Azərbaycan-Belçika

 Qısa tarixi məlumat

Belçika Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyini 31 dekabr 1991-ci ildə tanımış, 17 iyun 1992-ci ildə iki ölkə arasında diplomatik münasibətlər qurulmuş, 1995-ci ildə Azərbaycanın Belçikada səfirliyi açılmışdı. 2007-ci ildə Belçikanın Azərbaycandakı Səfirliyi fəaliyyətə başlamışdır.

 

Yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlər

Dövlət və hökumət başçıları:

3-5 may 1994-cu il          - Prezident Heydər Əliyevin işgüzar səfəri

4-5 may 1995-ci il           - Prezident Heydər Əliyevin işgüzar səfəri

22-23 aprel 1996-cı il     - Prezident Heydər Əliyevin işgüzar səfəri

13-15 aprel 1998-ci il     -  Belçika Baş naziri Jan Luk Deanin rəsmi səfəri

17-19 may 2004-cu il     - Prezident İlham Əliyevin işgüzar səfəri

6-8 noyabr 2006-cı il      - Prezident İlham Əliyevin işgüzar səfəri

27-29 aprel 2009-cu il    - Prezident İlham Əliyevin işgüzar səfəri

21-23 iyun 2011-ci il      - Prezident İlham Əliyevin işgüzar səfəri

15 fevral 2012-cu il        - Prezident İlham Əliyevin işgüzar səfəri

20-21 iyun 2013-cu il     - Prezident İlham Əliyevin işgüzar səfəri

14-15 yanvar 2014-cü il - Prezident İlham Əliyevin işgüzar səfəri

 

Parlament sədrləri:

6-7 aprel 2005-ci il         - Herman De Kroonun işgüzar səfəri

3-6 iyun 2013-cü il                   -  Oqtay Əsədovun səfəri

 

Xarici işlər nazirləri:

7 dekabr 2011-ci il          - Elmar Məmmədyarovun işgüzar səfəri

15 fevral 2012-ci il          - Elmar Məmmədyarovun işgüzar səfəri

19-22 aprel 2012-ci il       - Elmar Məmmədyarovun işgüzar səfəri

4-5 dekabr 2012-ci il         - Elmar Məmmədyarovun işgüzar səfəri

17 dekabr 2012-ci il          - Elmar Məmmədyarovun işgüzar səfəri

22 iyul 2013-cu il            - Elmar Məmmədyarovun işgüzar səfəri

3 dekabr 2013-cu il        - Elmar Məmmədyarovun işgüzar səfəri

22 iyul 2014-cü il           - Elmar Məmmədyarovun işgüzar səfəri

27-29 aprel 2015-ci il     - Didye Reyndersin rəsmi səfəri

 

Parlamentlərarası əlaqələr

Hər iki parlamentdə parlamentlərarası əlaqələr uzrə işci qrupu yaradılmışdır. Milli Məclisdə müvafiq qrupun rəhbəri Elxan Suleymanovdır. Belcika parlamentində isə Azərbaycanla dostluq qrupunun rəhbəri Alen Desteksdir.

 

DİGƏR RƏSMİ SƏFƏRLƏR

4 oktyabr 2011-ci il        - Belçika Krallığının Xarici İşlər Nazirliyinin siyasi əlaqələr üzrə baş direktoru Geert Muyle Bakıya səfəri

5-8 mart 2012-ci il - Baş nazirin müavini, Qaçqın və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənovun Belçika Krallığında işgüzar səfəri

22-23 noyabr 2012-ci il – Xarici işlər nazirinin müavini Mahmud Məmməd-Quliyevin Belçika Krallığına işgüzar səfəri

30 avqust 2013-cü il - İqtisadi inkişaf naziri Şahin Mustafayevin Belçika Krallığına işgüzar səfəri

3 fevral 2014-cü il - Xarici işlər nazirinin müavini Mahmud Məmməd-Quliyevin Belçika Krallığına səfəri

12-13 sentyabr 2014-cü il -  AR gənclər və idman naziri Azad Rəhimov Belçika Krallığına səfəri

29 aprel -1 may  2015-ci il - Belçikanın Xarici Ticarət üzrə dövlət katibi Peter De Kremin Azərbaycana səfəri

7 may 2015-ci il - Xarici işlər nazirinin müavini Mahmud Məmməd-Quliyevin Belçika Krallığına işgüzar səfəri

12 iyun 2015-ci il  - Belçikanın Valloniya regionunun İdman naziri Rene Kollinin Azərbaycana səfəri

14 aprel 2016-cı il - Xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfovun səfəri

 

Azərbaycan Respublikası ilə Belçika Krallığı arasında imzalanmış sənədlər:

“Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Belçika Krallığı Hokuməti arasında diplomatik və konsulluq əlaqələrinin qurulması haqqında Razılaşma”. 20 fevral 1992-ci il

“Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Belçika Krallığı Hokuməti arasında hava əlaqələri haqqında Saziş”. 13 aprel 1998-ci il

“Azərbaycan Respublikası Hokuməti və Belçika-Lüksemburq İqtisadi İttifaqının Birgə bəyanatı”. 13 aprel 1998-ci il 

“Azərbaycan Respublikası Prezidenti və Belçika Krallığının Baş naziri arasında Birgə Bəyanat”. 13 aprel 1998-ci il

“Azərbaycan Respublikası ilə Belçika Krallığı arasında gəlirlərə və əmlaka görə vergilərə münasibətdə ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması və vergitutmadan yayınmanın qarşısının alınması haqqında Konvensiya”, 18 may 2004-cü il

“Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Belçika-Lüksemburq İqtisadi İttifaqı arasında sərmayələrin qarşılıqlı təşviqi və qorunması haqqında Saziş”. 18 may 2004-cü il

“Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Belçika Krallığı Hökuməti arasında gömrük məsələləri üzrə qarşılıqlı inzibati yardımın göstərilməsi haqqında ikitərəfli Saziş”. 18 may 2004-cü il

 

 

İqtisadi sahədə əməkdaşlıq

İllər

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

(sentyabr)

Ticarət dovriyyəsi

60.86

74.1

45786.7

59729.1

60.22

61.34

98.18

93.15

46.68

İdxal

59.8

57.1

44500.0

56 840.2

57.54

58.45

96.70

80.13

42.1

İxrac

1.06

17

1286.7

2 880.9

2.68

2.89

1.48

13.02

4.58

Saldo

-58.74

-40

-43213.3

-53959.3

-54.86

-55.56

-95.21

-67.11

-37.5

 

 

 

Tərcümeyi-hal



FUAD ELDAR OĞLU İSGƏNDƏROV


Doğulduğu tarix və yer: 6 avqust 1961-cı il, Bakı, Azərbaycan


 Təhsil və təlim proqramları:

1978-1983

Bakalavr - Beynəlxalq iqtisadi münasibitlər / İngilis dili üzrə tərcümə, Beynəlxalq münasibətlər və beynəlxal hüquq institutu, Kiyev Milli Universiteti

1999 (noyabr)

Böhranların idarə edilməsi üzrə ixtisasartırma təlim proqramı, Beynəlxalq Hüquq-Mühafizə Akademiyası, Budapeşt, Macarıstan

2001 (may-iyun)

2002 (iyul) 

Qara Dəniz ixtisasartırma proqramı, C.F. Kennedi İdarəçilik Məktəbi, Harvard Universiteti, ABŞ

Qanunvericilik üzrə ixtisasartırma kursları, ABŞ Dövlət Departamenti, ABŞ Ədliyyə Departamenti

2006 (yanvar)

Milli Hərbi Strategiya üzrə Seminar, Corc Marşal adına Avropa Təhlükəsizlik Araşdırmaları Mərkəzi 

 İş təcrübəsi

1986-1995

Hərbi xidmət

1995-2002

İnformasiya və təhlil idarəsinin rəisi, Azərbaycan Respublikasının Milli Təhlükəsizlik Nazirliyi

2002-2006 

Azərbaycan Respublikasının milli təhlükəsizlik nazirinin müavini

2006-2007 

Xüsusi tapşırıqlar üzrə səfir, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi                                   Yunesko üzrə Azərbaycan Milli Komissiyasının baş katibi

2007-2012

Azərbaycan Respublikasının Niderland Krallığında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri

Azərbaycan Respublikasının Kimyəvi Silahların Qadağan Edilməsi üzrə Təşkilat yanında daimi nümayəndəsi

 

2012- indiyədək Azərbaycan Respublikasının Belçika Krallığı və Lüksemburq Böyük Hersoqluğunda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri, Azərbaycan Respublikasının Avropa İttifaqı yanında Nümayəndəliyinin rəhbəri


Tədris və elmi fəaliyyət

1983-1986

Aspirant və dosent, Siyasi iqtisadiyyat kafedrası, Azərbaycan Dövlət Universiteti 

1984-1985 

Mühazirəçi, Tərcümə nəzərriyyəsi kafedrası, Azərbaycan Dillər Universiteti 

2000-2003

Mühazirəçi, Beynəlxalq münasibətlər kafedrası, Beynəlxal münasibətlər və beynəlxalq hüquq fakultəsi, Bakı Dövlət Universiteti

   
Ailə vəziyyəti:

Evlidir, bir oğlu və bir qızı var

 

Xarici dillər Rus, ingilis, türk

 

PDF versiyası