Mətbuat şərhi 07 noyabr 2020
403/20, 7 noyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycanın cəbhə zonasından kənarda yerləşən Bərdə rayonunun kəndləri Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən intensiv şəkildə raket və ağır artilleriya atəşinə tutulub.
7 noyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycanın cəbhə zonasından kənarda yerləşən Bərdə rayonunun kəndləri Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən intensiv şəkildə raket və ağır artilleriya atəşinə tutulub.
Mövcud humanitar atəşkəsi kobud şəkildə pozan Ermənistan Azərbaycanlı dinc əhalini hədəfə almaqla, beynəlxalq humanitar hüququ və öz öhdəliklərini heçə sayaraq cinayət əməllərini davam etdirir.
Bu gün Bərdə rayonunun Yeni Əyricə kəndində fərdi yaşayış evinə mərmi düşməsi nəticəsində 1 mülki şəxs, 16 yaşlı yeniyetmə həlak olub, beləliklə də 27 sentyabr tarixindən etibarən Ermənistanın Azərbaycana qarşı başlatdığı yeni təcavüzü nəticəsində həlak olan Azərbaycanlı mülki şəxslərin sayı 93-ə çatıb.
Ermənistanın beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə zidd olaraq və beynəlxalq vasitəçilərin davamlı səylərinə hörmətsizlik nümayiş etdirərək təcavüz siyasətini davam etdirməsini və dinc insanları atəşə tutmasını şiddətlə qınayırıq. Ermənistandan beynəlxalq ictimaiyyətin, o cümlədən BMT TŞ-nin qətnamələrinin tələblərinə uyğun olaraq, silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın hələ də işğal altında olan ərazilərindən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarmasını tələb edirik. Bölgədə dayanıqlı sülh təmin olunması üçün vacib şərt işğal faktının aradan qaldırılması və məcburi köçkünlərin öz evlərinə geri qayıtmasından ibarətdir.

Press release 07 November 2020
403/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
On November 7, 2020, the villages of Barda district outside the frontline zone of Azerbaijan were intensively shelled by the Armenian armed forces with rockets and heavy artillery.
Armenia, violating the existing humanitarian ceasefire, continues its criminal activities, targeting the Azerbaijani civilian population, disregarding international humanitarian law and its obligations.
One civilian, a 16-year-old teenager was killed in a shell attack on a private house in Yeni Ayrija village of Barda district today, thus bringing the number of Azerbaijani civilians killed as a result of Armenia's new aggression against Azerbaijan to 93 since September 27.
We strongly condemn Armenia's continuing aggression policy and shelling the civilians, contrary to the norms and principles of international law and disrespecting the efforts of international mediators. We demand from Armenia immediate and unconditional withdrawal of its armed forces from the territories of Azerbaijan still remaining under occupation, in accordance with the requirements of the international community, including UN Security Council resolutions. The elimination of the occupation and the return of IDPs to their homes is an important condition for lasting peace in the region.