Mətbuat şərhi 02 dekabr 2020
438/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva KİV-in sualını cavablandırır
Sual: Erməni KİV-ləri Fransa Parlamentinin bir qrup üzvünün Ermənistan və Dağlıq Qarabağa səfər edəcəyini, eləcə də burada görüşlər keçirərək, mövcud olan humanitar vəziyyəti yerindəcə qiymətləndirməyi planlaşdırdıqlarını yazırlar. Bu səfərlə bağlı Xarici İşlər Nazirliyinin şərhini öyrənmək istərdik.
Cavab: Azərbaycan Respublikasının onun beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində suveren ərazisinə edilən səfərlər ilə bağlı rəsmi mövqeyi bəllidir və bu mövqe dəyişilməz olaraq qalır. Azərbaycan ərazisinə, o cümlədən onun Dağlıq Qarabağ bölgəsinə edilən səfərlər Azərbaycan Hökuməti ilə razılaşdırılmalıdır. Azərbaycanın qanunvericiliyini pozan şəxslər müvafiq sanksiyalarla üzləşirlər və onların gələcəkdə Azərbaycan ərazisinə səfərləri məhdudlaşdırılır.

Press release 02 December 2020
438/20, Head of the Press Service Department of the MFA of the Republic of Azerbaijan, Leyla Abdullayeva answers the question of the media
Question: Armenian media outlets report on the visit of a group of French Members of the Parliament to Armenia and Nagorno-Karabakh, where they are planning to hold meetings and assess the humanitarian situation on the ground. How the MFA of Azerbaijan would comment on this visit?
Answer: The official position of the Republic of Azerbaijan on the visits to its sovereign territory within its internationally recognized borders is clear and remains unchanged. Any visit to the territory of Azerbaijan, including its Nagorno-Karabakh region must be agreed with the Government of Azerbaijan. Those who violate the legislature of Azerbaijan are faced with relevant sanctions and their visit to Azerbaijan in the future is restricted.