Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Antalya Diplomatiya Forumunda çıxışına dair məlumatı
19 iyun 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumunun “Cənubi Qafqaz: sülh və əməkdaşlıq üçün yeni fürsətlər” adlı panelində çıxış edib. Paneldə müzakirələrində eyni zamanda Gürcüstan Baş nazirinin müavini və xarici işlər naziri David Zalkaliani, Türkiyə Böyük Millət Məclisinin Türk dünyası və beynəlxalq münasibətlərə məsul sədr müavini professor Dr. Kamil Aydın, ABŞ-ın Azərbaycandakı keçmiş səfiri  Metyu Brayza, tarixçi professor Dr. Jirar Libaridyan iştirak ediblər.Nazir Ceyhun Bayramov Son aylarda Cənubi Qafqazın təhlükəsizlik mənzərəsində baş verən tarixi dəyişikliklər, bölgədə Ermənistanın güc yolu ilə beynəlxalq hüququ pozaraq və öz xeyrinə istifadə edərək yaratdığı “reallığı” əvəz edən qanun və ədalətin bərpa olunmasından danışıb. Azərbaycan ərazilərinin 30 ilə yaxın davam edən hərbi işğalına son verilməsi ilə regional dinamikanın əhəmiyyətli şəkildə dəyişildiyi, bölgənin hər üç ölkəsi üçün, eləcə də qonşularımız və tərəfdaşlarımız üçün əməkdaşlıqdan faydalanmaq perspektivlərinin yarandığını qeyd edib.
Torpaqlarımızın işğalı bitdikdən sonra həm Ermənistan, həm də Azərbaycanın bir-birinin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığının qarşılıqlı tanınması əsasında münasibətlərini normallaşdırmaq üçün şansın yarandığını qeyd edən nazir, Azərbaycanın bölgədə davamlı sülh və sabitliyin təmin olunması baxımından yuxarıda göstərilən əsasda mehriban qonşuluq münasibətləri və regional əməkdaşlığın qurulmasının alternativinin olmadığına inandığını vurğulayıb.
Nazir, 10 noyabr üçtərəfli bəyanatın imzalanmasından sonra, qısa bir müddət ərzində Azərbaycan tərəfindən atılmış addımlardan danışaraq, Ermənistanla münasibətlərini normallaşdırmaq üçün əsl niyyətini nümayiş etdirdiyini iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. Ermənistanın isə hərəkətlərində və ritorikasında müşahidə olunan revanşizmin narahatlıq doğurduğu qeyd olunub. Nazir, Ermənistanın sərhədlərin güclə dəyişdirilməsində uğur əldə edə biləcəyi xəyalından əl çəkməli olduğunu və beynəlxalq hüququ kobud şəkildə pozaraq əsassız ərazi iddialarına güvənməyin fəlakətə məhkum olduğunu fikrini səsləndirib.
Daha sonra nazir Ceyhun Bayramov panel müzakirələrinə qatılan iştirakçıların suallarını cavablandırıb.

Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the speech of Minister Jeyhun Bayramov at the Antalya Diplomacy Forum
On June 19, 2021, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov addressed the panel entitled “Southern Caucasus: New Opportunities for Peace and Cooperation” of Antalya Diplomacy Forum. The panel was also attended by Georgian Vice Prime Minister and Minister of Foreign Affairs David Zalkaliani, Deputy Chairman Responsible for the Turkic World and International Relations Professor Dr. Kamil Aydin, former US Ambassador to Azerbaijan Matthew Bryza and historian Professor Dr. Jirair Libaridian.
Minister Jeyhun Bayramov spoke about the historical changes in the security landscape of the South Caucasus in recent months, the restoration of law and justice in the region, replacing the "reality" created by Armenia in violation of international law and using it to its advantage. He noted that the end of almost 3-decade-long military occupation of territories of Azerbaijan has substantially changed the regional dynamics and opened perspectives for all the three countries of the region, as well as our neighbors and partners to benefit from cooperation.
Noting a unique chance of both Armenia and Azerbaijan to normalize their relations with the end of the occupation of our territories on the basis of mutual recognition of and respect for each other’s sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders, the Minister underscored that establishment of good-neighborly relations and regional cooperation on the aforementioned basis has no alternative for sustainable peace and stability in the region.
Speaking about the steps taken by Azerbaijan shortly after the signing of the trilateral statement on November 10, the Minister stated that Azerbaijan demonstrates its true intention to normalize relations with Armenia. It was noted that the revanchism observed in the actions and rhetoric of Armenia is worrying. The Minister delivered that Armenia must abandon the illusion that changing borders by force can have a chance to succeed, and stressed that reliance on the groundless territorial claims in gross violation of international law has proved to be disastrous.
Afterward, Minister Jeyhun Bayramov answered the questions of the participants in the panel discussions.