EurActiv: Bakının yeni İpək Yolu layihəsi Avropa ilə Şərq arasında körpü rolunu oynayacaq
Avropanın ən tanınmış media portallarından olan “Euractiv” saytında “Bakının yeni İpək Yolu layihəsi Avropa ilə Şərq arasında körpü salacaq” sərlövhəli məqalə dərc olunub.
AZƏRTAC xəbər verir ki, məqalədə mayın 9-da paytaxt Bakıda 400-nəfər nümayəndə heyətinin iştirakı ilə “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-nin ev sahibliyi etdiyi Dünya Limanlar Konfransı barədə ətraflı məlumat verilir. Müəllif yazır ki, Asiya və Avropanı birləşdirən Bakı şəhəri XXI əsr İpək Yolu zəncirinin mərkəzində yerləşməklə Şərq və Qərb arasında həm ticari, həm də coğrafi görüş nöqtəsi rolunu oynayır. Böyük İpək Yolu üzərində yerləşən qədim Bakı şəhərinin Dubayın modelləşdirilmiş azad ticarət zonasına bənzər ticarət qovşağına çevrilmək planları barədə məlumat verilir.
Məqalədə Avropa Qonşuluq Siyasəti üzrə Avropa Komissarı Yohannes Hanın Bakıda keçirilən Dünya Limanlar Konfransının təntənəli açılışı zamanı konfrans iştirakçılarına videomüraciət edərək təşkilatın Bakının iqtisadi inkişafına dəstəyini davam etdirəcəyini bildirdiyi qeyd olunur. “Azərbaycanın Avropa və Asiyanı birləşdirmək baxımından çox gözəl imkanları var və o bunu çox gözəl həyata keçirir. Avropa İttifaqı Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanının beynəlxalq logistika və ticarət mərkəzinə çevrilməsinə öz dəstəyini davam edəcək", - deyə Han qeyd edib.
Müəllif Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayevin sözlərinə istinadən Avropa İttifaqı ölkələrinin Azərbaycanda 1500-dən çox şirkətinin fəaliyyət göstərdiyini və Azərbaycana15 milyard dollardan çox investisiya yatırıldığını qeyd edir. Bildirilir ki, Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında enerji, nəqliyyat, ticarət və s. sahələrdə əməkdaşlıq uğurla inkişaf edir, Avropa İttifaqı ölkəmizin əsas ticarət tərəfdaşlarındandır.
Məqalədə, həmçinin Dünya Limanlar Konfransı çərçivəsində "Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı" QSC ilə Çinin "Lianyunqanq" Liman Holdinqlər Qrupu, "COSCO" Shipping Lines" MMC şirkəti və Quancou Limanı Administrasiyası arasında, eləcə də Hindistanın Mumbai Limanı ilə anlaşma memorandumlarının imzalandığı barədə məlumat verilir.
Müəllif paytaxtın Qaradağ rayonunun Ələt qəsəbəsində Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı Kompleksinin açılışının baş tutacağını bildirir (limanın açılışı bu gün baş tutub). Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yol xətinin istifadə verilməsinin həm Azərbaycanın, həm də bütün Cənubi Qafqaz regionunun nəqliyyat imkanlarını genişləndirməyə xidmət etdiyi vurğulanır.
Müəllif bildirir ki, Avropa İttifaqı-Azərbaycan Parlament Əməkdaşlıq Komitəsinin sədri Sayyad Kərim “Euraktiv” saytına verdiyi müsahibəsində bildirib ki, iqtisadiyyat naziri, Azərbaycan Respublikasının Avropa İttifaqı (Aİ) ilə əməkdaşlığı üzrə Dövlət Komissiyasının sədri Şahin Mustafayevlə Bakıda görüşü zamanı Aİ-ilə Azərbaycan arasında enerji sahəsində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirmək üçün böyük potensiala malik olduğunu söyləyib. O qeyd edib ki, Avropa İttifaqı onun üçün vacib olan iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi prosesi baxımından Azərbaycandan enerji idxalını daha da artıra bilər.

EurActiv: Baku’s new silk road can connect Europe to the east
EurActiv news portal, an independent European media platform dealing with European news and European-centric topics, has published an article by Benjamin Fox headlined “Baku’s new silk road can connect Europe to the east”.
The article highlights the annual International Association of Ports and Harbors conference (IAPH) held this week, which gathered 400 delegates in the Azerbaijani capital where less than a fortnight hosted the latest round of the Formula One world championship.
“At the heart of a 21st-century silk route connecting Asia and Europe, Baku is the natural geographic meeting point for east and west. An ancient city on the original silk road, the city now has its eyes on becoming a free trade zone modelled on Dubai,” the article says.
Fox draws the readers` attention to the remarks of Johannes Hahn, the EU Commissioner for European Neighborhood Policy, who addressing participants by video link on Wednesday (9 May) said the bloc would continue to support Baku’s commercial development.
“Azerbaijan is very well-placed to play a key role in linking Europe and Asia and the European Union will continue to support the Port of Baku in becoming an international logistics and trade hub, said Hahn, according to the article.
The article quotes Azerbaijan’s Minister of Economy Shahin Mustafayev as saying that investments by EU member countries in Azerbaijan’s economy exceeded $15 billion, primarily in energy, transport, and trade, and more than 1,500 companies from the EU member countries operate in Azerbaijan.
The article mentions that on the sidelines of the Baku-hosted conference, Baku International Sea Trade Port signed MoUs with China’s Lianyungang Port Group, COSCO Shipping Lines company and Guangzhou Port Administration as well as India’s Mumbai port.
The article also underlines that Baku International Sea Trade Port in the Alyat settlement will soon be commissioned, while the launch of the Baku-Tbilisi-Kars railway has expanded the transport capabilities of Azerbaijan and the South Caucasus region.
In the article, Fox also quotes MEP Sajjad Karim, co-chair of the EU-Azerbaijan Parliamentary Co-operation committee as saying that in the energy sector, it has huge potential to grow even further and from a diversification point of view that is important to the European Union that we can further increase our imports of energy from Azerbaijan.