Mətbuat şərhi 26 noyabr 2020
429/20, Fransanın Azərbaycandakı Səfiri Zakari Qros Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılması ilə bağlı AR XİN-nin Mətbuat xidməti idarəsinin məlumatı
Bu ilin 26 noyabr tarixində Fransanın Azərbaycandakı Səfiri Zakari Qros Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb.
Görüşdə bu ilin 25 noyabr tarixində Fransa Senatı tərəfindən “Dağlıq Qarabağ Respublikasının tanınması zərurəti” adlı qətnamənin qəbul edilməsi ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin etiraz notasını Səfirə təqdim edilib.
Beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, BMT Nizamnaməsi, Helsinki Yekun Aktı, BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli müvafiq qətnamələrinə zidd olan Senatın bu qətnaməsi ilə bağlı qəti etiraz Fransa səfirinin diqqətinə çatdırılıb.

Press release 26 November 2020
429/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
On November 26, 2020 French Ambassador to Azerbaijan Zakari Gross was summoned to the Ministry of Foreign Affairs.
During the meeting, a note of protest from the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan was presented to the Ambassador in connection with the adoption of the resolution on "Necessity of recognition of Nagorno-Karabakh Republic" by the French Senate on November 25 of this year.
The firm protest of Azerbaijan on the resolution, which contradicts the norms and principles of international law, the UN Charter, the Helsinki Final Act and the relevant UN Security Council resolutions of 1993 were brought to the attention of the French ambassador.
The French ambassador said that the position of the Azerbaijani Foreign Ministry will be brought to the attention of Paris.