Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iyunun 23-də Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrovu qəbul edib.
- Hörmətli Sergey Viktoroviç, sizi yenidən görməyimə çox şadam. Xoş gəlmisiniz. Elə sizin səfəriniz ərəfəsində həm sizinlə, həm də Rusiya Federasiyasının Prezidenti ilə əvvəlki görüşlərimizi xatırlamışam. Bu ilin əvvəlində Moskvada Müttəfiqlik Qarşılıqlı Fəaliyyəti haqqında Bəyannamənin imzalanması bizim münasibətlərə, münasibətlərimizin yeni mərhələsinə yaxşı start, belə müsbət ahəng, dinamika verdi. Hesab edirəm ki, bizim münasibətlərimizin gələcək inkişafı üçün bu əsas sənəd çoxillik, çox səmərəli əməkdaşlığın gözəl yekunudur. Bəyannamənin müddəalarının implementasiyası çərçivəsində artıq xeyli iş görülüb. Əminəm ki, sizin səfəriniz çərçivəsində bu istiqamətdə yeni addımlar atılacaq. Əlamətdar haldır ki, diplomatik münasibətlərin yaradılmasının 30-cu ilində biz görülmüş bütün işlərə müəyyən mənada yekun vurduq və dostluq, mehriban qonşuluq münasibətlərinin inkişafının sonrakı istiqamətlərini müəyyən etdik.
Bizim münasibətlər haqqında çox danışmaq olar. Sizinlə bu mövzuda dəfələrlə fikir mübadiləsi aparmışıq. Siyasi münasibətlərin, ali səviyyədə daimi dialoqun, bu il yaxşı dinamika nümayiş etdirən ticari-iqtisadi əlaqələrin, nəqliyyat, energetika sahələrində, təbii ki, humanitar sahədə əməkdaşlığın inkişafından məmnun olduğumu bir daha bildirmək istərdim. Yəni, bizdə sıx qarşılıqlı fəaliyyətin olmadığı sahələri göstərmək daha asandır. Əlbəttə, Müttəfiqlik Qarşılıqlı Fəaliyyəti haqqında Bəyannamə bizim ikitərəfli münasibətlərdə çox mühüm addımdır və artıq dediyim kimi o, bizim əlaqələrimizin inkişaf yollarını müəyyən edəcək.
Bu gün, əlbəttə, regionda vəziyyət, münaqişədən sonrakı vəziyyət, Azərbaycanla Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması prosesi barədə danışacağıq. Siz bizim mövqeyimizi bilirsiniz. Bu mövqe regionda uzunmüddətli sülhün bərqərar olmasına yönəlib. Əminəm ki, göstərdiyimiz səylər Ermənistan tərəfindən də müsbət qəbul ediləcək və çoxillik qarşıdurmaya son qoyulacaq. Sülh müqaviləsi üzərində işə başlamaq barədə bizim təklifimiz hələlik cavabsız qalır, lakin biz hələ ümid edirik ki, bu təklif müsbət qəbul ediləcək.
Müsbət məqamlar arasında Rusiya, Azərbaycan və Ermənistanın baş nazirlərinin müavinlərinin sədrliyi ilə üçtərəfli işçi qrupun işinin intensivləşməsini qeyd etmək istərdim. Lap yaxın vaxtlarda Sankt-Peterburqda yeni görüş keçirilib. Ümid edirik ki, 2020-ci il noyabr Bəyannaməsinin implementasiyası məqsədilə məhz kommunikasiyaların açılması, Azərbaycan yüklərinin və vətəndaşlarının Naxçıvan Muxtar Respublikasına maneəsiz çatdırılmasının təmin edilməsi kontekstində də praktiki addımlar atılacaq. Bu, Ermənistan tərəfinin hüquqi öhdəliyidir. Lakin təəssüf ki, İkinci Qarabağ müharibəsinin başa çatmasından ilyarımdan çox keçməsinə baxmayaraq Bəyannamənin həmin bəndi indiyə qədər yerinə yetirilməyib. Düşünürəm ki, bütövlükdə vəziyyətin normallaşması üçün bizim konsepsiya çərçivəsində çox praktiki addımlar atmaq mümkün olacaq. Əlbəttə, Qafqazda möhkəm sülhün bərqərar olması işində Rusiya Federasiyasının fəal səylərinə də ümid bəsləyirik.
Bir daha xoş gəlmisiniz. Vaxtınızı xoş keçirməyi arzu edirəm.
Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov çıxış edərək dedi:
- Çox sağ olun, hörmətli İlham Heydər oğlu.
İlk növbədə, Sizə Vladimir Putinin ən səmimi salamlarını və ən xoş arzularını çatdırmaq istəyirəm. O da Sizin səfərinizin yekunlarını və ikitərəfli münasibətlərimizin bütün aspektlərini, regional və beynəlxalq gündəliyə dair etimada əsaslanan söhbətlərimizi çox yüksək qiymətləndirir. Əlbəttə, səfərin əsas yekunu qəbul edilmiş sənəd – Müttəfiqlik Qarşılıqlı Fəaliyyəti haqqında Bəyannamə oldu. Bütövlükdə, həmin sənəd bizim münasibətlərimizin yeni keyfiyyətini, bütün əvvəlki illər ərzində toplanmış müsbət təcrübəni təsbit etdi. Biz iki Prezidentin bu Bəyannaməni icra etmək, onu sektoral şəkildə həyata keçirmək, digər razılaşmaları artıq praktiki səviyyədə reallaşdırmaq barədə tapşırıqlarını yerinə yetirmək əzmindəyik.
Baş nazirlərin müavinləri səviyyəsində hökumətlərarası komissiya fəal işləyir. Sizin dediyiniz kimi, keçən il əmtəə dövriyyəsi rekord səviyyədə - təqribən 3,5 milyard dollar olub. Bu da son hədd deyil, həm hökumətlərimiz, həm də regionlar səviyyəsində yeni planlar var. 70-dən çox region Azərbaycanla əməkdaşlıqda iştirak edir. Mənə dedilər ki, təkcə bu il ərzində Udmurtiya, Başqırdıstan, Perm diyarı və əlbəttə, Azərbaycanla xüsusi münasibətləri olan Həştərxan vilayətinin nümayəndə heyətləri Sizin ölkəyə səfər ediblər.
Diplomatik münasibətlərin yaradılmasının 30-cu ilində də sanballı tədbirlər proqramı həyata keçirilir. İyirmidən çox müxtəlif tədbir planlaşdırılır, onların bir qismi artıq təşkil edilib, qalanları ilin sonunadək keçiriləcək. Bu tədbirlər bizim vətəndaşlar tərəfindən yaxşı qarşılanır. Bu, xalqlarımızın qarşılıqlı olaraq bir-birinə can atmasını, mədəniyyətlərimizin, tarixi yaddaşımızın ümumiliyini vurğulayır. Əlbəttə, biz Azərbaycanda rus dilinə göstərilən diqqəti qiymətləndiririk, Siz də Prezident Putin ilə bu barədə danışmısınız.
Regional problemlərə gəldikdə, biz üç lider tərəfindən 2020-ci ilin noyabrında, 2021-ci ilin yanvarında və noyabrında imzalanmış üç sənədin reallaşmasına hər vasitə ilə kömək etməyə hazırıq. Bizim dəyərləndirməmizə görə, kommunikasiyaların açılması üzrə üçtərəfli işçi qrupunun fəaliyyətində müəyyən irəliləyiş var. Razılaşdırılmalı məsələləri biz Ermənistan tərəfi ilə müzakirə edirik. Mənə belə gəlir ki, avtomobillərin maksimum komfort şəkildə hərəkətinə heç bir süni maneə yaradılmaması üçün bu işin təşkili məsələsini necə həll etmək barədə ümumi fikir formalaşır. Rusiya nəticə əldə olunana qədər bu işə kömək edəcək. Ümidvaram ki, bu, tezliklə olacaq. Biz həm də başqa razılaşmalara uyğun olaraq Azərbaycanda və Ermənistanda sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası üçün yaradılmış iki komissiyanın xətti üzrə işə məsləhət xidmətləri göstərməyə də hazırıq. Bu barədə konkret təkliflər var. Onları Sizinlə müzakirə etməyə şad olaram.
Siz münasibətlərin normallaşdırılmasını, sülh müqaviləsini, gələcək müqavilənin sizin tərəfinizdən təqdim olunmuş müddəalarını xatırlatdınız. Yeri gəlmişkən, biz eşitmişik, Ermənistan tərəfi, baş nazir Paşinyan bu mövzuda danışıqlar aparmağa hazırdır. Biz burada da Azərbaycanın və Ermənistanın razılığı ilə kömək göstərməyə hazırıq. Əlbəttə, Azərbaycanın və Rusiyanın iştirak etdiyi digər beynəlxalq forumlar – həm BMT, həm ATƏT, həm də “Xəzər beşliyi” – bütün bu məkanlar, necə deyərlər, artıq xarici konturda bizim qarşılıqlı fəaliyyətimizi inkişaf etdirməyə imkan verir. Düz bir həftədən sonra Aşqabadda “Xəzər beşliyi”nin növbəti sammiti keçiriləcək. Biz də buna fəal hazırlaşırıq. Həmkarım və dostum Ceyhun Əziz oğlu ilə liderlərin bəyənməsi üçün təklif edə biləcəyimiz yekunları müzakirə etmişik.
Dəvətə və ənənəvi qonaqpərvərliyə görə bir daha çox sağ olun. Sağ olun.
Dövlətimizin başçısı Rusiya Federasiyasının Prezidentinə salamlarına görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Vladimir Putinə çatdırmağı xahiş etdi.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov.
- Dear Sergey Viktorovich, I am very pleased to see you again. Welcome! On the eve of your visit, I remembered our previous meetings with both you and the President of the Russian Federation. The signing of the Declaration on Allied Interaction in Moscow earlier this year gave a good start to our relations, a new stage in our relations, such a positive harmony and dynamics. I believe that this key document for the future development of our relations is a wonderful result of long-term and very fruitful cooperation. A lot has already been done to implement provisions of the declaration. I am confident that new steps will be taken in this direction during your visit. It is noteworthy that in the 30th year of the establishment of diplomatic relations between our countries, we have summed up all the work done and identified further directions for the development of friendly and good-neighborly relations.
We can talk a lot about our relations. We have repeatedly exchanged views on this issue. I would like to reiterate my satisfaction with the development of political relations, permanent dialogue at the highest level, trade and economic relations, which have shown good dynamics this year, cooperation in the fields of transport, energy and, of course, the humanitarian sphere. In other words, it would be easier to list areas we do not have close interaction in. Of course, the Declaration on Allied Interaction is a very important step in our bilateral relations, and as I have already said, it will determine the development of our relations.
Today, of course, we will talk about the situation in the region, the post-conflict situation, the process of normalization of relations between Azerbaijan and Armenia. You are aware of our position. This position is aimed at establishing long-term peace in the region. I am confident that our efforts will be positively perceived by Armenia and many years of confrontation will end. Our proposal to start work on a peace agreement remains unanswered, but we still hope that this proposal will be accepted.
Among positive developments, I would like to point to the intensification of the work of the trilateral working group chaired by the Deputy Prime Ministers of Russia, Azerbaijan and Armenia. A new meeting was held in St. Petersburg recently. We do hope that tangible steps will be taken to implement the November 2020 Declaration in the context of opening communications, ensuring the unimpeded delivery of Azerbaijani cargo and citizens to the Nakhchivan Autonomous Republic. This is a legal obligation of the Armenian side. Unfortunately, more than a year and a half has passed since the end of the second Karabakh war, but this paragraph of the Declaration has not been implemented yet. I think that it will be possible to take many tangible steps within the framework of our concept to normalize the situation as a whole. Of course, we look forward to the active efforts of the Russian Federation to establish lasting peace in the Caucasus.
Welcome again. I wish you a pleasant time.
- Thank you very much, dear Ilham Heydar oglu.
First of all, I would like to convey to you the most sincere greetings and best wishes on behalf of Vladimir Putin. He also highly appreciates the results of your visit and all aspects of our bilateral relations, our confidence-based talks on the regional and international agenda. Of course, the main outcome of the visit was the adopted document – the Declaration on Allied Interaction. In general, this document establishes a new quality of our relations, the positive experience gained over all previous years. We are determined to fulfill the instructions of the two Presidents to implement this Declaration, to implement it in sectors, and to implement other agreements at a practical level.
The intergovernmental commission at the level of deputy prime ministers is active. As you said, the turnover was at a record level last year – about $3.5 billion. This is not the limit, there are new plans at the level of both our governments and regions. More than 70 regions are involved in cooperation with Azerbaijan. I was told that delegations from Udmurtia, Bashkortostan, Perm and, of course, the Astrakhan region, which has special relations with Azerbaijan, visited your country this year alone.
In the 30th year of the establishment of diplomatic relations between our countries, a program of significant measures is being implemented. More than 20 different events are planned, some of which have already been organized, whilst the rest will be held before the end of the year. These events are well received by our citizens. This emphasizes the mutual aspiration of our peoples, the commonality of our cultures and historical memory. Of course, we appreciate the attention being paid to the Russian language in Azerbaijan, and you talked about that with President Putin.
As for regional issues, we are ready to do everything possible to facilitate the implementation of the three documents signed by the three leaders in November 2020, January and November 2021. According to our assessment, there is some progress in the activities of the tripartite working group on the opening of communications. We are discussing the issues to be agreed with the Armenian side. It seems to me that a general idea is being formed on how to solve the problem of organizing this work so that there are no artificial obstacles to the movement of cars with maximum comfort. Russia will help in this until the results are achieved. I do hope that this will happen soon. We are also ready to provide consulting services on the work of two commissions established for the delimitation and demarcation of borders in Azerbaijan and Armenia in accordance with other agreements. There are specific proposals on this. I would be glad to discuss them with you.
You mentioned the normalization of relations, the peace agreement and provisions of the future agreement submitted by you. By the way, we have heard that the Armenian side, Prime Minister Pashinyan, is ready to hold talks on this issue. We are ready to help here with the consent of Azerbaijan and Armenia. Of course, other international forums with the participation of Azerbaijan and Russia, such as the UN, the OSCE and the Caspian Five, all these places, as they say, already allow us the opportunity to develop the outlines of our interaction. Exactly a week later, the next summit of the Caspian Five will be held in Ashgabat. We are also actively preparing for it. My colleague and friend Jeyhun Aziz oglu and I discussed the results we could offer for the approval of the leaders.
Thank you again for the invitation and traditional hospitality. Thank you.
The head of state thanked for the greetings of Vladimir Putin and asked the minister to convey his greetings to President of the Russian Federation.