Mətbuat şərhi 07 yanvar 2021
493/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva Ermənistan XİN-in nümayəndəsinin şərhi ilə bağlı KİV-in sualını cavablandırır
Cavab: Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin nümayəndəsinin Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinə Ermənistan rəsmilərinin qanunsuz səfərlərinə haqq qazandırmaq cəhdi və bunun 10 noyabr tarixli üçtərəfli bəyanatın öhdəliklərinə zidd olmadığını iddia etməsi Ermənistan rəsmilərinin əfsuslar olsun ki, 30 il bundan öncə olduğu kimi hələ də xəyallardan çıxış etdiyini və bölgədə mövcud olan yeni reallıqdan nəticə çıxarmadıqlarını nümayiş etdirir. Bu isə, o deməkdir ki, Ermənistan rəhbərliyi Qarabağda yaşayan insanları, sülh və təhlükəsizlik, rifah şəraitində gələcək birgəyaşayışı deyil, keçmişə yönük, dar siyasi maraqlarını fikirləşir. Bu siyasətin Ermənistan üçün nə ilə nəticələndiyi isə göz qabağındadır.

Press release 07 January 2021
493/20, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers the question of the media on the comment of the representative of the Armenian Foreign Ministry
Answer: The attempt of the representative of the Armenian Foreign Ministry to justify the illegal visits of Armenian officials to the Karabakh region of Azerbaijan and claiming that this does not contradict with the commitments of the trilateral statement of 10 November, unfortunately, demonstrates that as 30 years ago Armenian officials are still living in a world of illusion and not taking a lesson from the new reality in the region. This means that the Armenian leadership is not thinking about the people living in Karabakh, future coexistence in peace and security, prosperity, but about their retroactive, narrow political interests. The consequences of such a policy for Armenia are obvious.