanın hərbi işğalı səbəbindən bu missiyanın həyata keçirilməsinin mümkün olmadığı qeyd olunur.
Azərbaycan tərəfi YUNESKO missiyasının təşkili ilə bağlı cavabını qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb. Ümumiyyətlə, Azərbaycanla YUNESKO arasındakı dialoq prosesinə heç bir üçüncü tərəf müdaxilə edə bilməz.
Əminik ki, YUNESKO/İSESCO missiyası Ermənistanın 30 illik işğal dövründə törətdiyi vandalizm əməllərini obyektiv əsaslarla və real faktlarla beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatıdırlması üçün əlverişli imkan olacaqdır.
Azərbaycan multikultural ölkədir və Qarabağdakı bütün müsəlman və xristian-alban abidələri Azərbaycan xalqının tarixi, mədəni və dini irsinə məxsusdur. Azərbaycan ərazisindəki bütün abidələr dövlət səviyyəsində qorunur. Ölkəmizin zəngin irsinin mühafizəsi bundan sonra da yüksək səviyyədə təmin ediləcək, o cümlədən işğaldan azad olunmuş ərazilərdəki abidələrin bərpası, təmiri və yenidən qurulması işləri həyata keçiriləcəkdir.

Press release 16 January 2021
509/20, Commentary by Leyla Abdullayeva, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
In his speech at the meeting with the Director General of ICESCO on January 13, the President of the Republic of Azerbaijan once again exposed the purposeful policy of Armenia aimed at destroying the historical, material and cultural heritage of Azerbaijan, which had been carried out for decades in now liberated territories of our country.
The acts of destruction, looting and changing the origin of historical, cultural and religious monuments in the territories that have been under Armenian occupation for almost 30 years, with the aim of preventing the return of Azerbaijanis to their homes by demolishing everything that belongs to the Azerbaijani people in these territories, is equated to the war crimes. Of course, Armenia is responsible for these crimes and must answer before international courts.
Coming to the ancient Armenian monuments, as Armenians do not belong to the Caucasian ethnos and were massively resettled to the Caucasus in the 19th century such monuments may exist somewhere else. I would not comment on this issue, as it has nothing to do with our region.
Regarding the unfounded accusations of the Armenian Foreign Ministry that Azerbaijan does not allow international organizations, especially UNESCO, to visit the territories, we remind the Armenian Foreign Ministry that it was Armenia that did not allow international missions to visit the occupied territories of Azerbaijan over decades. This fact is even clearly reflected in the UNESCO Activities Report published in 2005. Thus, the report stated that the government of Azerbaijan expressed concern about the protection of cultural heritage in Nagorno-Karabakh and other occupied territories and requested the dispatch of a fact-finding mission to these territories, however, this mission was prevented due to the occupation of these territories by the Armenian military forces.
The Azerbaijani side brought to the attention of UNESCO its response in connection with the organization of the mission. In general, no third party can interfere in the dialogue process between Azerbaijan and UNESCO.
We are confident that the UNESCO / ICESCO mission will be a good opportunity to bring to the attention of the international community, based on objective basis and with real facts, the acts of vandalism committed by Armenia during the 30 years of occupation.
Azerbaijan is a multicultural country, and all Muslim and Christian-Albanian monuments in Karabakh belong to the historical, cultural and religious heritage of the Azerbaijani people. All monuments in Azerbaijan are protected at the state level. The protection of the rich heritage of our country will continue to be ensured at a high level, including the restoration, repair and reconstruction of monuments in the liberated territories.