Mətbuat şərhi 29 oktyabr 2020
390/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin AR Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının xarici və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali nümayəndəsi Cozep Borel ilə telefon danışığına dair məlumatı
28 oktyabr 2020-ci il tarixində Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının xarici və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali nümayəndəsi Cozep Borel ilə telefon danışığı baş tutub.
Nazir Ceyhun Bayramov ali nümayəndəni Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən humanitar atəşkəsin kobud şəkildə pozulması, mülki şəxslərin və infrastrukturun hədəf alınması, dinc əhali arasında çoxsaylı tələfata nail olmaq üçün kasetli bombalardan istifadə edilməsi ilə bağlı məlumatlandırdı. Nazir Ermənistan silahlı qüvvələrinin 27 və 28 oktyabr tarixlərində Bərdə şəhərinə raket hücumları ilə mülki şəxslərin məqsədyönlü şəkildə qətlə yetirildiyini qeyd etdi. O vurğuladı ki, bu Ermənistanın törətdiyi növbəti müharibə cinayətidir və bu cinayətə görə tam məsuliyyəti Ermənistan daşıyır.
Aİ-nin ali nümayəndəsi Jozep Borel mülki əhalinin atəşə tutulması ilə bağlı təəssüfünü ifadə etdi və mülki şəxslərin hədəf alınmasının yolverilməzliyini vurğuladı. Eyni zamanda o, münaqişənin sülh yolu ilə həllini təmin etmək üçün tərəflər arasında dialoqun bərpa olunmasının vacibliyini qeyd etdi.

Press release 29 October 2020
Telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell
On 28 October 2020, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell.
Minister Jeyhun Bayramov informed High Representative on the latest gross violation of humanitarian ceasefire by armed forces of Armenia, targeting of civilians and civilian infrastructures, using cluster munitions to inflict excessive casualties among peaceful population. Minister spoke about the deliberate killing of civilians in Barda city by missile attacks on 27 and 28 October by Armenia’s forces. He stressed that these are yet another war crimes by Armenia and underlined that Armenian leadership bears full responsibility for these heinous crimes.
EU High Representative Josep Borrell expressed his regret on the shelling the civilians and emphasized that targeting civilians is inadmissible. At the same time, he noted the necessity of restoring dialogue between the sides for ensuring the peaceful settlement of the conflict.