Mətbuat şərhi 27 fevral 2021
072/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərinə göndərilməsi halları ilə bağlı məlumatı
10 noyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan və Ermənistan arasında bütün hərbi fəaliyyətlərin dayandırılmasını özündə ehtiva edən birgə bəyanatın imzalanmasından sonra Ermənistan silahlı qüvvələrinin şəxsi heyətinin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, beynəlxalq insan hüquqlarının əsas prinsiplərinə zidd olaraq Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərində hərbi xidmət üçün göndərilməsi hallarına rast gəlinir.
Ermənistanda fəaliyyət göstərən beynəlxalq media agentliklərinin məlumatlarında Ermənistan silahlı qüvvələrinin şəxsi heyətinin aldadılaraq və ya zorla məcbur edilərək Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ bölgəsində hərbi fəaliyyətlərə cəlb edildiyi, bunun həm hərbçilərin həm də onların ailələrinin etirazına səbəb olduğu bildirilir. Məlumatlarda hərbçilərin valideynlərinin açıq şəkildə öz övladlarını Azərbaycan ərazisində hərbi xidmətə cəlb olunmasına etiraz etdikləri, Ermənistan hərbçilərinin “Laçın dəhlizi”ndən gizli şəkildə keçirilərək Azərbaycan Respublikasının ərazilərinə zorla yerləşdirilməklə onların həyatlarının risk altına qoyulduğu, onların işgəncə və qeyri-insani rəftara məruz qaldıqları öz əksini tapır.
Bu xüsusda bildiririk ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərində Azərbaycanın razılığı olmadan hər hansı bir formada yerləşdirilməsi beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin, xüsusilə dövlətlərin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq sərhədlərinin toxunulmazlığının, eləcə də Ermənistanın özünün də tərəfdar çıxdığı digər beynəlxalq sənədlərin müddəalarınının açıq şəkildə pozuntusudur.
Ermənistan hərbçilərinin hazırda Rusiya sülhməramlı qüvvələrinin yerləşdirildiyi Azərbaycan Respublikasının ərazilərinə qanunsuz şəkildə göndərilməsi eyni zamanda, Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan liderlərinin 10 noyabr tarixli birgə bəyanatının kobud şəkildə pozuntusudur.
Xatırladırıq ki, 10 noyabr birgə bəyanatı Rusiya sülhməramlı qüvvələrinin Azərbaycan Respublikasının ərazilərinə yerləşdirilməsinə paralel olaraq Ermənistan silahlı qüvvələrinin həmin ərazilərdən çıxarılmasını nəzərdə tutur. Həmçinin bəyanatda “Laçın dəhlizi” üzrə hər iki istiqamətdə vətəndaşların, nəqliyyat vasitələrinin və yüklərin hərəkətinə təhlükəsizlik zəmanəti verilir. Bu dəhlizinin hərbi məqsədlər üçün istifadə olunması, xüsusilə gizli şəkildə, mülki formada və mülki nəqliyyat vasitələrində gizlədilməklə şəxsi heyətin ərazilərimizə yeridilməsi “Laçın dəhlizi” üzrə hərəkət rejiminin kobud şəkildə pozuntusudur. Bu, sülhməramlı kontingentin nəzarət mexanizmlərinin pozulması olmaqla, kontingentin bölgədə vəziyyətin sabitləşdirilməsi səylərinə zərbə vurur.
Ermənistanın bu addımları həmin bəyanatla regionda dövlətlərin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq sərhədlərinin qarşılıqlı şəkildə tanınması və hörmət edilməsi əsasında əlaqələrin normallaşdırılması, sülh və sabitliyin təmin edilməsini nəzərdə tutan tədbirləri ciddi şəkildə sual altına qoyur və vəziyyətin gərginləşdirilməsinə xidmət edir.
Qeyd etmək istərdik ki, məhz Ermənistan tərəfindən öz silahlı qüvvələrini üçtərəfli bəyanatın qüvvəyə minməsindən sonra ötən ilin noyabr ayının sonlarında qanunsuz şəkildə Azərbaycan ərazisində yerləşdirməsi bölgədə hərbi gərginliyə səbəb olmuşdur. Azərbaycan hərbçilərinə və mülki şəxslərinə qarşı hücumlar təşkil edən Ermənistanın diversiya qrupu anti-terror əməliyyatı nəticəsində zərərsizləşdirilmiş, 62 nəfərdən ibarət qrup saxlanılaraq Azərbaycanın istintaq orqanlarına təhvil verilmişdir. Silahlı şəxslərin qanunsuz şəkildə Azərbaycan Respublikasının ərazilərinə daxil olması onların mənsub olduğu ölkə üçün beynəlxalq hüquqi məsuliyyət doğurmaqla yanaşı, həmin şəxslər üçün Azərbaycan Respublikasının milli qanunvericiliyinə uyğun olaraq fərdi cinayət məsuliyyəti yaradır.
Ermənistan hərbçilərinin digər ölkənin - Azərbaycan Respublikasının ərazilərində qanunsuz hərbi məqsədlər üçün istifadəyə, xüsusilə aldatma və zorla məcbur etmə vasitəsilə cəlb edilməsi, həm də beynəlxalq insan hüquqları hüququnun, habelə Ermənistanın da üzv olduğu Avropa Şurası və ATƏT kimi regional təşkilatlar çərçivəsində qəbul edilmiş müvafiq sənədlərdə təsbit edilmiş müddəaların ciddi şəkildə pozulmasıdır.
Azərbaycan tərəfi Ermənistandan özünün silahlı qüvvələrini qanunsuz şəkildə Azərbaycan ərazilərində yerləşdirilməsinə son qoymağı tələb edir və beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanın bu cür təxribatçı hərəkət və fəaliyyətlərə son qoyması üçün zəruri tədbirlər görməyə çağırır.
Eyni zamanda, insan hüquqlarının müdafiəsi mandatı olan təşkilatların Ermənistanın öz silahlı qüvvələrinin nümayəndələrinin insan hüquq və azadlıqlarını kobud şəkildə pozan, onların həyat və sağlamlıqlarını legitim müdafiə ehtiyacı olmadan təhlükə altında qoyan bu hərəkətlərini qətiyyətlə pisləməsi və bu ölkəni qeyd edilən fəaliyyətlərdən çəkindirmək üçün tədbirlər görməsi vacibdir.
Azərbaycan tərəfi bir daha bəyan edir ki, bölgədə sülh və sabitliyin, rifah və dayanıqlı iqtisadi inkişafın təmin edilməsi üçün Ermənistanın beynəlxalq hüquqdan, eləcə də 10 noyabr 2020-ci il və 11 yanvar 2021-ci il tarixlərində imzalanmış birgə bəyanatlardan irəli gələn bütün öhdəliklərinin tam şəkildə və vicdanla icra edilməsinin alternativi yoxdur.

Press release 27 February 2021
072/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the cases of sending Armenian armed forces to the territories of Azerbaijan
After the signing of a joint statement on November 10, 2020, which entailed the cessation of all hostilities between Azerbaijan and Armenia, there are cases of sending personnel of the Armenian armed forces for military service in the internationally recognized territories of the Republic of Azerbaijan, which contradicts the norms and principles of international law, the basic principles of international human rights.
According to the international media agencies operating in Armenia, the personnel of the Armenian armed forces was fraudulently or by coercion involved in military activities in the Nagorno-Karabakh region of the Republic of Azerbaijan, which caused protests from both the military personnel and their family members. The information stated that the parents of the servicemen openly protested against the enlistment of their children in the military service in Azerbaijan, that the Armenian servicemen were secretly transported through the Lachin corridor and forcibly placed in the territories of the Republic of Azerbaijan, where their lives were endangered, and they themselves were subjected to torture and inhuman treatment.
In this regard, we note that the deployment of the armed forces of Armenia in the internationally recognized territories of the Republic of Azerbaijan in any form without the consent of Azerbaijan is a clear violation of the norms and principles of international law, in particular the sovereignty, territorial integrity and inviolability of the international borders of states, as well as the provisions of other international documents, which Armenia itself stands for.
The illegal deployment of Armenian troops to the territory of the Republic of Azerbaijan, where Russian peacekeeping forces are currently stationed, is also a gross violation of the joint statement of the leaders of Azerbaijan, Russia and Armenia dated November 10, 2020.
We remind that the joint statement of November 10 envisages the withdrawal of the Armenian armed forces from the territories of the Republic of Azerbaijan in parallel with the deployment of Russian peacekeeping forces. The statement also guarantees the safety of the movement of citizens, vehicles and cargo in both directions along the “Lachin Corridor”. The use of this corridor for military purposes, especially the infiltration of personnel into our territories in secret, in civilian form and in civilian vehicles, is a gross violation of the movement regime of the “Lachin Corridor”. This is a violation of the peacekeeping contingent's control mechanisms and undermines the contingent's efforts to stabilize the situation in the region.
These steps by Armenia seriously question the measures envisaged by the mentioned statement to normalize relations, ensure peace and stability in the region on the basis of mutual recognition and respect for the sovereignty, territorial integrity and international borders of states, and serve to aggravate the situation.
We would like to note that it was Armenia's illegal deployment of its armed forces in Azerbaijan in late November last year after the entry into force of the trilateral statement that caused military tensions in the region. Armenian sabotage group that carried out attacks on Azerbaijani servicemen and civilians was neutralized as a result of the anti-terrorist operation, and a group of 62 people was detained and handed over to the investigative bodies of Azerbaijan. Illegal entry of armed persons into the territory of the Republic of Azerbaijan, in addition to causing international legal liability for the country to which they belong, creates individual criminal liability for such persons in accordance with the national legislation of the Republic of Azerbaijan.
Involvement of Armenian military personnel for illegal military purposes on the territory of another country - the Republic of Azerbaijan, in particular by deception and coercion, is a serious violation of international human rights law, as well as the provisions enshrined in relevant documents adopted within the framework of regional organizations such as the Council of Europe and the OSCE, to which Armenia is a member.
The Azerbaijani side demands that Armenia put an end to the illegal deployment of its armed forces on the Azerbaijani territory and calls on the international community to take the necessary measures to put an end to such provocative actions by Armenia.
At the same time, it is important that organizations with a mandate to protect human rights strongly condemn the actions of Armenia that grossly violate the human rights and freedoms of the members of its Armed Forces, endangering their lives and health without the need for legal protection, and take measures to compel this country to refrain from such activities.
The Azerbaijani side declares once again that in order to ensure peace and stability, prosperity and sustainable economic development in the region, Armenia has no other alternative than the full and conscientious fulfillment of all its obligations arising from international law, as well as joint statements signed on November 10, 2020 and January 11, 2021.